Όταν σοβαρεύτηκαν το έκαναν εύκολο!

Για την 5η αγωνιστική της Volleyleague γυναικών, ο ΠΑΟΚ κέρδισε στη Μίκρα τις Αμαζόνες με 3-1 σετ...

Ο ΠΑΟΚ, ο οποίος ξεκίνησε με τις Λι Ντα Γιονγκ, Πολυνοπούλου, Καλαντάτζε, Μερτέκη, Κογιάρ, Λι Γιάε Γιονγκ και λίμπερο Ξανθοπούλου στην αρχική του σύνθεση, δεν άργησε να πάρει το προβάδισμα με 4-2. Η ισοπαλία, ωστόσο, ήρθε στο 4-4 και διατηρήθηκε μέχρι το 6-6, με τον ΠΑΟΚ, να παίρνει το προβάδισμα με +2 πόντους (8-6).

Παρά το προβάδισμα των δύο πόντων μέχρι το 11-9, οι φιλοξενούμενες ισοφάρισαν και πάλι σε 11-11, ωστόσο, ένα σερί των ασπρόμαυρων, τους έδωσε τη δυνατότητα να σηκώσουν και πάλι "κεφάλι", κάνοντας το 15-11. Η διαφορά των 4 πόντων διατηρήθηκε μέχρι το 17-13, οπότε και ο ΠΑΟΚ ξέφυγε στο +5 (18-13). Οι παίκτριες του Τάκη Φλώρου διατήρησαν το προβάδισμα των +5 πόντων μέχρι το 20-15, ενώ από εκείνο το σημείο και έπειτα, μην αφήνοντας περιθώρια στις αντιπάλους έφτασαν στην κατάκτηση του σετ με 25-18 σκορ.

Στο δεύτερο σετ, οι δύο ομάδες πορεύτηκαν ισόπαλες μέχρι το 2-2, με τον ΠΑΟΚ να πάρει "αέρα" τριών πόντων, 5-2. Οι αντίπαλες μείωσαν τη διαφορά στο 5-4, ωστόσο, τα κορίτσια του Δικεφάλου έχτισαν και πάλι διαφορά τριών πόντων, 8-5, την οποία και διατήρησαν μέχρι το 10-7.

Οι αντίπαλες βρήκαν, όμως, την ευκαιρία να μειώσουν σε 10-9 και τελικά να ισοφαρίσουν σε 10-10. Η εξέλιξη βρήκε τις δύο ομάδες να πορεύονται ισόπαλες μέχρι το 14-14, οπότε και ο Δικέφαλος, έμεινε πίσω για δύο πόντους (14-16), χωρίς όμως να μείνει εκεί, αφού ισοφάρισε και πάλι σε 16-16. Η ισοπαλία συνεχίστηκε, με τις δύο ομάδες να παλεύουν να πάρουν το προβάδισμα (20-20), ενώ η ισοπαλία διατηρήθηκε μέχρι και το 23-23, με τις «ασπρόμαυρες» να μένουν τελικά πίσω στο σκορ και τις φιλοξενούμενες να ισοφαρίζουν σε 1-1 σετ με 23-25 σκορ.

Στο τρίτο σετ, οι δύο ομάδες πήγαιναν "χέρι-χέρι" μέχρι το 5-5, με τον ΠΑΟΚ, να παίρνει ένα προβάδισμα τριών πόντων, 8-5 και 9-6, διαφορά που τη διατήρησε μέχρι και το 12-9. Οι «ασπρόμαυρες», με το πόδι πατημένο στο γκάζι, «εκτόξευσαν» τη διαφορά στους 6 πόντους (19-13), ωστόσο, οι φιλοξενούμενες βρήκαν την ευκαιρία να μειώσουν σε 19-17. Το προβάδισμα των δύο πόντων διατηρήθηκε από τον ΠΑΟΚ μέχρι και το 22-20, οπότε οι Αμαζόνες μείωσαν σε 22-21. Το προβάδισμα για τον ΠΑΟΚ ήρθε και πάλι στο 24-22, ο οποίος, παίρνοντας τον τελευταίο πόντο, έφτασε στο 25-22, κάνοντας το 2-1 σετ.

Στο τέταρτο σετ, οι «ασπρόμαυρες» μπήκαν δυνατά και με ένα σερί, διαμόρφωσαν το σκορ σε 6-0, μην αφήνοντας κανένα περιθώριο στις αντίπαλες για αντίδραση. Η συνέχεια βρήκε τον ΠΑΟΚ να προηγείται με 8-1, ενώ ένα ασταμάτητο σερί των «ασπρόμαυρων» διαμόρφωσε το 12-1, ενώ λίγο αργότερα, το σκορ ήταν διαμορφωμένο σε 16-5 και 17-5. Δίχως φρένα, οι «ασπρόμαυρες» έφτασαν στη νίκη του σετ με 25-12 σκορ και της νίκης με 3-1 σετ.

Στο διά ταύτα, ο ΠΑΟΚ, παρουσίασε ακόμη μία εξαιρετική εμφάνιση, παίρνοντας μία καθαρή νίκη, αλλά και διατηρώντας το σερί νικών.

Τα σετ: 3-1 (25-18, 23-25, 25-22, 25-12 ) σε 97'

*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 7 άσσους, 58 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων και των Αμαζόνων προήλθαν από 5 άσσους, 38 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων.

Π.Α.Ο.Κ. (Τάκης Φλώρος): Πολυνοπούλου 16 (13/20 επ., 3 μπλοκ), Καλαντάτζε 8 (7/11 επ., 1 μπλοκ), Μερτέκη 8 (8/21 επ., 52% υπ. - 35% άριστες), Κογιάρ 20 (15/38 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ), Λι Γ. 10 (10/34 επ., 64% υπ. - 43% άριστες), Λι Ντ. 5 (2/3 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ) / Ξανθοπούλου (λ, 67% υπ. - 56% άριστες), Παπαδοπούλου (λ), Κλέπκου 1 (1 άσσος), Κυπαρίσση 3 (3/7 επ., 40% υπ.-30% άριστες).

Α.Ο.Ν. ΑΜΑΖΟΝΕΣ (Κώστας Γκούντας): Αρβανιτοπούλου 4 (2/10 επ., 2 μπλοκ), Σάντος 12 (10/37 επ., 2 μπλοκ), Γουάτκινς 4 (3/4 επ., 1 μπλοκ), Χριστοδούλου 12 (11/30 επ., 1 μπλοκ, 64% υπ. - 39% άριστες), Μαστοράκη 3 (1/3 επ., 2 άσσοι), Γκρέκα 6 (5/27 επ., 1 άσσος, 50% υπ. - 23% άριστες) / Σαμπάτη (λ, 57% υπ. - 29% άριστες), Παγώνη (λ), Βυθούλκα 1 (1/1 επ.), Κασδοβασίλη 7 (3/6 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Κουρλαμπά 3 (1/4 επ., 2 μπλοκ), Κορρέ 1 (1/4 επ.).