Ήττα στον πρώτο ημιτελικό ...

Η ομάδα του Κώστα Δεληκώστα, δεν κατάφερε να πάρει το τρίποντο που θα της έδινε το πλεονέκτημα στον επαναληπτικό αγώνα της ημιτελικής φάσης, καθώς ηττήθηκε από τον Ολυμπιακό με 3-0 σετ, στο κλειστό του Ρέντη.

Ο Δικέφαλος ξεκίνησε τον αγώνα έχοντας στη σύνθεσή του τους Μάρσαλ, Φιλίποφ, Γάτση, Σωτηρίου, Τακουρίδη, Ιλίνιχ και στη θέση του λίμπερο τον Στεφάνου.

Στο πρώτο σετ της αναμέτρησης οι ασπρόμαυροι δε μπήκαν συγκεντρωμένα και επέτρεψαν στον Ολυμπιακό να πάρει ένα προβάδισμα τριών πόντων (4-1), αναγκάζοντας τον τεχνικό του Δικεφάλου να καλέσει το πρώτο του τάιμ άουτ. Αυτό δεν έφερε αποτέλεσμα και οι γηπεδούχοι αύξησαν τη διαφορά τους στη συνέχεια, κατακτώντας εν τέλει και το σετ με 25-16 για το 1-0.

Στο δεύτερο σετ του παιχνιδιού, οι Κυπελλούχοι Ελλάδος προσπάθησαν να βρουν ρυθμό και να πιέσουν τον Ολυμπιακό, με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες μέχρι το 8-8. Σ'εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι αποσπάστηκαν με δύο πόντους (10-8), μία διαφορά που αύξησαν στη συνέχεια και κατόρθωσαν να πάρουν και το δεύτερο σετ με 25-21.

Το τρίτο σετ είχε την ίδια περίπου εικόνα με το δεύτερο, με τις δύο ομάδες να πορεύονται παράλληλα μέχρι τα μέσα του σετ (10-10). Ο Δικέφαλος, σ'εκείνο το σημείο, κατάφερε να προηγηθεί για πρώτη φορά στο τρίτο σετ (10-11), όμως δεν μπόρεσε να αυξήσει τη διαφορά του και ο Ολυμπιακός ξαναπέρασε μπροστά στο σκορ (15-12). Η εικόνα δεν άλλαξε και, μοιραία, ο Ολυμπιακός κατέκτησε και το τρίτο σετ (25-23) , παίρνοντας τη νίκη με 3-0 σετ για τον πρώτο ημιτελικό του League Cup "Νίκος Σαμαράς" 2019-20.

Ο επαναληπτικός αγώνας θα διεξαχθεί στο PAOK Sports Arena την Πέμπτη 05 Δεκεμβρίου 2019 στις 18:00.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Βουδούρης

Τα σετ: 3-0 (25-16, 25-21, 25-23)