Ξεκίνημα ... με το δεξί

Σπουδαία νίκη για την ομάδα χάντμπολ του ΠΑΟΚ που πέρασε από το Μενίδι νικώντας την αεκ με 22-20.
Σπουδαία νίκη για την ομάδα χάντμπολ του ΠΑΟΚ που πέρασε από το Μενίδι νικώντας την αεκ με 22-20. Το παιχνίδι έγινε κεκλεισμένων των θυρών λόγω της γνωστής τιμωρίας της αθηναϊκής ομάδας από τα επεισόδια της Λαμίας και ο ΠΑΟΚ παρά τις σημαντικές απουσίες του, έδειξε χαρακτήρα και έφτασε σε μια σημαντική νίκη. Μάλιστα στο ίδιο γήπεδο την περασμένη σεζόν είχαμε γνωρίσει  μία από τις δύο συνολικά ήττες που είχαμε υποστεί συνολικά στο ελληνικό πρωτάθλημα...
Ο "Δικέφαλος του Βορρά" αγωνίστηκε χωρίς τους τραυματίες Κοκκώνη και Πετρίδη, που παρέμειναν στη Θεσσαλονίκη.

Η ομάδα μας μπήκε χαλαρά στον αγώνα με φυσικό επακόλουθο να βρεθεί να χάνει με 5-3 στο 10ο λεπτό. Κάπου εκεί ο ΠΑΟΚ ξύπνησε  και  κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι παίρνοντας κεφάλι στο σκορ με 12-9. Αυτό ήταν το αποτέλεσμα  του 1ου ημιχρόνου. Στην επανάληψη η ομάδα του Στέλιου Σεϊρεκίδη παίζοντας εξαιρετική  άμυνα, έλεγξε απόλυτα το τέμπο του  παιχνιδιού και έφτασε σε ένα σπουδαίο διπλό, μπαίνοντας με το δεξί στο καινούριο πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 5-3, 6-8, 9-12 (ημίχρονο.), 13-15, 17-19, 20-22

Oι συνθέσεις των ομάδων:

ΑΕΚ: Καφάτος, Μπακαούκας 9, Μεγαλοοικονόμου 2, Γεωργιάδης, Μάνιτς 1, Βακάλης 1, Κουλούρης, Παπαδόπουλος, Κόντης 1, Σιγκάρης, Ασαρίδης, Τσαούσης 1, Τούτσης, Πακχάρνιακ 5,

ΠΑΟΚ: Κόμινεκ , Γουργούμης, Μισυρλής 4 , Παλάσκας, Σαουλίδης 1, Ιωαννίδης, Τσακίρης 5 , Ναουμίδης, Αποστολίδης 2, Μαραγκός 2, Μίτροβιτς 5 , Σεβαστίδης 3 , Περβανάς, Μιχαηλίδης.