"Πάτησε" τον γάβρο, πέρασε τελικό!

Για τον πρώτο ημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδας στο volley, o ΠΑΟΚ πάτησε στο κλειστό "Μάρκος Φωνιαδάκης" της Ιεράπετρας, τον Ολυμπιακό με 3-1 σετ...

Ο ΠΑΟΚ, ο οποίος παρουσιάστηκε με αρχική σύνθεση τους: Όκολιτς, Μουαγκουτούτια, Φιλίποφ, Τακουρίδη, Κλαπβάικ, Σαφράνοβιτς και λίμπερο τον Κωνσταντινίδη, αν και βρέθηκε πίσω με 0-1 και 1-2, ισοφάρισε σε 2-2 και πέρασε μπροστά με 3-2. Οι δύο ομάδες πήγαιναν «χέρι-χέρι» μέχρι το 8-8, όταν ο Δικέφαλος, με ένα σερί τριών πόντων, προηγήθηκε με 11-8. Παρά το προβάδισμα που πέτυχαν οι «ασπρόμαυροι», κάποια λάθη επέτρεψαν στον αντίπαλο να φέρει το παιχνίδι στα «ίσα», 11-11 και να περάσει μπροστά με 11-12.

Οι παίκτες του ΠΑΟΚ δεν το άφησαν έτσι..., ισοφάρισαν σε 12-12 και πέρασαν μπροστά με 13-12, ανοίγοντας τη διαφορά στο +2, 14-12 και 15-13. Στη συνέχεια, λάθη σε άμυνα και επίθεση άφησαν τον ΠΑΟΚ πίσω στο σκορ με 16-20, το οποίο μείωσαν σε 17-20 ο Αλέξανδρος Μπούτος και σε 18-20 ο Γκάρετ Μουαγκουτουτία, ενώ ο Αλεξάντερ Όκολιτς, με άσσο μείωσε σε 19-20. Οι «ασπρόμαυροι», παρά το πάθος που έδειξαν, δεν κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή και να κατακτήσουν το σετ, το οποίο ολοκληρώθηκε με 22-25 τελικό σκορ, πληρώνοντας κάποια νεκρά διαστήματα κατά τη διάρκεια του αγώνα.

Στο δεύτερο σετ, ο Δικέφαλος μπήκε «φουριόζος», και, μολονότι ήταν ισόπαλος με τον αντίπαλο μέχρι το 4-4, έφτασε γρήγορα στο 10-6, ανοίγοντας στη συνέχεια το δείκτη της διαφοράς στους +5 πόντους, 12-7 και στους +6, 14-8. Αν και οι αντίπαλοι μείωσαν σε 14-9, ο Γιάννης Τακουρίδης διαμόρφωσε το 15-9, με τον Νιλς Κλαπβάικ στη συνέχεια να ανοίγει τη διαφορά στους +7 πόντους, 16-9. Οι «ασπρόμαυροι», ασταμάτητοι, διατήρησαν το προβάδισμα των +7 πόντων έως το 18-11, οπότε και ο Αλεξάντερ Όκολιτς, με δύο σερί πόντους, ανέβασε το δείκτη στο +9, 20-11. Ο Δικέφαλος, χωρίς να βρει αντίσταση και δυσκολίες, έφτασε εύκολα στην κατάκτηση του σετ με 25-15 τελικό σκορ, ισοφαρίζοντας έτσι σε 1-1 σετ, κάνοντας ένα ολοκληρωτικό παιχνίδι.

Στο τρίτο σετ, οι παίκτες του ΠΑΟΚ πήραν ένα προβάδισμα των +3 πόντων, 5-2 και 6-3, με τους αντιπάλους να ισοφαρίζουν σε 6-6. Από εκεί και έπειτα, η διαφορά κρινόταν στον πόντο, με τον ΠΑΟΚ να παίρνει ένα προβάδισμα των +2 πόντων, 12-10. Οι αντίπαλοι ισοφάρισαν σε 13-13, σημείο από το οποίο και έπειτα η εξέλιξη του σκορ κρινόταν στον πόντο... Ο Νιλς Κλαπβάικ ισοφάρισε σε 21-21, ο Αλεξάντερ Όκολιτς έδωσε το προβάδισμα, 22-21 και με τον πρώτο να μη σταματά... η διαφορά άνοιξε στους +2 πόντους, 24-22. Νικητής του σετ ο ΠΑΟΚ με 25-23, παίρνοντας ταυτόχρονα και το προβάδισμα με 2-1 σετ.

Στο τέταρτο σετ, οι «ασπρόμαυροι», αν και βρέθηκαν ισόπαλοι με τους αντιπάλους στο 3-3, πέρασαν μπροστά με 4-3 και άνοιξαν τη διαφορά στους +2 πόντους. Παρά τις εναλλαγές στο σκορ, ο Δικέφαλος διατηρούσε το +2 μέχρι το 8-6, οπότε και ο Γκάρετ Μουαγκουτουτία, με άσσο, άνοιξε τη διαφορά στους +3 πόντους, 9-6. Οι παίκτες του ΠΑΟΚ, όμως, δεν εκμεταλλεύτηκαν το προβάδισμα, δίνοντας το δικαίωμα στον αντίπαλο να ισοφαρίσει σε 11-11, αρχικά, και 13-13 στη συνέχεια. Η εξέλιξη αποδείχθηκε «μάχη χαρακωμάτων» με τις δύο ομάδες να πορεύονται ισόπαλες μέχρι το 15-15, οπότε και ο Δικέφαλος έμεινε πίσω για 2 πόντους, 15-17.

Η διαφορά παρέμεινε ίδια μέχρι το 18-20, με τον ΠΑΟΚ να ισοφαρίζει σε 20-20 και 21-21 και να περνάει μπροστά με άσσο του Νιλς Κλαπβάικ, 22-21. Οι αντίπαλοι πέρασαν μπροστά με 23-24, όμως ο ΠΑΟΚ δεν το άφησε έτσι, ισοφαρίζοντας σε 24-24. Η ισοπαλία συνεχίστηκε, 25-25 και 26-26, με τον Δικέφαλο να κάνει την ανατροπή και να κατακτά το σετ με 28-26 και την πρόκριση στον τελικό του θεσμού

Πλέον, ο ΠΑΟΚ βρίσκεται σε έναν ακόμη τελικό... Μετά τις Κυκλάδες και τη Σύρο, τα Δωδεκάνησα και τη Ρόδο, σειρά έχει η μεγαλόνησος της Κρήτης και η Ιεράπετρα. Και όπως λέει και η ιστορία, ο ΠΑΟΚ όταν παίζει τελικό δε χάνει...

Συμπερασματικά, με τη σημερινή του νίκη, ο ΠΑΟΚ αρχίζει να κάνει απόσβεση του μεγάλου μπάτζετ, πάνω στο οποίο χτίστηκε η φετινή ομάδα και να ανταποκρίνεται στις απαιτήσεις όλων μας, αλλά και ιδιαίτερα του Προέδρου του ΑΣ ΠΑΟΚ κ. Θανάση Κατσαρή και του Προέδρου του ΤΑΠ ΠΑΟΚ κ. Αντώνη Τσαλόπουλου, οι οποίοι δικαιώνονται με το τελευταίο ηλεκτροσόκ, με την πρόσληψη του Γιούρι Φιλίποφ!

Αναλυτικά τα σετ: 22-25, 25-15, 25-23, 28-26

ΠΑΟΚ (Φιλίποφ): Κλάπβαϊκ 31 (24/46 επ., 3 άσσοι, 4 μπλοκ), Μουαγκουτούτια 10 (9/20 επ., 1 μπλοκ, 65% υπ.), Όκολιτς 18 (10/17 επ., 4 άσσοι, 4 μπλοκ), Σαφράνοβιτς 10 (7/16 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 71% υπ.), Τακουρίδης 9 (7/11 επ., 2 μπλοκ), Φιλίποφ 1 (1 μπλοκ) / Εφραιμίδης (λ, 76% υπ.), Κωνσταντινίδης (λ), Γάτσης, Μπούτος 1 (1/1 επ.), Τερζής, Γκόρτσανιουκ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ (Μουνιόθ): Ανδρεάδης 11 (8/10 επ., 3 μπλοκ), Πετρέας 10 (8/12 επ., 2 μπλοκ), Ραούβερντινκ 13 (11/25 επ., 2 μπλοκ, 65% υπ.), Σμιτ 21 (17/45 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Τερβαπόρτι 3 (1/2 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χριστοφιδέλης 10 (7/15 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 50% υπ.) / Στεφάνου (λ, 76% υπ.), Στιβαχτής (λ), Ζουπάνι 1 (1/3 επ.), Σμαραγδής 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Στιβαχτής.