Σε τρίτο αγώνα η πρόκριση για τους τελικούς

Για τον δεύτερο ημιτελικό των Play-Off της Volleyleague, ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ, από τον οποίο γνώρισε την ήττα με 3-0 σετ.

Ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε στο γήπεδο με αρχική σύνθεση τους: Χαραλαμπίδη, Φιλίπποφ, Γάτση, Σωτηρίου, Εφραιμίδη, Μπούτο και λίμπερο στον Στεφάνου.

Στο πρώτο σετ, οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκοράρισμα στους πρώτους πόντους. Στα μέσα του σετ, ο Δικέφαλος έμεινε πίσω με τέσσερις, 16-12. Βγάζοντας την απαιτούμενη αντίδραση, οι παίκτες του Κώστα Δεληκώστα όχι μόνο ισοφάρισαν αλλά πέρασαν και μπροστά σε κομβικό σημείο του αγώνα, 20-21. Σπαταλώντας τρία σετ μπολ, ο ΠΑΟΚ δεν κατάφερε να ανοίξει τον... χορό των σετ, επιτρέποντας στους «πράσινους» να κάνουν το 1-0 με 29-27.

Στο δεύτερο σετ, ο Δικέφαλος δεν μπορούσε να υπολογίζει στις υπηρεσίες του Σωτηρίου ο οποίος αποχώρησε τραυματίας. Οι «ασπρόμαυροι» λόγω έλλειψης επιθετικών επιλογών έμειναν πίσω από νωρίς, με το σετ να καταλήγει στον Παναθηναϊκό με 25-17.

Στο τρίτο σετ, οι «ασπρόμαυροι» έμειναν από νωρίς πίσω στο σκορ με την διαφορά να κυμαίνεται στους τέσσερις πόντους. Ο Δικέφαλος δεν κατάφερε να καλύψει την διαφορά με το σετ να τελειώνει στο , γνωρίζοντας την ήττα από τους «πράσινους» με 3-0 σετ.

Ο τρίτος ημιτελικός ο οποίος θα κρίνει και την πρόκριση θα πραγματοποιηθεί την Κυριακή 5 Ιουλίου και ώρα 19:00.