Όταν ο Γκουερίνο έφτασε τα 50 γκολ στο πρωτάθλημα!

Σαν σήμερα στις 27 Μαΐου του 1979 ο Νέτο Γκουερίνο έφτασε τα 50 γκολ στο πρωτάθλημα της Α' Εθνικής με τη φανέλα του ΠΑΟΚ, καθώς πέτυχε δύο τέρματα στην αναμέτρηση του Δικεφάλου με τον ΟΦΗ στο γήπεδο της Τούμπας.

Ο Δικέφαλος υποδέχθηκε τους Κρητικούς για την προτελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α' Εθνικής και ο Νέτο Γκουερίνο μόλις στην πρώτη φάση της αναμέτρησης έδωσε το προβάδισμα στον Δικέφαλο. Με σουτ μέσα από την περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα στο 2′ και πριν κλείσει το ημίχρονο σημείωσε ακόμη ένα από το σημείο του πέναλτι (41′). Η παράβαση είχε υποδειχθεί σε ανατροπή του Ορφανού από τον Πασσά. Ο Ορφανός στο 72′ έδωσε αέρα τριών τερμάτων στην ομάδα μας και το τελικό 3-1 διαμόρφωσε ο Παπαδόπουλος, για τους Κρητικούς. Ο Βραζιλιάνος εκείνο το απόγευμα από τα έντεκα βήματα συμπλήρωσε 50 γκολ με τα χρώματα του ΠΑΟΚ στο πρωτάθλημα της Α' Εθνικής.

Το πρώτο του γκολ με τον ΠΑΟΚ το είχε σημειώσει στο Καυτανζόγλειο στη νίκη του ΠΑΟΚ επί του Ηρακλή με 4-1 στις 10 Νοεμβρίου 1974. Ο Γκουερίνο είχε κλείσει το σκορ στο 88ο λεπτό της αναμέτρησης. Συνολικά σημείωσε 66 γκολ με τα χρώματα του ΠΑΟΚ που τον τοποθετούν στην 6η θέση των σκόρερ όλων των εποχών του Δικεφάλου στην Α' Εθνική. Ο ΠΑΟΚ είχε αγωνιστεί με την εξής σύνθεση : Φορτούλα, Σίγγας, Ιωσηφίδης, Αποστολίδης, Γούναρης, Δαμανάκης, Αναστασιάδης (75′ Κατσανίκας), Κούδας, Ορφανός, Γκουερίνο, Κερμανίδης (59′ Αλαβάντας).