ΠΑΟΚΑΡΑ στον (μ)πειραιά!

Για τον α' προημιτελικό αγώνα του League Cup «Νίκος Σαμαράς», ο ΠΑΟΚ κέρδισε 2-3 μέσα στο Μελίνα Μερκούρη!

Νίκη για τον ΠΑΟΚ απέναντι στον ΟΣΦΠ με 2-3 στον Πειραιά, στο πλαίσιο του πρώτου αγώνα της Προημιτελικής Φάσης του League Cup «Νίκος Σαμαράς».

Σ' ένα πρώτο σετ το οποίο ο Δικέφαλος θα ήθελε να ξεχάσει, οι «ασπρόμαυροι» κράτησαν επαφή με το σκορ στην αρχή, έχοντας ως όπλο το μπλοκ. Στη συνέχεια, οι παίκτες του ΠΑΟΚ «μπλόκαραν» στην υποδοχή, επιτρέποντας στους γηπεδούχους να ανοίξουν την διαφορά, 16-10. Οι λύσεις δεν έρχονταν, οι επιθετικές λύσεις δεν έβγαιναν, με τον ΟΣΦΠ να κάνει με 25-11, το 1-0 στα σετ.

Στο δεύτερη σετ, η εικόνα του ΠΑΟΚ άλλαξε άρδην. Οι «ασπρόμαυροι» μείωσαν τα λάθη στα σερβίς, πήραν σωστές αποφάσεις στην επίθεση, δημιουργώντας στα μέσα του σετ διαφορά ασφαλείας, 12-16. Η καλή εικόνα συνεχίστηκε με τον Δικέφαλο να αυξάνει το προβάδισμα του σε κομβικό σημείο, 16-21. Στους τελευταίους πόντους ωστόσο, οι «ασπρόμαυροι» έκαναν τα εύκολα-δύσκολα, επιτρέποντας στους γηπεδούχους να επιστρέψουν στο σετ, 23-23. Στη συνέχεια, με πρώτο χρόνο του Μπράουν έγινε το 23-24, ενώ το τέλος του σετ υπέγραψε με τρομερό μπλοκ ο Ουόλς, κάνοντας με 23-25, το 1-1.

Κυρίαρχος ήταν ο ΠΑΟΚ στο τρίτο σετ, με τον Δικέφαλο να επιβάλλει τον ρυθμό του σε όλα τα επίπεδα. Δηλώνοντας μεγάλη αυταπάρνηση στην άμυνα, οι παίκτες του ΠΑΟΚ δεν επέτρεπαν στην μπάλα να σκάσει στο τερρέν τους, ενώ κυριάρχησαν και στον τομέα του μπλοκ. Οι «ασπρόμαυροι» ξέφυγαν σε κομβικό σημείο με επτά πόντους, 14-21, βρίσκοντας πολλές επιτυχημένες μπάλες από τον Κουμεντάκη. Συνεχίζοντας σε υψηλό επίπεδο, ο ΠΑΟΚ έκανε την ανατροπή στα σετ με 21-25, 1-2.

Ισορροπημένη ήταν η εικόνα του τέταρτου σετ στην μεγαλύτερη διάρκεια του, με τους γηπεδούχους να έχουν το προβάδισμα στα «σημεία», 16-14. Στη συνέχεια, ο Δικέφαλος επέτρεψε στους παίκτες του ΟΣΦΠ να πάρουν διαφορά, εμφανίζοντας μη σταθερότητα στην επίθεση, 21-17. Με την ψυχολογία πεσμένη και το σκορ να ξεφεύγει, ο Γιάννης Καλμαζίδης ξεκούρασε παίκτες, βλέποντας το τάι-μπρέικ να έρχεται. Το σετ κατέληξε στους γηπεδούχους με 25-18, 2-2, με τις δύο ομάδες να λύνουν τις διαφορές τους στο τάι-μπρέικ.

Στο τάι-μπρέικ, ο ΠΑΟΚ μπήκε «φουριόζος», παίρνοντας σημαντική διαφορά, 3-7. Σ' ένα... περίεργο σφύριγμα, όπου σήκωσε τις διαμαρτυρίες του πάγκου του ΠΑΟΚ, ο διαιτητής έδωσε αμφισβητούμενο πόντο στον ΟΣΦΠ, ενώ χρέωσε τον Κουμεντάκη με κόκκινη κάρτα, 5-7, αλλάζοντας το μομέντουμ του σετ. Μπορεί οι γηπεδούχοι να επέστρεψαν στο πέμπτο σετ, 10-10, ωστόσο ο ΠΑΟΚ έβγαλε χαρακτήρα και πήρε διαφορά ασφαλείας σε κομβικό σημείο, 10-12. Οι παίκτες του ΠΑΟΚ διατήρησαν την ψυχραιμία τους, παίρνοντας μία μεγάλη νίκη με 12-15, 2-3.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη, την Τετάρτη 10 Νοεμβρίου και ώρα 20:30, απέναντι στην Μίντλεφαρτ, στην Δανία, στο πλαίσιο του πρώτο αγώνα της προκριματικής φάσης του CEV Challenge Cup.