Τρίμπαλο με εκρηκτικό πρώτο πεντάλεπτο!

Λίγες μέρες πριν τον επαναληπτικό με τη Λυών, σαν σήμερα στις 4/11/1973, ο ΠΑΟΚ υποδέχτηκε στην Τούμπα τον Εθνικό Πειραιώς...

Το παιχνίδι έγινε στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής και οι παίκτες του Λες Σάνον που βρισκόταν σε δαιμονισμένη φόρμα εκείνη την περίοδο φρόντισαν να καθαρίσουν την υπόθεση νίκη από πολύ νωρίς, αφού στο 4' το σκορ είχε ήδη γίνει 2-0!!!

Το πρώτο γκολ σημειώθηκε μόλις στο 2', όταν Ιωσηφίδης - Τερζανίδης συνδυάστηκαν, η μπάλα στρώθηκε στον Ασλανίδη που με μια βολίδα δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Αρβανίτη! Δύο λεπτά αργότερα ο Κούδας βρήκε με μακρινή μπαλιά τον Σαράφη και αυτός με ιδανικό τελείωμα έγραψε το 2-0, την ώρα που οι παίκτες των φιλοξενούμενων κοιτούσαν ο ένας τον άλλον, με την απορία για το πού θα φτάσει το σκορ να είναι ζωγραφισμένη στα πρόσωπά τους!

Στο 31' ο Ασλανίδης μπήκε στην περιοχή, πλάσαρε τον Αρβανίτη, που ήταν όμως τυχερός καθώς η μπάλα σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι της εστίας του, ενώ ο Δικέφαλος είχε και άλλες καλές στιγμές για να ανεβάσει τον δείκτη του σκορ σε υψηλότερα επίπεδα.

Με το 2-0 υπέρ του και το ματς με τη Λυών να ακολουθεί, ο ΠΑΟΚ στην επανάληψη κατέβασε ταχύτητα, κάτι που εκμεταλλεύτηκαν οι γηπεδούχοι και μείωσαν σε 2-1 στο 75' με τον Κυριακού. Το τελικό 3-1 διαμορφώθηκε στο 85' με πέναλτι του Σαράφη (διπλό χέρι σε Βαμβακούση - Χατζηιωαννίδη σε προσπάθεια του Παρίδη). Κορυφαίοι του ΠΑΟΚ που για μια ώρα έθελξε με το παιχνίδι του, ήταν οι Τερζανίδης, Κούδας, Στέφας, Σαράφης, Τσιλιγκιρίδης, Ασλανίδης

ΠΑΟΚ: Στέφας, Γούναρης, Φουντουκίδης, Τσιλιγκιρίδης, Ιωσηφίδης, Τερζανίδης, Αποστολίδης, Σαράφης, Κούδας, Ασλανίδης (77' Κερμανίδης), Παρίδης

Εθνικός: Αρβανίτης, Ελευθεριάδης, Σταματάκης, Κρεμμύδας (77' Χατζηιωαννίδης), Βαμβακούσης, Νικηφοράκης, Κυριακού (46' Κονταξής), Καρδιακίδης, Χατζηιωάννογλου, Λαμπρινός (46' Κυριακού), Πομώνης

* Ο ΠΑΟΚ τερμάτισε τη σεζόν 1973-74 στην 4η θέση με 16 νίκες, 11 ισοπαλίες, 7 ήττες σε 34 ματς (όλα με τον Σάνον στον πάγκο του), συγκέντρωσε 43 βαθμούς (62-32 τα τέρματα), σε μια σεζόν που σημαδεύτηκε από μεγάλη ευρωπαϊκή πορεία στο Κύπελλο Κυπελλούχων (Λέγκια - Λυών - Μίλαν) και κατάκτηση του Κυπέλλου Ελλάδας στον ιστορικό τελικό της Νέας Φιλαδέλφειας!