Το απλησίαστο 11-0 με Ατλαντίδα

Το 6-0 επί της Καλλιθέας δεν συνιστά την ευρύτερη νίκη του ΠΑΟΚ στη διοργάνωση του κυπέλλου, αφού υπάρχει το απλησίαστο 11-0 επί της Ατλαντίδας Άνω Πόλης την αγωνιστική περίοδο 1959-60.

Πιο συγκεκριμένα, το ρεκόρ κρατάει από τις 18 Οκτωβρίου 1959, όταν και είχε φιλοδωρήσει με έντεκα γκολ τον αντίπαλό του. Πέντε γκολ είχε πετύχει ο Κιουρτζής, τρία ο Κουιρουκίδης, δύο ο Λέανδρος και ένα γκολ ο Τσίντογλου.

ΠΕΝΤΕ ΣΤΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 39 ΧΡΟΝΙΑ

Σε ό,τι αφορά τα πέντε γκολ που σημείωσε ο ΠΑΟΚ στη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, συνιστά ισοφάριση του ρεκόρ, που είχε σημειωθεί το 1974 σε αγώνα πρωταθλήματος με την Καστοριά, όταν επίσης είχε κλείσει το πρώτο ημίχρονο προηγούμενος με 5-0 (το τελικό σκορ εκείνου του αγώνα ήταν 5-1).

Αξιοσημείωτο επίσης του χθεσινού αγώνα ήταν και το γεγονός ότι τα τέσσερα από τα έξι γκολ του ΠΑΟΚ προήλθαν από κεφαλιές, κάτι που ασφαλώς δε συμβαίνει συχνά.