Νταμπλούχος και στο χάντμπολ (ενημερωμένο)

Έσπασαν καρδιές στην PAOK Sports Arena στον 2ο τελικό του πρωταθλήματος χάντμπολ, ανάμεσα στον ΠΑΟΚ και τον Διομήδη ... Ο ΠΑΟΚ κέρδισε στα πέναλτι και σήκωσε τον ΤΙΤΛΟ!!!

Σε ένα από τα κορυφαία παιχνίδια στην 38χρονη ιστορία του αθλήματος –αν όχι το κορυφαίο- ο ΠΑΟΚ στέφθηκε πρωταθλητής και νταμπλούχος Ελλάδος. Στο PAOK Sports Arena μπροστά σε 3.000 κόσμο ο «Δικέφαλος» του Βορρά νίκησε 43-40 τον Διομήδη Άργους σε έναν συγκλονιστικό 2ο τελικό που κρίθηκε στα πέναλτι μετά από κανονική διάρκεια και δύο παρατάσεις!

Αυτό ήταν το πρώτο νταμπλ στην ιστορία του ΠΑΟΚ και τρίτο πρωτάθλημα μετά το 2009 και το 2010, ενώ ήταν και 5ος συνολικά τίτλος του τμήματος, αφού έχει κατακτήσει και τα κύπελλα του 2012 και το 2015.

Οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν μπροστά στο 55' μπροστά με 24-29, αλλά ο ΠΑΟΚ με σερί 5-0 και γκολ του Τσίλη -με εναέριο σουτ από πάσα Αλβανού- ισοφάρισε στο 59:59 σε 29-29 και έστειλε το ματς στην παράταση.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν το σερί και με συνολικό 8-0 πέρασαν μπροστά 32-29 στο 63'. Ο Διομήδης ανέτρεψε ξανά το σκορ και πέρασε μπροστά 34-35 με τον Μαστορογιάννη που σημείωσε συνολικά 17 γκολ! Ο ΠΑΟΚ έστειλε όμως και πάλι το ματς στην παράταση με τέρμα του Κεσίδη στην εκπνοή.

Στην β' παράταση ο Διομήδης είχε και πάλι... κεφάλι στο σκορ, αλλά για τρίτη φορά ο ΠΑΟΚ μίλησε στο τέλος με τον Τσίλη, στέλνοντας το ματς στα πέναλτι.

Εκεί ο Γουργούμης σταμάτησε τον Μαστορογιάννη, ο Σπέντζος σούταρε άουτ, ο Μπουκοβίνας απόκρουσε το πέναλτι του Μούγιτς και ο ΠΑΟΚ που είχε σκοράρει με τον Αλβανό, κέρδισε το νταμπλ με την εύστοχη εκτέλεση του Κοκκώνη.

MVP O ΑΛΒΑΝΟΣ

Μετά την ψηφοφορία των δημοσιογράφων παμψηφεί ψηφίστηκε πολυτιμότερος παίκτης του πρωταθλήματος ο Αλέξης Αλβανός που κατέκτησε τον 12ο τίτλο στην σπουδαία καριέρα του και 4ο νταμπλ με τρεις διαφορετικές ομάδες.

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 3-4, 4-7, 7-9, 9-11, 13-14 (ημχ.), 16-17, 17-19, 19-22, 21-24, 24-29, 29-29 (ημχ.), 35-35 (α΄παρ.), 40-40 (β΄παρ.), 3-0 (πεν.)

ΠΑΟΚ (Νίκος Γεωργιάδης): Ζαγκας, Παλάσκας 4, Γουργούμης, Τσίλης 7, Νικολαϊδης 1, Κοκκώνης 5, Ιωαννίδης 2, Μπουκοβίνας, Πετρίδης 4, Αλβανός 11, Τσανακτσίδης, Τσακίρης 3, Κωστακίδης, Κεσίδης Β., Καραγκιοζόπουλος, Κεσίδης Σ. 6

ΔΙΟΜΗΔΗΣ (Δημήτρης Δημητρούλιας): Κυπραίος 4, Μεγαλοοικονόμου, Καρκαλάτος, Κρεμαστιώτης 1, Πασσιάς 2, Νικολίτσας, Μούγιτς 4, Νούγκοβιτς, Ντάσεβιτς 3, Σαμαράς 4, Σπέντζος 3, Ανανιάδης 2, Χαντέλης, Λοίζος, Μαστορογιάννης 17, Σιμιτσής.

Διαιτητές: Τσάκωνας- Χασκής

Κόκκινες: 21:12 Μεγαλοοικονόμου (τρία δίλεπτα), 30:00 Ντάσεβιτς (απευθείας- κρατήθηκε δελτίο),

51:50 Σαμαράς (τρία δίλεπτα), 61:47 Τσακίρης (τρία δίλεπτα), 75:00 Ανανιάδης (τρία δίλεπτα).

Δίλεπτα: 12-10, πέναλτι: 8/9-3/7.

Οι διαιτητές έγραψαν στο φύλλο αγώνα

«Στο 13:24 του αγώνα φίλαθλοι της γηπεδούχοι ομάδα έριξαν ένα μπουκάλι νερό στο μέρος του τερματοφύλακα του Διομήδη χωρίς να τον χτυπήσει κάποιος.

Στο 21:22 οπαδοί του ΠΑΟΚ έριξαν αναπτήρα στον αγωνιστικό χώρο, προς το μέρος των αθλητών του Διομήδη χωρίς να τραυματιστεί κανείς

Στο 30 αποβάλαμε με κόκκινη κάρτα το ν Λούκα Ντάσεβιτς διότι σε ελεύθερη ρίψη σε νεκρό χρόνο έριξε σκόπιμα τη μπάλα στο πρόσωπο αντιπάλου που ήταν ακίνητος. Το δελτίο του κρατήθηκε

Με τη λήξη του ημιχρόνου άτομα που ήταν διαπιστευμένοι ως σεκιούριτι προσπάθησαν να επιτεθούν στον β΄ προπονητή του Διομήδη Ανδρέα Βασιλόπουλου. Με την παρέμβαση των συνοδών των δύο ομάδων έληξε το συμβάν

Στο 63:23 έφτυναν τους διαιτητές. Έγινε σύσταση από τα μεγάφωνα και ο αγώνας συνεχίστηκε κανονικά.

Στο 73:05 φίλαθλοι της γηπεδούχοι ομάδας κουνούσαν το δοκάρι της εστίας της φιλοξενούμενης ομάδας. Έγιναν οι απαραίτητης συστάσεις και ο αγώνας συνεχίστηκαν κανονικά»

.......................................................................

Θυμηθείτε την εξέλιξη του μεγάλου αγώνα, του αγώνα του 21ου αιώνα!

Ο ΠΑΟΚ έκανε το 1-0 επικρατώντας στο Άργος με 22-23 και με νίκη αναδεικνύεται πρωταθλητής Ελλάδας!

Γίνεται προσπάθεια να μεταδοθεί ο αγώνας σε live streaming όπως αρχικά είχε προγραμματιστεί, ωστόσο υπάρχουν τεχνικά προβλήματα (χαμηλή τάση internet) –που δυσχεραίνουν την ζωντανή κάλυψη του αγώνα.

Σε κάθε περίπτωση ο αγώνας θα μεταδοθεί σε μαγνητοσκόπηση μετά το τέλος του!

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΠΑΟΚ (Νίκος Γεωργιάδης) Ζάγκας, Παλάσκας, Γουργούμης, Τσίλης, Νικολαΐδης, Κοκώνης, Ιωαννίδης, Μπουκοβίνας, Πετρίδης, Αλβανός, Τσακίρης, Κωστακίδης , Κεσίδης Β., Κεσίδης Σ., Καργκιοζόπουλος. Τσαναξίδης

Διομήδης Άργους: Κυπραίος, Μεγαλοοικονόμου, Καρκαλάτος, Κριματσιώτης, Πασσιάς, Νικολίτσας, Μούγιτς, Νούγκοβιτς, Ντάσεβιτς, Σαμαράς, Ανανιάδης, Χαντέλης, Λοΐζος, Μαστορογιάννης, Σημιτζής.

Το σημερινό είναι ένα πάρα πολύ δύσκολο παιχνίδι, ο ΠΑΟΚ θα βρει απέναντί του μια ομάδα πολύ δυνατή, ο οποία χάνει ... με το σταγονόμετρο!

Περισσότεροι από 1.200 οπαδοί του ΠΑΟΚ στις εξέδρες, ενώ στα επίσημα υπάρχουν και μερικές δεκάδες του Διομήδη

4-5 Κοκκώνης και δίλεπτο στον Μεγαλοοικονόμου

Επέμβαση του Νούγκοβιτς μένει το 4-5, μικρή διακοπή στο ματς, έπεσε ένα μπουκάλι νερό στο ταραφλέξ. Δεν χρειάζονται τέτοια, θυμίζουμε πως ο ΠΑΟΚ είναι υπότροπος από τον τελικό με την ΑΕΚ. Συνυπεύθυνος για τη ρίψη του μπουκαλιού και ο τερματοφύλακας του Διομήδη που προκάλεσε με πανηγυρισμό του...

6-9 Κρεματσιώτης

Ο Διομήδης μετά το αρχικό εξαιρετικό ξεκίνημα του ΠΑΟΚ έχει ανεβάσει την απόδοσή του και συντηρεί μια διαφορά 2-3 γκολ

7-9 Ιωαννίδης

7-10 Μαστρογιάννης

Νέα διακοπή στο ματς στο 21:12, υπάρχει πολύ μεγάλη ένταση στο παιχνίδι!

Τρίτη δίλεπτη στον εριστικό  Μεγαλοοικονόμου, που κοινώς παίρνει τον πούλο από το παιχνίδι

Φάουλ θα εκτελέσει ο Διομήδης σε νεκρό χρόνο

Ο Ντάσεβιτς χτύπησε στο πρόσωπο τον Αλβανό και είδε την κόκκινη, ενώ του κρατήθηκε και το δελτίο! Πολύ εριστικοί οι Πελοποννήσιοι, φαίνεται πως έτσι έμαθαν να παίρνουν τίτλους στο χωριό τους!!!

Ημίχρονο, με τον ΠΑΟΚ να μαζεύει τη διαφορά και να είναι πλέον στο -1. Προβλέπεται συγκλονιστικό 2ο ημίχρονο!!! Ο ΠΑΟΚ έχει τη μεγάλη ευκαιρία να γυρίσει το ματς, καθώς το χωριό θα συνεχίσει χωρίς Μεγαλοοικονόμου και Ντάσεβιτς!

Υπάρχει ένταση στο ημίχρονο ανάμεσα στους οπαδούς του Διομήδη και η αιτία δεν είναι άλλη από το χτύπημα με την μπάλα στο πρόσωπο του Αλβανού. Αυτοί δεν ήρθαν για να παίξουν χάντμπολ αλλά για να προκαλέσουν...

Η κατάσταση έχει ηρεμήσει πλέον.

17:00 Ο ΠΑΟΚ έχει βγει για το δεύτερο ημίχρονο, περιμένουμε τον Διομήδη

17:05 Βγήκε και ο Διομήδης μέσα σε απόλυτα δικαιολογημένες αποδοκιμασίες, από περισσότερους από 1.500 οπαδούς του Δικεφάλου

22-24 Τσίλης

22-25 και πάλι μετά από λάθος στην επίθεση, που έδωσε αιφνιδιασμό στον Διομήδη (Σαμαράς) και δίλεπτο στον Κεσίδη

23-25 Αλβανός και δίλεπτη σε παίκτη του Διομήδη (Σαμαράς, η 3η αποβάλλεται)

29-29

ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ο Τσίλης στην εκπνοή!!!!!!!!!!! Φοβερή μπαλιά του Αλέξη Αλβανού και κινηματογραφικό γκολ από τον Τσίλη

34-35 15" ακόμη

Απίστευτο !!! Σε νεκρό χρόνο ο Κεσίδης στέλνει το ματς στην παράταση. Μιλάμε για το παιχνίδι του αιώνα

2η παράταση, άλλα 5 λεπτά αγωνίας!

Παραλίγο να κλέψει ο Πετρίδης!

35-36 Μαστρογιάννης

Πέναλτι κερδίζει ο ΠΑΟΚ

36-36 Αλβανός

36-37 Μούγιτς την ώρα που ο διαιτητής έδειξε παθητικό παιχνίδι!

Έχασε την επίθεση ο ΠΑΟΚ

Στα μισά της παράτασης φτάσαμε

2 λεπτά ακόμη

36-38 Παλάσκας

1 λεπτό

37-38  Στην εκπνοή ο ΠΑΟΚ και πάλι ισοφαρίζει με τον Κοκκώνη και τρίτη δίλεπτη σε Ανανιάδη

Τέλος 2ης παράτασης

Στα πέναλτι θα κριθεί η νίκη!!! Από 5 η κάθε ομάδα! Η αγωνία στο κόκκινο!!!

Το χασε ο Μαστρογιάννης, το απέκρουσε ο Γουργούμης

Το χασε και ο Νικολαΐδης, παραμένει το 1-0

Άουτ το πέναλτι του Διομήδη!!!

2-0 Αλβανός

Το χασε ο Διομήδης και πάλι!!!

ΝΑΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ ο Κοκκώνης σκοράρει και ο ΠΑΟΚ είναι πρωταθλητής!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!