Ιστορική πρόκριση για τις γυναίκες

Ιστορική μέρα για τη γυναικεία ομάδα του ΠΑΟΚ, καθώς μετά την επικράτηση με 3-1 επί της Θέτιδας Βούλας, πανηγύρισε την πρόκριση στο Final 4 του Κυπέλλου Ελλάδος Γυναικών, για πρώτη φορά στην ιστορία του τμήματος.

Παρά το γεγονός του ότι ο δικέφαλος αιφνιδιάστηκε στην αρχή του παιχνιδιού, βρήκε τα ψυχικά αποθέματα και ανεβάζοντας σταδιακά την απόδοσή του, πέτυχε μια σπουδαία νίκη που του εξασφάλισε την πρόκριση στην επόμενη φάση του θεσμού.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκαν με 1-6, αναγκάζοντας τον Μιχάλ Μάσεκ να καλέσει το πρώτο του τάιμ άουτ. Η ομάδα της Θέτιδας συνέχισε την πίεση και κατάφερε να αυξήσει τη διαφορά στο +8 (6-14) παίρνοντας πόντους από τις Ριντ, Γκουντιμένκο, Δρακουλίδου και Γεωργιάδου, με τον ΠΑΟΚ να αντιδρά και να μειώνει σε 18-21 με μπλοκ της Πολυνοπούλου και άσσο της Κιόση. Παρόλα αυτά οι φιλοξενούμενη ομάδα κατέκτησε το πρώτο σετ με 22-25 κάνοντας το 0-1.

Το δεύτερο σετ ξεκίνησε, με τις δυο ομάδες να βαδίζουν μαζί μέχρι το (10-10), όπου ο δικέφαλος με μπλοκ άουτ της Κατσορόφσκα, μπλοκ της Πολυνοπούλου, καρφί της Χαντάβα και πλασέ της Κιόση, πήρε ένα μικρό προβάδισμα 3 πόντων (12-15). Η πίεση των ασπρόμαυρων συνεχίστηκε, με την αρχηγό των ασπρόμαυρων να διαμορφώνει το 13-18 και τον Γιάννη Νικολάκη να καλεί τάιμ άουτ. Μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι, ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε σε 1-1, με την Κιόση να κάνει με πλασέ το 20-25.

Στο τρίτο σετ της αναμέτρησης, η Κιόση με καρφί, η Κατσορόφσκα με άσο, η άουτ επίθεση από πλευράς Θέτιδας και το δυνατό καρφί της Χαντάβα έφεραν τον ΠΑΟΚ στο +4 (4-0). Ο δικέφαλος συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, και παίζοντας συγκεντρωμένα έφτασε στο 12-6, γεγονός που ανάγκασε τον τεχνικό των φιλοξενούμενων να καλέσει τάιμ άουτ. Με τη Ηλιοπούλου στο σέρβις και την Κιόση σε μεγάλα κέφια, η διαφορά ανέβηκε στο +11 (17-6), για να έρθει άνετα το 25-13.

Το τέταρτο σετ του παιχνιδιού, βρήκε τον ΠΑΟΚ να προηγείται με 4-1 και 11-4, έπειτα από έξυπνο πλασέ της Κιόση και δυο άσσους της Χαντάβα. Η κυριαρχία του δικεφάλου επιβεβαιώθηκε με την κατάκτηση του σετ (25-12), όπου κάνοντας το 3-1, πήρε την νίκη και παράλληλα την πρόκριση στην τετράδα του κυπέλλου.

Διαιτητές: Γεωργιάδης, Παπακοσμάς

Τα σετ: 3-1 (22-25, 20-25, 25-13, 25-12)