Αέρας ο Δικέφαλος...

Επίσημο ξεκίνημα για την ομάδα Βόλεϊ Γυναικών του ΠΑΟΚ, η οποία στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής του Β' Ομίλου της Volleyleague, αντιμετώπισε τον Α.Ο.Φ. Πορφύρας εκτός έδρας, του οποίου επικράτησε με 0-3 σετ και πήρε το τρίποντο.

Στο ξεκίνημα του πρώτου σετ, ο ΠΑΟΚ, με Πολυνοπούλου, Καλαντάτζε, Μερτέκη, Βεργίδου, Πότοκαρ και Ξανθοπούλου στο αρχικό σχήμα, μπήκε δυναμικά παίρνοντας προβάδισμα 2-4, με τους γηπεδούχους στη συνέχεια να ισοφαρίζουν και τα κορίτσια του Δικεφάλου να παίρνουν ξανά «κεφάλι» και με ένα εκπληκτικό σερί να φτάνουν στο 5-12. Το παιχνίδι συνεχίστηκε με την διαφορά να παραμένει και τις αντίπαλες παίκτριες να μειώνουν ανά διαστήματα, προσπαθώντας να κλείσουν τη διαφορά στο 18-22 και αργότερα στο 20-24, όμως ο Δικέφαλος έφτασε στην κατάκτηση του σετ με 20-25.

Στο δεύτερο σετ οι αθλήτριες του Μίχαλ Μάσεκ, ενώ αρχικά ήταν μπροστά στο σκορ με 0-2, επέτρεψαν στις γηπεδούχους να τις περάσουν, με 4-2 και 9-6. Οι «ασπρόμαυρες» ισοφάρισαν στο 12-12 και με ένα σερί 3 πόντων πήραν και πάλι προβάδισμα με 12-15. Μετά το 17-19 η «ψαλίδα» άρχισε να μεγαλώνει υπέρ του Δικεφάλου, ο οποίος εν τέλει κατέκτησε το σετ και πάλι με 20 - 25.

Στο τρίτο σετ οι δύο ομάδες πορεύονταν ισόπαλες μέχρι το 7-7, όπου με ένα σερί 8 πόντων ο ΠΑΟΚ πέρασε μπροστά, με 7-15 και 10-19, έφτασε εύκολα στην κατάκτηση και του τρίτου σετ με 14-25 και της νίκης στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος.

Εν κατακλείδι ο Δικέφαλος πήρε τη νίκη, στηριζόμενος στην ποιότητα και στο βάθος του ρόστερ του, ξεκινώντας με το δεξί τις υποχρεώσεις στο Πρωτάθλημα 2020-2021 και δείχνοντας ότι έχει τα φόντα για κάτι πολύ καλό.

Επόμενη αναμέτρηση για την ομάδα του ΠΑΟΚ, το Σάββατο 17 Οκτωβρίου και ώρα 18:00 στη Μίκρα, με αντίπαλο τον Α.Σ.Π. Θέτις, για την 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Α.Ο.Φ. Πορφύρας - ΠΑΟΚ: 0-3

Αναλυτικά τα σετ: 20-25, 20-25, 14-25