Εκτός τελικού ο ΠΑΟΚ!

Για την ημιτελική φάση του League Cup «Νίκος Σαμαράς», ο ΠΑΟΚ ταξίδεψε στην Βέροια όπου αντιμετώπισε το Σάββατο 17 Απριλίου τον ΑΠΣ Φίλιππο Βέροιας από τον οποίο γνώρισε την ήττα με 3-1.

Ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε στον αγωνιστικό χώρο με αρχική σύνθεση τους: Τερζή, Εβάντρο, Τακουρίδη, Κουμεντάκη, Άγκανιτς, Βαν Ντεν Ντρις και λίμπερο τον Κοκκινάκη.

Ισορροπημένη ήταν η εικόνα στο πρώτο σετ, με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ για την μεγαλύτερη διάρκεια του. Ο Δικέφαλος προσπάθησε να φέρει το σετ στα ίσια, με τους γηπεδούχους να διατηρούν ένα προβάδισμα δύο πόντων, 21-19. Οι «ασπρόμαυροι» επιχείρησαν να μειώσουν, ωστόσο με ένα 4-0 σερί του Φίλιππου Βέροιας, το σετ οδηγήθηκε στην ομάδα της Ημαθίας με 25-19, 1-0.

Με τον ίδιο περίπου τρόπου εξελίχθηκε η πορεία του δεύτερου σετ. Ο ΠΑΟΚ δεν μπήκε καλά στον αγωνιστικό χώρο, επιτρέποντας στους γηπεδούχος να ανοίξουν διαφορά τριών πόντων μέχρι τα μέσα, 16-13. Οι «ασπρόμαυροι» μείωσαν σε κομβικό σημείο, 21-20, με τους τελευταίους πόντους να είναι «ντέρμπι». Οι παίκτες του Νικολά Ματιάσεβιτς δεν μπορέσαν να κάνουν την ανατροπή, με τους Βεροιώτες να κάνουν με 25-23, το 2-0.

Με διάθεση να αποκαταστήσει την τάξη στο τρίτο σετ μπήκε ο ΠΑΟΚ, ο οποίος πήρε από νωρίς προβάδισμα, 5-8. Στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι μείωσαν, 15-16, με τον Δικέφαλο να ανεβάζει την διαφορά στους δύο σε κομβικό σημείο, 19-21. Ο ΠΑΟΚ ήταν ψύχραιμος στους τελευταίους πόντους, κατακτώντας το σετ με 23-25, 2-1.

Στο τέταρτο σετ, ο ΠΑΟΚ μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, 7-8, ωστόσο οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και γύρισαν το παιχνίδι, 16-15. Η διαφορά αυξήθηκε σε κομβικό σημείο για τον Φίλιππο Βέροιας, 21-18, με τον ΠΑΟΚ να απαντά με ένα 0-2 σερί, 21-20. Οι δύο ομάδες ήταν μαζί μέχρι το 23-23. Οι γηπεδούχοι με άσσο έκαναν το 24-23, ενώ στη συνέχεια με 25-23, έκαναν το 3-1.