Με «μάγκικη» εμφάνιση, στους τελικούς μετά από έξι χρόνια!

Είμαστε στους τελικούς! Ο ΠΑΟΚ επικράτησε του Διομήδη Άργους με 26-28 στο Κλειστό Γήπεδο Νέας Κίου, στο πλαίσιο της τέταρτης και τελευταίας αγωνιστικής των Play-Off της Handball Premier, παίρνοντας το δεύτερο «εισιτήριο» για τους τελικούς του πρωταθλήματος.

Σε ένα όμορφο πρώτο ημίχρονο, με σπουδαίο χάντμπολ και από τις δύο ομάδες, ο Δικέφαλος ήταν εκείνος που μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, παίρνοντας μία μικρή διαφορά δύο τερμάτων, 1-3. Οι γηπεδούχοι στην συνέχεια αντέδρασαν και πέρασαν μπροστά εξίσου με δύο τέρματα, 10-8. Ο ΠΑΟΚ, έχοντας σε καλή μέρα τους Στογιάνοβιτς και Λιάπη, οι οποίοι ηγήθηκαν επιθετικά στο πρώτο μέρος με εννέα από τα 15 τέρματα, προσπέρασε τους «Λύκους» με 10-11. Στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους, ο Δικέφαλος «έσφιξε» την άμυνα του, βρήκε λύσεις επιθετικά στο πρόσωπο του Νικολαΐδη, και έκλεισε το πρώτο ημίχρονο μπροστά με 13-15.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ έκανε ιδανικό ξεκίνημα με 0-4 σερί, ανοίγοντας την διαφορά στα έξι τέρματα, 13-19. Με τον τερματοφύλακα του Δικεφάλου, Ιγκόρ Άρσιτς, να κάνει μαγικό παιχνίδι, ο ΠΑΟΚ κρατούσε την διαφορά που είχε χτίσει από την αρχή του δευτέρου μέρους, 18-24. Οι γηπεδούχοι στο τελευταίο δεκάλεπτο με δικό τους 2-0 σερί μείωσαν σε 20-24, με τον Λιάπη να απαντά με δική του «βολίδα», 20-25. Οι «ασπρόμαυροι» συνεχίσαν σε υψηλό τέμπο, παίρνοντας το ροζ φύλλο αγώνος και την πρόκριση στους τελικούς με 26-28.

Στο διά ταύτα, οι παίκτες του ΠΑΟΚ έδειξαν πως ήταν ανώτεροι των αντιπάλων τους και στα δύο παιχνίδια, καθώς η ποιότητα του ρόστερ και το βάθος του πάγκου έπαιξαν καταλυτικό ρόλο για την πολυπόθητη πρόκριση στους τελικούς ύστερα από έξι χρόνια.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση στις 22 Ιουνίου κόντρα στην ΑΕΚ εκτός έδρας, στο πλαίσιο του πρώτου αγώνα των τελικών της Handball Premier.

Πεντάλεπτα: 3-4, 6-5, 8-8, 10-11, 11-12, 13-15 (ημχ), 13-18, 14-20, 17-22, 20-24, 23-27, 26-28