Νίκησε την Πυλαία, πέρασε στους τελικούς!

Για τον τρίτο ημιτελικό της Α1 Χάντμπολ γυναικών, ο ΠΑΟΚ mαteco κέρδισε με 26-19 τον ΑΕΣΧ Πυλαίας...
Photo Credits: @acpaok.gr youtube

Την πρόκριση στους τελικούς της Α1 Χάντμπολ γυναικών ο ΠΑΟΚ mαteco, επικρατώντας του ΑΕΣΧ Πυλαίας με 26-19, στο πλαίσιο του τρίτου ημιτελικού.

Με ιδιαίτερη έμφαση στο αμυντικό κομμάτι, και υπομονή στην επίθεση, ο Δικέφαλος πήρε μικρό προβάδισμα στα πρώτα λεπτά, 3-2, το οποίο συνέχισε να διατηρεί, 7-6. Στο τελευταίο δεκάλεπτο του πρώτου ημιχρόνου, οι «ασπρόμαυρες» ανέβασαν ρυθμό, «κλείδωσαν» με τις αμυντικές τους αρετές τις παίκτριες της Πυλαίας, ενώ ταυτόχρονα βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα, αυξάνοντας την διαφορά έως το τελικό 13-8.

Το εξαιρετικό πρώτο πεντάλεπτο του δευτέρου ημιχρόνου έδωσε σαφέστατο προβάδισμα στον ΠΑΟΚ mαteco, καθώς το επιμέρους 3-1, διαμόρφωσε το 16-9. Η διαφορά παρέμενε με τις Υπερπρωταθλήτριες και Κυπελλούχες Ελλάδος να κάνουν εξαιρετική διαχείριση, βγάζοντας πάθος στην άμυνα και ωριμότητα στην επίθεση. Μάλιστα, με το σκορ στο 20-15 ο ΠΑΟΚ mαteco στερήθηκε των υπηρεσιών της Χατζηπαρασίδου, η οποία με αυστηρή τρίτη δίλεπτη, τέθηκε εκτός παιχνιδιού. Δίχως να αφήσει το παραμικρό περιθώριο στις παίκτριες της Πυλαίας, ο Δικέφαλος συνέχισε να έχει σημαντική διαφορά, παίρνοντας τη νίκη με 26-19, και παράλληλα την πρόκριση στους τελικούς της Α1 Χάντμπολ γυναικών.

Ο ΠΑΟΚ mαteco θα αντιμετωπίσει τον ΟΦΝΙ με μειονέκτημα έδρας στις τρεις νίκες, στον δικό του... δρόμο για το εγχώριο «τρεμπλ».

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 3-2, 4-4, 7-6, 9-7, 13-8 (ημχ.) 16-9, 17-10, 19-13, 21-15, 22-17, 26-19