Έκανε το 10Χ10 ο ΠΑΟΚ Mateco!

Με νίκη άνοιξε τον δεύτερο γύρο του πρωταθλήματος ο ΠΑΟΚ Mateco, ο οποίος επικράτησε στην Άρτα της τοπικής Αναγέννησης με 19-28.

Ο Δικέφαλος παρατάχθηκε στο γήπεδο με αρχική σύνθεση τις: Χατζηπαρασίδου, Ζυγούρα, Φερφόλια, Νίκολιτς, Μούρνου, Γκάτζιου και τερματοφύλακα την Καμπόιμ

Στο πρώτο ημίχρονο το οποίο δεν διεκδίκησε δάφνες ποιότητες, οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκοράρισμα στο μεγαλύτερο μέρος. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο ΠΑΟΚ Mateco ανέβασε την απόδοση του, παίρνοντας διαφορά τριών τερμάτων, την οποία διατήρησε μέχρι το τέλος του πρώτου 30λέπτου, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια προηγούμενος με 10-13.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Δικέφαλος απέδειξε γιατί είναι η κορυφαία ομάδα του πρωταθλήματος από τα πρώτα μόλις λεπτά. Ο ΠΑΟΚ Mateco έβγαλε στον αγωνιστικό χώρο το καλό του πρόσωπο, «εκτοξεύοντας» την διαφορά στα δέκα τέρματα πριν συμπληρωθεί το πρώτο τέταρτο του ημιχρόνου, 12-22. Στο τελευταίο τέταρτο του παιχνιδιού, ο Δικέφαλος έκανε διαχείριση του σκορ, παίρνοντας το «διπλό» με 19-28.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για τον «Νταμπλούχο» Ελλάδος, στη 1 Φεβρουαρίου και ώρα 16:30, απέναντι στο Πανόραμα HONDA, στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της Α1 Χάντμπολ γυναικών.

Πεντάλεπτα: 2-1, 4-5, 8-7, 9-10, 10-12, 10-13(ημχ), 10-16, 12-21, 14-23, 16-24, 18-26, 19-28

Ημίχρονο: 10-13

Τελικό: 19-28

ΠΑΟΚ Mateco (Γιώργος Βακάλης): Χατζηπαρασίδου 10, Γκάτζιου 4, Φερφόλια 4, Ζυγούρα 3, Μούρνου 2, Νίκολιτς 2, Τσικνάκη, Ζήση, Μεντεσίδου, Βαφειάδου, Σαμολαδά 2, Κρίτζαλη 1, Κατσούνη