Ήττα στο τάι μπρέικ!

Ο Δικέφαλος γνώρισε την ήττα από τον Άρη με 2-3 σετ στο κλειστό γυμναστήριο της Μίκρας για την έβδομη αγωνιστική της Volley League γυναικών 2019-20.

Δεν κατάφερε να πανηγυρίσει την τέταρτη νίκη του στο πρωτάθλημα ο ΠΑΟΚ, ο οποίος ηττήθηκε από τον Άρη στο τάι μπρέικ με 2-3 σετ, σε ένα παιχνίδι που παρακολούθησαν ο πρόεδρος του τμήματος κ. Κώστας Αμοιρίδης, ο πρόεδρος του Τ.Α.Π. κ. Αντώνης Τσαλόπουλος, ο αντιπρόεδρος του Α.Σ ΠΑΟΚ, κ. Δημοκράτης Παπαδόπουλος, ο γενικός γραμματέας του Α.Σ ΠΑΟΚ, κ. Θανάσης Καπετανάκης, καθώς και ο υποστηρικτής του τμήματος μπάσκετ του Δικεφάλου κ. Θανάσης Χατζόπουλος.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε τον αγώνα έχοντας στη σύνθεσή του τις Αλμπουκέρκε, Πολυνοπούλου, Κωνσταντινίδου, Χαντάβα, Ερτσέν, Καζορόφσκα και λίμπερο την Ξανθοπούλου.

Στο πρώτο σετ το παιχνίδι ήταν απόλυτα ισορροπημένο μέχρι το 10-10, ένα σημείο στο οποίο η ομάδα του Άρη ξέφυγε με τρεις πόντους, αναγκάζοντας τον τεχνικό του Δικεφάλου να καλέσει το πρώτο του τάιμ άουτ. Παρά τη διαφορά που κατάφεραν να πάρουν οι φιλοξενούμενες (11-16), οι παίκτριες του ΠΑΟΚ έβγαλαν αντίδραση και πλησίασαν στον πόντο (16-17),όμως ο Άρης ήταν τελικά αυτός που κατέκτησε το πρώτο σετ με 23-25.

Η αρχή του δεύτερο σετ είχε την ίδια εικόνα με αυτή του πρώτου, με τους δύο αντιπάλους να πορεύονται παράλληλα μέχρι τα μέσα του σετ (10-10). Σ'εκείνο το σημείο, το σύνολο του Μιχάλ Μάσεκ κατάφερε να πάρει μία διαφορά τεσσάρων πόντων και να ξεφύγει στο σκορ, φτάνοντας εν τέλει στην κατάκτηση του σετ (25-21), ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Στο τρίτο σετ, ο ΠΑΟΚ ήταν αυτός που μπήκε από νωρίς σε θέση οδηγού με ένα προβάδισμα τριών πόντων (6-3, 10-7), το οποίο διατήρησε μέχρι το 21-18. Οι φιλοξενούμενες πίεσαν και ισοφάρισαν τον Δικέφαλο παρά το γεγονός ότι βρέθηκαν στο -4 (22-18), αναγκάζοντας τον Μιχάλ Μάσεκ να πάρει δύο τάιμ άουτ σε μικρό χρονικό διάστημα. Οι δύο ομάδες έπαιξαν θεαματικό βόλεϊ, με το τρίτο σετ να καταλήγει στην ομάδα του Άρη για το 1-2.

Στην αρχή του τέταρτου σετ ο Δικέφαλος φάνηκε να κυριαρχεί στο παιχνίδι, με την Χαντάβα να παίρνει αρκετούς πόντους μέχρι το 11-4. Με ένα σερί τεσσάρων πόντων, οι φιλοξενούμενες επέστρεψαν στο παιχνίδι, όμως η απάντηση των ασπρόμαυρων ήταν άμεση και με τρεις πόντους, και πάλι από την Χαντάβα, έφτασαν τη διαφορά ξανά στους έξι πόντους (14-8). Οι κιτρινόμαυρες επέστρεψαν παρά τη διαφορά που έχτισαν οι γηπεδούχες, όμως ο ΠΑΟΚ κατέκτησε το τέταρτο σετ (25-23), στέλνοντας το παιχνίδι στο τάι μπρέικ.

Το τάι μπρέικ βρήκε τις φιλοξενούμενες να προηγούνται με 1-4, αναγκάζοντας τον Μιχάλ Μάσεκ να καλέσει τάιμ άουτ. Αυτό δεν απέδωσε, ο ΠΑΟΚ δεν κατάφερε να ανατρέψει το εις βάρος του σκορ και μοιραία ηττήθηκε με 2-3 σετ από τον Άρη.

Τα σετ: 2-3 (23-25,25-21,26-28, 25-23, 9-15)