Φιλική ισοπαλία με πολλές... αλλαγές κόντρα στον Παναθηναϊκό

Ισόπαλο με 2-2 σετ έληξε το δεύτερο φιλικό ανάμεσα στον ΠΑΟΚ και τον Παναθηναϊκό στο PAOK Sports Arena.

Ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε με αρχική σύνθεση τις: Ηλιοπούλου, Κλέπκου, Blanco, Caffrey, Krol, Πολυνοπούλου και λίμπερο την Ξανθοπούλου.

Ισορροπημένη ήταν η αρχή του πρώτου σετ, με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ, 8-7. Ο Δικέφαλος, ο οποίος έπαιζε με μεικτή επτάδα, επέτρεψε στον Παναθηναϊκό να πάρει μια σημαντική διαφορά σε κομβικό σημείο του σετ, 13-21. Στην συνέχεια προσπάθησε να μειώσει, ωστόσο οι «πράσινες» με 18-25 έκαναν το 0-1.

Διατηρώντας την ίδια επτάδα και στο δεύτερο σετ, ο ΠΑΟΚ πήρε από νωρίς ένα μικρό προβάδισμα, το οποίο συνέχισε να διευρύνει, 16-10. Έχοντας υψηλή απόδοση, τόσο στην υποδοχή, όσο και στην επίθεση, ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε στα σετ, κατακτώντας το δεύτερο με 25-18, 1-1.

Στο τρίτο σετ ο Marco Fenoglio άνοιξε περισσότερο το ροτέισον, περνώντας στο παιχνίδι τις Παπαδόπουλου και Λιάγκη στις θέσεις των Ξανθοπούλου και Krol. Παίζοντας πολύ με το κέντρο του, ο Δικέφαλος έβρισκε λύσεις, ωστόσο ο Παναθηναϊκός κρατούσε μία διαφορά από την αρχή μέχρι και τα μέσα, 12-16. Οι «ασπρόμαυρες» έκαναν μία τελική αντεπίθεση στους τελευταίους πόντους, ωστόσο ο Παναθηναϊκός με 20-25 πήρε ξανά το προβάδισμα στα σετ, 1-2.

Στο τέταρτο σετ ο τεχνικός του ΠΑΟΚ έδωσε πολύτιμο χρόνο στις αθλήτριες οι οποίες δεν αγωνίστηκαν στο πρώτο φιλικό, θέλοντας να βγάλει χρήσιμα συμπεράσματα. Έχοντας σε πολύ καλή μέρα την Caffrey, το σετ οδηγήθηκε σε «παράταση» σε δύο περιπτώσεις, 24-24 και 26-26. Σ' ένα πολύ όμορφο τέταρτο σετ, με γεμάτες φάσεις και κρίσιμους πόντους, ο ΠΑΟΚ έκανε το 2-2 με 28-26, με το παιχνίδι να τελειώνει ισόπαλο.