ΠΑΟΚΑΡΑ για γούστα και για τίτλους!!!

Στο κλειστό της Μίκρας η ομάδα χάντμπολ του ΠΑΟΚ, επικράτησε του Διομήδη Άργους σε παιχνίδι της 4ης αγωνιστικής της Handball Premier με 29-22...

Ο Δικέφαλος αν και δεν ξεκίνησε τόσο καλά και βρέθηκε πίσω με 10-12 στο ημίχρονο, γύρισε το ματς, βγάζοντας πολύ πάθος και κατάφερε να πάρει τους δύο πολύτιμους βαθμούς της νίκης. Πολύς κόσμος βρέθηκε στο Κλειστό της Μίκρας και συνέβαλλε τα μέγιστα στη μεγάλη αυτή επικράτηση.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Διομήδης ήταν... αφεντικό της αναμέτρησης, αφού πολύ γρήγορα (10') πήρε διαφορά πέντε τερμάτων (1-6), ενώ συνέχισε να έχει το προβάδισμα (3-8 στο 16', 6-10 στο 23'), έχοντας κορυφαίο τον τερματοφύλακα Κοτανίδη, τον πλέι μέικερ Ιούλιο Αργυρού και τον Νίκο Πασσιά. Ο ΠΑΟΚ «ψαλίδισε» την διαφορά αρχικά σε 7-10 και στην συνέχεια στο γκολ (10-11) με τέρμα του Κοκκώνη. Οι «Λύκοι» κράτησαν ωστόσο την πρωτοπορία στο σκορ και πήγαν στα αποδυτήρια με +2 (10-12).

Στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου ξεκίνησε η αντεπίθεση του «δικεφάλου» του Βορρά, ο οποίος άντεξε με δύο παίκτες λιγότερους, λόγω δίλεπτων αποβολών και στην συνέχεια ισοφάρισε 13-13 στο 35'. Ο Διομήδης πέρασε ξανά μπροστά (13-14), αλλά από κει και πέρα ο ΠΑΟΚ ήταν κυρίαρχος. Με τον εξαιρετικό Κοκκώνη, τον Λοίζο να βγάζει μεγάλα σουτ και τον Νικολαϊδη να σκοράρει συνεχόμενα τέρματα, η ομάδα του Νίκου Γεωργιάδη «έτρεξε» ένα μεγάλο σερί 7-0, φτάνοντας στο 20-14 στο 45'.

Η ομάδα του Άργους προσπάθησε να ξαναμπεί στο ματς, μειώνοντας σε 21-17 και 24-21 στο 56', αλλά τα δύο τέρματα του Βεσελίνοβιτς (26-21) και η δίλεπτη αποβολή του Σαμαρά, «καθάρισαν» το ματς υπέρ των γηπεδούχων.

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 1-5, 3-7, 5-8, 7-10, 10-12 (ημχ.), 13-13, 15-14, 20-14, 21-17, 24-20, 29-22

ΠΑΟΚ (Νίκος Γεωργιάδης): Ζάγκας, Αραμπατζής 3, Παλάσκας 4, Τσίλης, Τσεσμετζίδης, Νικολαϊδης 5, Κοκκώνης 3, Ορφανουδάκης, Πετρίδης 3, Οικονόμου 1, Γρηγοριάδης, Λοϊζος, Μαστορογιάννης, Κυπραίος 1, Παπαδόπουλος, Βεσελίνοβιτς 9.

ΔΙΟΜΗΔΗΣ (Δημήτρης Δημητρούλιας): Κοτανίδης, Αϊβαλιώτης, Ταουσιάνης, Γιόσμου, Κρεμαστιώτης 3, Αργυρού Ι. 3, Αργυρού Χ. 1, Σαμαράς 1, Μισαηλίδης 1, Παπαχρήστος, Τρουμπέτας 3, Παπαντωνόπουλος, Δάσκαλος 1, Ράντοβιτς, Τουνγκελίδης 1, Πασσιάς 8.

Διαιτητές: Τζαφερόπουλος- Μπέτμαν, Κόκκινη: 36:23 Γιόσμου (επικίνδυνο παιχνίδι- δεν κρατήθηκε δελτίο), δίλεπτα: 8-5, πέναλτι: 2/3-1/1.

............................................................................................