Στοίχισαν οι απουσίες...

Για την «πρεμιέρα» της Volleyleague ανδρών, ο ΠΑΟΚ ταξίδεψε στην Σύρο, όπου και αντιμετώπισε τον Φοίνικα ΟΝΕΧ, γνωρίζοντας την ήττα με 3-1.

Ο Δικέφαλος είχε να αντιμετωπίσει τις απώλειες της τελευταίας στιγμής, αυτές των Πετρέα και Κουμεντάκη, οι οποίοι αντιμετώπισαν ενόχληση στην μέση, η οποία δεν τους επέτρεπε να αγωνιστούν.

Στο πρώτο σετ, οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στους πρώτους πόντους, 8-7. Στη συνέχεια, ο Δικέφαλος επέτρεψε στους γηπεδούχους να ξεφύγουν, με τους «Συριανούς» να ανοίγουν την διαφορά στα μέσα του σετ, 16-12. Η διαφορά αυτή διατηρήθηκε και στους τελευταίους πόντους, 21-15, ωστόσο στην συνέχεια ανέλαβε δράση ο Κουκλίνσκι. Ο Λευκορώσος ακραίος με τα καλά σερβίς του πίεσε την υποδοχή των γηπεδούχων, με τον Δικέφαλο να μειώνει στον πόντο στο τέλος, 24-23. Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να στείλει το σετ στην «παράταση», αλλά εκείνο κατέληξε στους «Πειρατές» με 25-23, 1-0.

Στο δεύτερο σετ, ο Δικέφαλος ήταν εκείνος που ξεκίνησε καλύτερα, παίρνοντας ένα μικρό προβάδισμα στους πρώτους πόντους, 7-8. Σε ένα αρκετό ισορροπημένο, μέχρι τα μέσα του, σετ, ο ΠΑΟΚ επέτρεψε στους γηπεδούχους να πάρουν «κεφάλι» στο σκορ, 16-15. Στη συνέχεια οι «Συριανοί» πήραν τα ηνία του σετ, ανοίγοντας ακόμα περισσότερο την διαφορά, 21-16. Σε εκείνο το σημείο, ο Γιάννης Καλμαζίδης ξεκούρασε κάποιους βασικούς του παίκτες, με τον Φοίνικα να κάνει με 25-17, το 2-0.

Κυρίαρχος ήταν ο ΠΑΟΚ στο τρίτο σετ, με τους «ασπρόμαυρους» να μπαίνουν με όρεξη από νωρίς, παίρνοντας διαφορά, 5-8, την οποία συνέχισαν να διατηρούν μέχρι και τα μέσα, 12-16. Με τους Μπράουν και Γιούντρις να ηγούνται επιθετικά, ο Δικέφαλος διαχειρίστηκε άψογα το καλό του ξεκίνημα, «έχτισε» σε αυτό, και έφτασε στην μείωσε με 20-25, κάνοντας το 2-1.

Στο τέταρτο σετ ο ΠΑΟΚ μέτρησε ακόμα μία απουσία, καθώς ο διαιτητής απέβαλλε τον αρχηγό της ομάδας, Θάνο Τερζή. Οι «ασπρόμαυροι» δεν μπήκαν καλά, επιτρέποντας στους γηπεδούχους να ανοίξουν από νωρίς μεγάλη διαφορά, 16-8. Ο Δικέφαλος στη συνέχεια προσπάθησε να επιστρέψει, με τον Γιάννη Καλμαζίδη να «ανακατεύει την τράπουλα» όσο περισσότερο μπορεί. Η εικόνα του σετ δεν άλλαξε, με τον ΠΑΟΚ να γνωρίζει την ήττα με 3-1 σετ,

Στο δια ταύτα, ο ΠΑΟΚ «χτυπήθηκε» από την ατυχία, χάνοντας πριν ξεκινήσει η αναμέτρηση δύο βασικούς του παίκτες. Σε μία «μουδιασμένη» πρεμιέρα και για τις δύο ομάδες, ο Δικέφαλος έβγαλε μαχητικό πρόσωπο παρά τις απουσίες, ωστόσο αυτές ήταν κομβικές για να κρίνουν το αποτέλεσμα.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για τον ΠΑΟΚ, το Σάββατο 23 Οκτωβρίου, κόντρα στην Κηφισιά, εκτός έδρας.