Νέα φιλική ήττα από τη Vojvodina ...

Την ήττα με 3-1 σετ γνώρισε η ομάδα volley του ΠΑΟΚ από τη Vojvodina, σε παιχνίδι του 1st Thessaloniki International Volleyball Tournament που έγινε σήμερα 21/9 στην PAOK Sports Arena ...

Τα σετ της αναμέτρησης: 25-18, 21-25, 22-25, 22-25

Με ήττα ξεκίνησε ο Δικέφαλος, στο 1ο Thessaloniki International Volleyball Tournament, καθώς γνώρισε την ήττα από την OK Vojvodina Seme, στον δεύτερο αγώνα της πρώτης μέρας του τουρνουά.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον ΠΑΟΚ, έχοντας στο αρχικό σχήμα τους  Marquez, Φιλίποφ, GorchaniukDjuricΤακουρίδηShafranovich και λίμπερο τον Κωνσταντινίδη, να έχει ένα μικρό προβάδισμα 2 πόντων (10-8), βρίσκοντας λύσεις από τους  Μάρκεζ και Τζούριτς. Η διαφορά αυξήθηκε στους 5 πόντους (15-10) και σε συνδυασμό με τα λάθη των αντιπάλων διαμορφώθηκε το 25-18, που χάρισε το πρώτο σετ στους ασπρόμαυρους.

Στο δεύτερο σετ της αναμέτρησης, οι Κυπελλούχοι Ελλάδος βρέθηκαν να προηγούνται με 11-9, με δυο άσσους του Σαφράνοβιτς και λύσεις από Τακουρίδη και Τζούριτς. Παρόλα αυτά, οι Σέρβοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν και να προηγηθούν με 14-17. Η διαφορά διατηρήθηκε μέχρι το τέλος του σετ το οποίο έληξε με σκορ 21-25.

Στο τρίτο σετ, οι φιλοξενούμενοι πήραν ένα προβάδισμα 4 πόντων (11-15), με τον Δικέφαλο να αντιδρά με Φιλίποφ, Τζούριτς και Γάτση, καταφέρνοντας να περάσει μπροστά με 20-19. Και πάλι όμως, η έλλειψη αυτοσυγκέντρωσης είχε ως αποτέλεσμα το 1-2, με το σετ να λήγει 22-25.

Οι Σέρβοι μπήκαν δυνατά και στο τέταρτο σετ έχοντας το προβάδισμα 4 πόντων. Η εικόνα του σετ δεν άλλαξε, η διαφορά διατηρήθηκε μέχρι το τέλος και παρόλο που οι παίκτες του Δικεφάλου προσπάθησαν, δεν κατάφεραν να φτάσουν στην επικράτηση, χάνοντας το σετ με 22-25 και γνωρίζοντας παράλληλα την ήττα στην έναρξη του τουρνουά με 1-3.

Τα σετ: 1-3 (25-18, 21-25, 22-25, 22-25)

Διακύμανση:
1ο σετ: 7-8, 16-11, 21-13, 25-18
2ο σετ: 8-6, 14-16, 18-21, 21-25
3ο σετ: 6-8, 15-16, 20-21, 22-25
4ο σετ: 5-8, 12-16, 15-21, 22-25

*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 4 άσσους, 46 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων και της Βοϊβοντίνα προήλθαν από 6 άσσους, 59 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων.

Τα στατιστικά του αγώνα

ΠΑΟΚ (Στάνκου): Μάρκεζ 4 (2/5 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Φιλίποφ 1 (άσσος), Γκόρτσανιουκ 11 (10/21 επ., 1 μπλοκ, 46% υπ. – 14% άριστες), Τζούριτς 19 (16/36 επ., 3 μπλοκ), Σαφράνοβιτς 14 (11/21 επ., 2 άσσοι, 43% υπ. – 27% άριστες), Τακουρίδης 9 (6/11 επ., 3 μπλοκ) / Κωνσταντινίδης (λ, 60% υπ. – 60% άριστες), Εφραιμίδης (λ, 100% υπ. – 75% άριστες), Τερζής, Γάτσης 4 (1/3 επ., 3 μπλοκ), Μπούτος.

ΒΟΪΒΟΝΤΙΝΑ (Γκάβραντσιτς): Σίμιτς 11 (6/10 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Τραβιέσο 17 (15/24 επ., 2 μπλοκ, 50% υπ. – 15% άριστες), Τοντόροβιτς 1 (μπλοκ), Κοβάτσεβιτς 15 (9/10 επ., 3 άσσοι, 3 μπλοκ), Μέχιτς 14 (14/32 επ., 50% υπ. – 34% άριστες) / Σκούντριτς (λ, 62% υπ. – 41% άριστες), Πέτις, Βιέτσκι 15 (13/27 επ., 2 μπλοκ).

Στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία του τουρνουά, η Halkbank Ankara επικράτησε της CSM București με 3-2 σετ.