Εντυπωσιακός ΠΑΟΚ και διπλό στο Άργος!

Για την 12η αγωνιστική της Handball Premier, o ΠΑΟΚ κέρδισε εύκολα εκτός έδρας, στο κλειστό της Νέας Κίου, τον Διομήδη Άργους με 20-31...

Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι, ο Δικέφαλος πέρασε μπροστά με 1-3, με γκολ των Κυπραίου και Παλάσκα, την οποία άνοιξε στη συνέχεια στα +3 γκολ, 2-5. Αν και ο γηπεδούχος προσπάθησε να μειώσει σε 4-6, οι ασπρόμαυροι, με ένα σερί τεσσάρων γκολ, έχτισαν μία διαφορά των +6 γκολ, 4-10, την οποία διατήρησαν ως το ημίχρονο, το οποίο έκλεισε με σκορ 8-14.

Στα πρώτα πέντε λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, ο γηπεδούχος Διομήδης προσπάθησε να πλησιάσει, μειώνοντας τη διαφορά στα τέσσερα γκολ, την οποία ξαναέστειλαν στα +6 γκολ, σκοράροντας οι Νικολαΐδης και Τσεσμετζίδης, 11-17. Δίλεπτες αποβολές πήραν στο 35ο και στο 36ο λεπτό της αναμέτρησης ο Κώστας Τσεσμετζίδης και ο Απόστολος Παλάσκας. Οι «ασπρόμαυροι», παρά τις αποβολές, διατήρησαν τη διαφορά στο σκορ, με το Γιόσμου να τη στέλνει στα +8 γκολ, 12-20, σημείο στο οποίο οι αντίπαλοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, καθώς με ένα σερί διαμόρφωσαν το 15-20. Ο Απόστολος Παλάσκας έγραψε το 15-21, με τον Κώστα Τσεσμετζίδη να τον ακολουθεί, 15-22, δεχόμενος στο 46ο λεπτό δέχθηκε τη δεύτερη δίλεπτη αποβολή του. Δέκα λεπτά πριν τη λήξη της αναμέτρησης, ο Δικέφαλος βρισκόταν μπροστά με +6 γκολ για να πάρει τελικά τη νίκη σε μία δύσκολη έδρα με 20-31.

Στα αξιοσημείωτα της αναμέτρησης, το γεγονός ότι ο ΠΑΟΚ αγωνίστηκε χωρίς τους ξένους, Νίκολα Τζόνο και Νταβόρ Τάσκοβιτς.

Στην επόμενη αγωνιστική, ο ΠΑΟΚ ΒΕΡΓΙΝΑ TV ταξιδεύει στη Βέροια το Σάββατο 26 Ιανουαρίου 2019, όπου αντιμετωπίζει τον τοπικό Φίλιππο.

Τα πεντάλεπτα: 2-4, 3-6, 4-8, 4-10, 5-12, 8-14 (ημχ), 11-17, 12-19, 15-21, 17-22, 17-24, 20-31.

Διομήδης (Δημήτρουλας): Κρεμαστιώτης, Τσιγαρίδας 6, Παπαντωνόπουλος, Χαραλαμπίδης 1, Ρουσσόπουλος 3, Γιαννόπουλος, Τότος 3, Χαντέλης 1, Χερουβείμ 5, Λαμπρόπουλος, Ζλατάνος, Αναγνωστόπουλος, Μπινιάρης, Τσάτσας 1, Σμυρνιώτης.

ΠΑΟΚ Βεργίνα TV (Σεϊρεκίδης): Κοτανίδης, Αραμπατζής, Παλάσκας 8, Καραγκιοζόπουλος 1, Τσεσμετζίδης 3, Κοκώνης 2, Αποστόλου 1, Πετρίδης 2, Νικολαΐδης 2, Κωστακίδης 3, Λοΐζος, Μαστορογιάννης 3, Κυπραίος 5, Γιόσμου 1.

15-21 Παλάσκας στο 45'

15-20 στο 43' με τους γηπεδούχους να εκιμεταλλεύονται τις δίλεπτες που δόθηκαν σε παίκτες μας

Time out o ΠAOK

7-12 μειώνουν οι γηπεδούχοι με δύο αναπάντητα τέρματα και μαζεύουν κάπως τη διαφορά