Ο Άρης ηττήθηκε και από τον ουραγό Πανιώνιο

Η αγωνιστική κατηφόρα συνεχίζεται....
Πηγή: basketplus.gr

Ο Άρης έχασε και από τον Πανιώνιο στη Νέα Σμύρνη, από τον μαχητικό και σοβαρό Πανιώνιο με 71-65 και απομακρύνεται από τους στόχους που είχε θέσει στην αρχή της αγωνιστικής περιόδου.

Οι «κίτρινοι» αυτήν τη φορά έβαλαν την μπάλα στη ρακέτα, αλλά ήταν υπέρ το δέον άστοχοι, με 16/40 δίποντα. Ο Χάνκοκ έκανε μεγάλη ζημιά στον Άρη στο πρώτο μέρος και στο δεύτερο «κλειδιά» για τους νικητές ήταν οι Στρναντ, Γουντς.

Για δεύτερο συνεχόμενο ματς, η αρχή ήταν το ήμισυ του παντός για τον Άρη, ο οποίος βρέθηκε να χάνει με 13-4 στο 6 με 13 πόντους του Χάνκοκ! Το δεκάλεπτο έληξε στο 17-11.

Ο Πανιώνιος έφρασε στο 31-17 και εκεί η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη αντέδρασε, μειώνοντας σε 34-29 και προσωρινό ξέσπασμα του Πάσαλιτς. Το ημίχρονο έληξε 37-31.

Με δύο τρίποντα του Βεζένκοφ και 3 πόντους του Νέιμικ ο Άρης έγραψε το 39-42, αλλά στη συνέχεια ήταν κάκιστος. Ο Πανιώνιος έκανε επιμέρους σκορ 15-2 και προηγήθηκε 54-44, κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο στο 59-47. Οι «κίτρινοι» δεν είχαν τα ψυχικά αποθέματα για να αντιδράσουν. Ο Κορόλεφ έγραψε το 66-54 με τρίποντο στο 35' και το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν σε 69-63.

Τα δεκάλεπτα: 17-11, 37-31, 59-47, 71-65.