Ξεκίνημα με το δεξί!

Με νίκη ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στη Volleyleague ανδρών ο ΠΑΟΚ, επικρατώντας στο PAOK Sports Arena με 3-0, του Πήγασου Πολίχνης.

Ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε με αρχική σύνθεση τους: Ουόλς, Γιόρνα, Ράπτη, Βουλκίδη, Κόστα, Βαν Ντεν Ντρις και λίμπερο τον Κοκκινάκη.

Στο πρώτο σετ, οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ με τον Πήγασο να κυνηγάει τις δικές του στιγμές, 7-8. Στη συνέχεια ο Δικέφαλος απέδειξε την αγωνιστική ανωτερότητα του και με μπροστάρη τον Ράπτη πήρε «κεφάλι» στο σκορ, 16-13. Με καλή λειτουργία σε μπλοκ και επίθεση, οι «ασπρόμαυροι» αύξησαν ακόμα περισσότερο την διαφορά, κατακτώντας το πρώτο σετ με 25-18, 1-0.

Συναρπαστική ήταν η εικόνα του δεύτερου σετ, το οποίο και οι δύο ομάδες διεκδίκησαν στα... ίσια μέχρι το τέλος. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο τάραφλεξ και πήραν διαφορά, 5-8, την οποία διατήρησαν μέχρι τα μέσα του σετ, 14-16. Στη συνέχεια ο Δικέφαλος ισορρόπησε το παιχνίδι, φέρνοντας το σετ στα... μέτρα του, έχοντας σε καλή μέρα τους Ράπτη και Βαν Ντεν Ντρις. Στην τελική ευθεία του σετ, ο ΠΑΟΚ ήταν πιο ψύχραιμος και με συνεχόμενα μπλοκ έκανε το 2-0 με 25-22.

Στο τρίτο σετ, ο ΠΑΟΚ έχοντας την ψυχολογία από το νικηφόρο δεύτερο σετ, μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, και έχοντας σε καλή λειτουργία το μπλοκ του πήρε ικανή διαφορά, 16-7. Συνεχίζοντας σε υψηλό ρυθμό, οι «ασπρόμαυροι» δεν αντιμετώπισαν κάποιο πρόβλημα, κάνοντας το 3-0 και ξεκινώντας στο νέο πρωτάθλημα με «καθαρό» τρίποντο.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ομάδα του Γιόσκο Μιλενκόσκι, το Σάββατο 29 Οκτωβρίου και ώρα 16:30, απέναντι στον Παναθηναϊκό, εκτός έδρας, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της Volleyleague ανδρών.

*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν: 8 άσσοι, 48 επιθέσεις, 8 μπλοκ, 11 λάθη αντιπάλων και του Πήγασου Πολίχνης οι πόντοι προήλθαν: 4 άσσοι, 28 επιθέσεις, 7 μπλοκ, 14 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-18, 25-22, 25-13) σε 71΄.

Π.Α.Ο.Κ. (Γιόσκο Μιλενκόνσκι): Γιόρνα 7π. (5/13επ., 2 άσσοι, 78%υπ., 67%αρ.), Κόστα 10 (7/9επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Γουόλς 4 (1/1επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Βουλκίδης 10 (7/9επ., 3 μπλοκ), Ράπτης 13 (11/19επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 57%υπ., 22%αρ.), Βαν Ντε Ντρις 18 (16/24επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος) / Κοκκινάκης (λ. - 90%υπ., 40%αρ.), Ηλίας, Σωτηρίου 1 (1 άσσος), Γάτσης, Μπούτος 1 (1/2επ.).

ΠΗΓΑΣΟΣ ΠΟΛΙΧΝΗΣ (Ηρακλής Θεοδώρου): Κομητούδης 4π. (2/2επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Μαυροβουνιώτης 8 (6/18επ., 63%υπ., 37%αρ.), Μίλης 11 (11/26επ.), Αρμενάκης 7 (2/6επ., 4 μπλοκ, 1 άσσος), Τερζόγλου 4 (3/10επ., 1 μπλοκ, 53%υπ., 42%αρ.), Κανέλλος 4 (3/11επ., 1 μπλοκ) / Μπουράκης (λ. - 53%υπ., 42%αρ.), Σακόγλου.