Στερήθηκε τον Ούντρις και «λύγισε» στο τάι-μπρέικ...

Για την 4η αγωνιστική της Volleyleague ανδρών, ο ΠΑΟΚ ταξίδεψε στον Πειραιά, και αντιμετώπισε τον ΟΣΦΠ, από τον οποίο γνώρισε στο τάι-μπρέικ την ήττα με 3-2 σετ.

Ο ΠΑΟΚ, έχοντας να διαχειριστεί την απώλεια της τελευταίας στιγμής του διαγώνιου του, Αρτούρ Ούντρις, παρατάχθηκε στο γήπεδο με αρχική σύνθεση τους: Ουόλς, Πετρέα, Κουμεντάκη, Κουκλίνσκι, Μπράουν, Μπούτο και λίμπερο τον Κοκκινάκη.

Με φόρα μπήκε ο ΠΑΟΚ στο πρώτο σετ, παίρνοντας σημαντική βοήθεια από τα σερβίς του Κουμεντάκη, τα οποία του έδωσαν σημαντική ανάσα, 4-8. Στη συνέχεια, δράση ανέλαβε ο Πετρέας, με τον Έλληνα κεντρικό να είναι ένα πραγματικό «τείχος», μετρώντας πολλά και συνεχόμενα μπλοκ, τα οποία διατήρησαν τον ΠΑΟΚ μπροστά στο σκορ, 13-16. Σε κομβικό σημείο του σετ, οι παίκτες του Γιάννη Καλμαζίδη έδειξαν χαρακτήρα, αύξησαν την διαφορά, 16-21, για να φτάσουμε στη συνέχεια με 19-25, στο 0-1.

Στο δεύτερο σετ υπήρξαν πολλές εναλλαγές στο σκορ, με τις δύο ομάδες να μάχονται καθόλη την διάρκεια του. Με τον Κουμεντάκη να ηγείται επιθετικά, οι «ασπρόμαυροι» κυνηγούσαν το σετ με πάθος. Σ' ένα σετ το οποίο ήταν πραγματικό «θρίλερ», οι δύο ομάδες ήταν μαζί από το 20-21 και έπειτα, φτάνοντας μέχρι και την «παράταση», 24-24. Με πολλές εναλλαγές συναισθημάτων και πολλά σετ μπολ τα οποία σβήνονταν, ο ΠΑΟΚ έδειξε χαρακτήρα και έκανε με 27-29 το 0-2 στα σετ.

Στο τρίτο σετ, οι «ασπρόμαυροι» έκαναν συνεχόμενα λάθη, επιτρέποντας στους γηπεδούχους να ανοίξουν από νωρίς το προβάδισμα, 8-3. Οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμα μέχρι και τα μέσα του σετ, 16-12. Σ' εκείνο το σημείο, ο Δικέφαλος προσπάθησε να κάνει την αντεπίθεση του, μειώνοντας ως ένα σημείο, ωστόσο οι γηπεδούχοι κρατούσαν την διαφορά ασφαλείας, 21-16. Η εικόνα του σετ δεν άλλαξε, με το σετ να καταλήγει στον ΟΣΦΠ με 25-19, 1-2.

Στο τέταρτο σετ φάνηκε η απουσία του Αρτούρ Ούντρις στο επιθετικό κομμάτι, με τους «ασπρόμαυρους» να μένουν πίσω από νωρίς, 16-6. Στη συνέχεια, ο Γιάννης Καλμαζίδς απέσυρε την βασική σύνθεση, με στόχο να δώσει ανάσες στους παίκτες του, με το σετ να καταλήγει στους γηπεδούχους με 25-12, 2-2.

Στο τάι-μπρέικ, οι δύο ομάδες ήταν μαζί στο σκορ στους πρώτους πόντους. Στη συνέχεια, η απουσία του βασικού διαγώνιου του ΠΑΟΚ, Άρτουρ Ούντρις, επηρέασε το παιχνίδι του Δικεφάλου, με τους ακραίους να μένουν από «ανάσες». Με την κούραση να είναι ανασταλτικός παράγοντας στην προσπάθεια των παικτών, ο ΠΑΟΚ γνώρισε την ήττα με 3-2 σετ.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη, την Παρασκευή 26 Νοεμβρίου και ώρα 19:15, κόντρα στον Παναθηναϊκό, στο PAOK Sports Arena, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της Volleyleague ανδρών.

Τα σετ: 3-2 (19-25, 27-29, 25-19, 25-12, 15-7) σε 115΄

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Δημήτρης Καζάζης): Παγένκ 12π. (10/14επ, 2 μπλοκ), Στιβαχτής 2 (1/1επ., 1 άσσος), Εγκλεσκαλνς 18 (17/42επ., 1 άσσος), Ζουπάνι 4 (1/2επ., 2 μπλοκ), Δαλακούρας 10 (9/13επ., 1 άσσος, 48%υπ. 36%αρ.), Πέριτς 22 (18/28επ., 1 άσσος, 56%υπ., 25%αρ.) / Ζήσης (λ. - 50%υπ., 37%αρ.), Χαραλαμπίδης, Ανδρεάδης 6 (2/6επ., 4 μπλοκ), Κασαμπαλής 1 (1 άσσος), Τζιάβρας (λ.), Εφραιμόιδης 1 (1/3επ., 50%).

Π.Α.Ο.Κ. (Γιάννης Καλμαζίδης): Μπράουν 8π. (5/9επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Πετρέας 10 (7/14επ., 3 μπλοκ), Γουόλς 3 (1/4επ., 2 μπλοκ), Κουμεντάκης 21 (18/38επ., 3 άσσοι, 49%υπ., 37%αρ.), Κουκλίνσκι 18 (14/29επ., 3 μπλοκ, 1 άσσος, 45%υπ., 26αρ.), Μπούτος 7 (5/15επ., 2 μπλοκ) / Κοκκινάκης (λ. - 67%υπ., 50%αρ.), Τακουρίδης 1 (1/2επ.), Γάτσης 1 (1/1εεπ.), Τζιουμάκας Στ., Τερζής, Σωτηρίου, Αντρις.