Νάτος... Νάτος... Ο πρωταθλητής!

Στον πιο κρίσιμο αγώνα της αγωνιστικής περιόδου, που κρίνει το ποιος θα βρίσκεται στην 1η θέση του βαθμολογικού πίνακα, η ομάδα βόλεϊ γυναικών του ΠΑΟΚ υποδέχθηκε τον Παναθηναϊκό στο πλαίσιο

της 12ης αγωνιστικής, στην πρεμιέρα του δεύτερου γύρου το απόγευμα της Κυριακής 20 Ιανουαρίου 2019, επικρατώντας αυτού με 3-2 σετ.

Ο ΠΑΟΚ, ο οποίος παρατάχθηκε με τις: Χαντάβα, Πλουμή, Κυριακίδου, Κιόση, Κλέπκου, Κωνσταντινίδου και λίμπερο την Κελεσίδου, μπήκε μουδιασμένα στην αναμέτρηση, επιτρέποντας στον αντίπαλο να προηγηθεί με 3-6 και 4-9. Τα κορίτσια του Δικεφάλου ετοίμασαν την αντεπίθεσή τους, φέρνοντας το σκορ «στα ίσια», ισοφαρίζοντας σε 12-12. Παρά τις μικρές εναλλαγές στο σκορ, οι δύο ομάδες βρίσκονταν κοντά στο σκορ, με τη διαφορά να ξανανοίγει στο τέλος του σετ, όπου οι «ασπρόμαυρες» έμειναν πίσω για 5 πόντους, 19-24, μην έχοντας πει την τελευταία τους λεξη, αφού με ένα σερί, ισοφάρισαν σε 24-24, φτάνοντας τελικά στην κατάκτηση του πρώτου σετ με 26-24 τελικό σκορ.

Στο δεύτερο σετ, οι δύο ομάδες πορεύονταν «χέρι-χέρι» μέχρι το 6-6, οπότε και ο Δικέφαλος άνοιξε τη διαφορά με ένα σερί έξι πόντων, 12-6, διατηρώντας τη μέχρι το 17-11. Οι φιλοξενούμενες προσπάθησαν να μειώσουν σε 17-15 και 19-17, με την Εύα Χαντάβα να ανοίγει ξανά τη διαφορά στους +3 πόντους, 20-17. Οι «ασπρόμαυρες», μην αφήνοντας περιθώρια στον αντίπαλο να πιστέψει ότι μπορεί να πάρει κάτι παραπάνω από το σετ, πήραν και πάλι ένα προβάδισμα των +5 πόντων, 24-19, κατακτώντας τελικά το σετ με 25-20 τελικό σκορ.

Στο τρίτο σετ, ο ΠΑΟΚ, αν και μπήκε δυνατά, παίρνοντας ένα προβάδισμα, 5-1 και 7-2, επέτρεψε στον αντίπαλο να πλησιάσει, 7-6. Οι δύο ομάδες στη συνέχεια βρέθηκαν ισόπαλες, 13-13, με τον Δικέφαλο να ξανανοίγει τη διαφορά, 17-14. Οι φιλοξενούμενες μείωσαν όμως και πάλι 17-16, ενώ στη συνέχεια πέρασαν μπροστά στο σκορ, με τον ΠΑΟΚ να μην καταφέρνει να φτάσει στην κατάκτηση του σετ, το οποίο έληξε με 21-25 τελικό σκορ.

Στο τέταρτο σετ, ο Δικέφαλος μπήκε χωρίς ψυχολογία, με αποτέλεσμα να δώσει το «πάτημα» στον αντίπαλο να βρεθεί μπροστά στο σκορ, 1-7, διαφορά η οποία διατηρήθηκε έως το 11-17, οπότε και οι «ασπρόμαυρες» έκαναν την αντεπίθεσή τους, ισοφαρίζοντας σε 21-21 και περνώντας μπροστά με 22-21 και 23-22. Οι φιλοξενούμενοι πέρασαν και πάλι μπροστά με 24-25, με τις παίκτριες του ΠΑΟΚ να ισοφαρίζουν σε 25-25, χάνοντας όμως τελικά το σετ στην... εκπνοή με τελικό σκορ 25-27.

Στο τάι μπρέικ, οι δύο ομάδες πορεύονταν ισόπαλες μέχρι το 9-9, οπότε και ο ΠΑΟΚ πέρασε μπροστά, 11-9, σημείο στο οποίο ο Παναθηναϊκός κάλεσε τάιμ άουτ. Στην επιστροφή, οι φιλοξενούμενες ισοφάρισαν σε 11-11, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν ισόπαλες σε τάιμ - άουτ. Ο ΠΑΟΚ βρέθηκε πίσω, 12-14, τα κορίτσια ωστόσο έκαναν την αντεπίθεσή τους, ισοφάρισαν σε 14-14 και πέρασαν μπροστά, κατακτώντας τελικά το σετ, αλλά και τη νίκη με 16-14.

Με τη σημερινή νίκη, ο Δικέφαλος πέτυχε να κρατήσει απόσταση ασφαλείας στο βαθμολογικό πίνακα από το δεύτερο Παναθηναϊκό, καθώς με την κατάκτηση της πρώτης θέσης στην κανονική περίοδο εξασφαλίζει απευθείας την άνοδο στα σαλόνια της Α1.

Στο κλειστό της Μίκρας το παρόν έδωσε ο Γενικός Γραμματέας του Α.Σ. ΠΑΟΚ κ. Αθανάσιος Καπετανάκης, τα μέλη του διοικητικού συμβουλίου κκ. Δημήτρης Πατρίδας και Χάρης Μάλλιος, ο Πρόεδρος του ΤΑΠ ΠΑΟΚ κ. Αντώνης Τσαλόπουλος, ο Γενικός Αρχηγός της ανδρικής ομάδας βόλεϊ κ. Αχιλλέας Τζήκας, καθώς και ο διοικητικός υπεύθυνος του τμήματος βόλεϊ γυναικών και επίλεκτο μέλος της οικογένειας του ΠΑΟΚ κ. Κώστας Αμοιρίδης.

Συγκινητική η παρουσία του κόσμου του ΠΑΟΚ, ο οποίος γέμισε το κλειστό της Μίκρας και οδήγησε την ομάδα στη νίκη!

ΠΑΟΚ - Παναθηναϊκός: 3-2

Αναλυτικά τα σετ: 26-24, 25-20, 21-25, 16-14