Καθαρή νίκη με 3-0!

Για την 2η αγωνιστική της Volleyleague γυναικών, ο ΠΑΟΚ επικράτησε στη Μίκρα, της Θέτιδας Βούλας με 3-0 σετ ...

Στο πρώτο σετ, τα κορίτσια του Δικεφάλου, αν και μπήκαν δυναμικά, παίρνοντας ένα προβάδισμα των +4 πόντων, 6-2, επέτρεψαν στις φιλοξενούμενες να ισοφαρίσουν σε 6-6, κάτι που δεν τις πτόησε, αφού πήραν και πάλι το προβάδισμα, 9-7, για να ανοίξουν τη διαφορά στο +5, 14-9. Ένα σερί των φιλοξενουμένων, έφερε τη διαφορά στον πόντο, 15-14, κάτι που οι «ασπρόμαυρες» δεν άφησαν έτσι... και με ένα σερί 10-0, έφτασαν στην κατάκτηση του πρώτου σετ με 25-14 σκορ.

Στο δεύτερο σετ, ο ΠΑΟΚ πορευόταν «χέρι-χέρι» με την αντίπαλη Θέτιδα Βούλας μέχρι το 7-6, οπότε και πάτησε το... πόδι στο «γκάζι», χτίζοντας σταδιακά μία διαφορά των +6 πόντων, 13-7, την οποία και διατήρησε στη συνέχεια, 19-13, φτάνοντας τελικά στην κατάκτηση του δεύτερου σετ με 25-19 σκορ.

Στο τρίτο σετ, με ένα σερί 4-0, ο Δικέφαλος βρέθηκε μπροστά στο σκορ, εκτοξεύοντας τελικά τη διαφορά στο +7, 10-3 και 12-5. Οι «ασπρόμαυρες», αν και βρίσκονταν στο +5, 17-12, έδωσαν το δικαίωμα στις αντιπάλους να αντιδράσουν, μειώνοντας στους δύο πόντους, 19-17. Τα κορίτσια του ΠΑΟΚ, ακολουθώντας σωστά το πλάνο τους, με ένα σερί 5-0, άνοιξαν και πάλι την ψαλίδα της διαφοράς, 24-17, κατακτώντας τελικά το σετ με 25-18 σκορ και τη νίκη με 3-0 σετ.

ΠΑΟΚ - ΑΣΠ Θέτις Βούλας: 3-0

Αναλυτικά τα σετ: 25-14, 25-19, 25-18