Πρωταθλήτριες Ελλάδος οι νεάνιδες βόλεϊ του ΠΑΟΚ!

Πρωταθλήτριες Ελλάδος αναδείχθηκαν οι νεάνιδες βόλεϊ του ΠΑΟΚ, οι οποίες στο πλαίσιο της τρίτης αγωνιστικής του Πανελληνίου Πρωταθλήματος, επικράτησαν επί του Α.Ο. Μαρκοπούλου Revoil με 0-3 σετ.

Στο πρώτο σετ, οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ μέχρι και τα μέσα, με τον ΠΑΟΚ να έχει ένα μικρό προβάδισμα δύο πόντων, 14-16. Ο Δικέφαλος στη συνέχεια μπορεί να έμεινε πίσω στο σκορ με έναν πόντο, 19-18, ωστόσο με ένα τρομερό 0-6 σερί έκανε το 19-24, αποκτώντας πέντε ευκαιρίες για το σετ. Τα κορίτσια του Δικεφάλου έκαναν το 0-1 με 21-25, ανοίγοντας επιτυχημένα τον... χορό των σετ.

Το δεύτερο σετ είχε αντιστρόφως ανάλογη εικόνα μέχρι τα μέσα του, συγκριτικά με αυτή του πρώτου. Ο ΠΑΟΚ είχε το προβάδισμα στην αρχή, 7-8, ωστόσο το Μαρκόπουλο ήταν εκείνο που έκανε την ανατροπή, 16-14. Στη συνέχεια ωστόσο το δεύτερο σετ κινήθηκε όπως το πρώτο. Τα κορίτσια του Δικεφάλου πέρασαν μπροστά με 19-21, κατακτώντας το δεύτερο σετ στην «παράταση» με 24-26.

Στο τρίτο και τελευταίο σετ της αναμέτρησης, ο Δικέφαλος έδειξε από νωρίς τις διαθέσεις του, παίρνοντας σημαντικό προβάδισμα, 4-8. Στη συνέχεια, τα κορίτσια του Γιάννη Χαριτωνίδη βρέθηκαν μπροστά μέχρι και με 6 πόντους, 9-15, ωστόσο με ένα 7-0 σερί του Μαρκόπουλου ο Δικέφαλος έχασε έδαφος μένοντας πίσω με έναν, 16-15. Κάπου εκεί, ανέλαβε δράση η Ελισάβετ Ηλιοπούλου, η οποία πιέζοντας την υποδοχή με τα σερβίς της βοήθησε τον ΠΑΟΚ να ανατρέψει το σκηνικό. Ο Δικέφαλος έκανε την ανατροπή, 19-21, και στη συνέχεια κατέκτησε και το τρίτο σετ με 20-25.

Οι παίκτριες του ΠΑΟΚ μετά το τέλος του αγώνα αφιέρωσαν το Πρωτάθλημα στον Κώστα Αμοιρίδη, ο οποίος ακολουθήσε την αποστολή στην Αθήνα και βρέθηκε στο πλεύρο τους καθ'όλη την διάρκεια του πρωταθλήματος.

Τα σετ: 0-3 (21-25, 24-26, 20-25)