Φιλική ήττα από τον Ήφαιστο στο "Παλατάκι"

Πολλά και χρήσιμα συμπεράσματα έβγαλε και το σημερινό φιλικό παιχνίδι του ΠΑΟΚ, που ηττήθηκε στο PAOK Sports Arena από τον Ήφαιστο Λήμνου με 68-71.

Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τις δύο ομάδες να είναι μαζί στο σκορ (17-17), αλλά στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα και το διατήρησαν ως τα μέσα της τρίτης περιόδου. Με τρίποντο του Ζάρα, ο ΠΑΟΚ πήρε το προβάδισμα (48-47) στο 25'30'' και διατήρησε τον έλεγχο μέχρι και λίγο πριν το τέλος του αγώνα.

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 55-49 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, πήρε προβάδισμα ακόμη και με διαφορά 8 πόντων (65-57), αλλά εκεί ακριβώς παρουσίασε σημαντικά προβλήματα σε άμυνα και επίθεση. Ο Ήφαιστος με σερί 0-12, προηγήθηκε 65-69, ο ΠΑΟΚ μείωσε στο καλάθι 68-69 και δεν μπόρεσε να κάνει κάτι περισσότερο, καθώς στο 68-71 ο Goss –που ήταν πρώτος σκόρερ του αγώνα- αστόχησε σε τρίποντο.

Στη διάθεση του Ηλία Παπαθεοδώρου δεν ήταν για έναν ακόμη αγώνα οι διεθνείς Βαγγέλης Μαργαρίτης και Yannick Moreira, όπως και οι Γιάννης Αθηναίου και Απόλλων Τσόχλας, ενώ ο Λίνος Χρυσικόπουλος που αντιμετώπιζε πρόβλημα με τον ώμο του, αγωνίστηκε μόνο στο δεύτερο ημίχρονο.

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 32-38, 55-49, 68-71

ΠΑΟΚ: Jones 9, Χρυσικόπουλος 3 (1), Σχίζας 3 (1), Κόνιαρης, Καρράς 1, Ζάρας 6 (2), Pope 5 (1), Williams 3 (1), Hatcher 12, Garrett 9, Goss 17 (3).

Ήφαιστος Λήμνου: Gotcher 10 (2), Μανωλόπουλος 3 (1), Brazelton 13 (1), Smith 7 (1), Σταμάτης 5, Διαμαντάκος 1, Χαριτόπουλος 3, Μούρτος 5, Γόντικας 14, Wiggins 10 (2).

Δείτε το παιχνίδι στο video που ακολουθεί ...