Ήττα και ... αποκλεισμός!

Την ήττα στο τάι μπρέικ γνώρισε ο ΠΑΟΚ από τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης σε παιχνίδι του ομίλου του League Cup του volley...

H ακριτική ομάδα προηγήθηκε με 0-2 σετ (19-25, 21-25), ο ΠΑΟΚ με αντεπίθεση ισοφάρισε σε 2-2 (25-22, 25-17), όμως στο τάι μπρέικ αν και προηγηθήκαμε 11-9, τελικά χάσαμε με 13-15! Ο Εθνικός με 2 νίκες πήρε το εισιτήριο για το final four της διοργάνωσης, την ώρα που οι παίκτες του Χόρχε Ελγκέτα εμφανίστηκαν ανέτοιμοι ...

Θυμίζουμε ότι με τον ΠΑΟΚ δεν αγωνίστηκε ο τραυματίας Γκόμεζ, ο οποίος ήταν στο γήπεδο, χωρίς όμως να είναι σε θέση να αγωνιστεί. Η ομάδα ολοκληρώνει τις υποχρεώσεις της στον όμιλο, αντιμετωπίζοντας την Κυριακή (22/10) τον Αιγινιακό σε παιχνίδι που θα ξεκινήσει στις 19:00, ένα παιχνίδι χωρίς βαθμολογική σημασία...

Η πρεμιέρα των επίσημων υποχρεώσεων του ΠΑΟΚ, στις εγχώριες διοργανώσεις, ξεκίνησε με την ήττα-αποκλεισμό από τον παθιασμένο Εθνικό Αλεξανδρούπολης, ο οποίος, σε συνδυασμό με την χθεσινή του νίκη, είναι αυτός που θα πάρει το εισιτήριο για το final four του θεσμού.

Η ομάδα του Χόρχε Ελγκέτα δεν μπήκε τόσο καλά στον αγώνα και βρέθηκε πίσω στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με σκορ 6-8. Η διαφορά αυτή αυξήθηκε στους 4 πόντους (10-14), ο ΠΑΟΚ αντέδρασε με δυο διαδοχικούς πόντους αλλά ο Εθνικός κατάφερε να φτάσει στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (13-16). Η ομάδα του Σάκη Μουστακίδη ήταν αυτή που επικράτησε στο σετ με 19-25, κάνοντας το 0-1.

Το δεύτερο σετ ξεκίνησε με τον Δικέφαλο να παίρνει ένα μικρό προβάδισμα, αλλά η ακριτική ομάδα κατάφερε να ισοφαρίσει και να περάσει μπροστά (5-6). Ένα σερί 2 πόντων αύξησε τη διαφορά στους 3 (7-10). Οι δυο ομάδες έφτασαν στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με τον Εθνικό να προηγείται 15-16. Η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε, ο Εθνικός προηγήθηκε με 4 πόντους και τελικά κατάφερε να επικρατήσει και στο δεύτερο σετ του αγώνα με 21-25.

Το τρίτο σετ του αγώνα ξεκίνησε καλύτερα για τον Δικέφαλο, που έφτασε να προηγείται με 4 πόντους (15-11) και τελικά έκανε το 1-2 σετ (25-22), έχοντας τους Μαρτίνεζ και Παπαδόπουλο σε πολύ καλή μέρα.

Ο Δικέφαλος έβγαλε αντίδραση και με κεκτημένη ταχύτητα από την κατάκτηση του τρίτου σετ, κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ από νωρίς στο τέταρτο σετ του αγώνα. Παρόλο που η ομάδα του Εθνικοού προσπάθησ να αντιδράσει, ο ΠΑΟΚ ήταν αυτός που κατάφερε να ισοφαρίσει 2-2, κατακτώντας το τέταρτο σετ με 25-17.

Στο τάι μπρέικ οι δυο ομάδες βάδιζαν σχεδόν μαζί μέχρι το 6-7. Παρόλο που ο ΠΑΟΚ βρέθηκε μπροστά με 2 πόντους, ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης κατάφερε να ανατρέψει την κατάσταση και πανηγυρίσει την νίκη με 2-3 (13-15), γεγονός που σημαίνει και την πρόκριση των Εβριτών στην τελική φάση.

Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 6 άσσους, 50 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 35 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Εθνικού Αλεξανδρούπολης προήλθαν από 4 άσσους, 50 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 34 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (19-25, 21-25, 25-22, 25-17, 13-15) σε 129΄.

ΠΑΟΚ (Ελγκέτα): Σακόγλου 6 (4/11 επ, 1 ασσος, 1 μπλοκ), Τακουρίδης 15 (7/13 επ, 2 ασσοι 6 μπλοκ), Πελεκούδας 6 (4/14 επ, 2 μπλοκ), Βάλκιερς 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Σαφράνοβιτς 2 (0/1 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 60% υπ 40% άριστες), Γκιόν 22 (20/35 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ 50% υπ -32% άριστες)/ Κωνσταντινίδης (λ, 39% υπ -39% άριστες), Παπαδημητρίου (λ, 25% υπ - 25% άριστες), Σωτηρίου 5 (5/18 επ), Παπαδόπουλος 11 (8/19 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 68% υπ -47% άριστες)

Εθνικός Αλεξανδρούπολης (Μουστακίδης): Χαραλαμπίδης 16 (13/31 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Μιλστάιν 3 (3 (0/1 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Χατζόπουλος 1 (0/5 επ, 1 μπλοκ), Ρίστιτς 15 (12/34 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Βελίτσκοβιτς 20 (16/26 επ, 4 μπλοκ), 48% υπ 32% άριστες), Χριστόφας 9 (6/14 επ, 3 μπλοκ) / Κοντοστάθης (λ, 1 (1/1επ, 62% υπ - 54% άριστες), Μπίκος, Βλαχόπουλος, Κεσεσίδης, Κυριακίδης 2 (2/3 επ)