Άλλη μια μαύρη σελίδα στο ΟΑΚΑ!

Για την 7η αγωνιστική της Basket League, o ΠΑΟΚ έχασε στο κλειστό του ΟΑΚΑ με 87-63 από τον Παναθηναϊκό, προσθέτοντας άλλη μια μαύρη σελίδα στην ιστορία των αναμετρήσεων με την αθηναϊκή ομάδα ...

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και στο 2' πέτυχε να προηγηθεί με 8-2, ενώ στο 5' έκανε το 12-5 με τον Ντουέιν Μπέικον να σκοράρει πέντε πόντους. Ο ΠΑΟΚ Mateco απάντησε με ένα επιμέρους 6-0 και στο 6' πλησίασε στο καλάθι (21-11) χάρη στον Γιανίκ Φράνκε, ο οποίος μέχρι τότε είχε πετύχει όλους τους πόντους της ομάδας του!

Το φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες στο σκορ (16-16), όμως με την έναρξη της δεύτερης περιόδου οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα σερί 7-0 για το 21-16 (12').

Η διαφορά έφτασε σε διψήφιο αριθμό στο 14' (31-17) χάρη σε ένα ακόμη ξέσπασμα του Μπέικον, όμως ο Δικέφαλος κατάφερε να μειώσει σε 31-24 στο 16'. Ο Παναθηναϊκός πέτυχε με ένα σερί 9-0 να ξεφύγει με 40-24 στο 18', ενώ στο 19' έκανε το 44-26 πριν το φινάλε του ημιχρόνου με το σκορ στο 44-28.

Στο 23' ο Παναθηναϊκός πήρε προβάδισμα 26 πόντων (58-32), ενώ στο 24' η διαφορά ξεπέρασε τους 30 πόντους (64-32) με τον Πάρις Λι να έχει 3/3 τρίποντα σε αυτό το διάστημα. Ένα τρίποντο του Παπαγιάννη έκανε το 74-39 στο 29' και το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό στο +33 (74-41).

Στην τελευταία περίοδο ο ΠΑΟΚ mateco προσπάθησε να δείξει ανταγωνιστικό πρόσωπο και το κατάφερε κάνοντας επιμέρους σκορ 22-13, ωστόσο δεν κατάφερε κάτι περισσότερο αφού οι «πράσινοι» είχαν εξασφαλίσει τη νίκη.

Πηγή κειμένου: esake.gr