Κολοσσός για να... γουστάρεις

Στο άδειο, λόγω τιμωρίας, Αλεξάνδρειο ο Κολοσσός Ρόδου πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση και έχοντας ως όπλο την άμυνα επικράτησε του Άρη με 57-68.
Πηγή: superbasket.gr

Πολύ καλό ξεκίνημα για τον Κολοσσό, ο οποίος έπαιξε πολύ καλή άμυνα και τρέχοντας το παιχνίδι στην επίθεση βρέθηκε στο πρώτο δίλεπτο με προβάδισμα 7 πόντων (0-7). Οι «κίτρινοι» αφυπνίστηκαν μετά το κακό τους ξεκίνημα και βρίσκοντας πόντους από Πελεκάνο και Μποχωρίδη κατάφεραν και μείωσαν σε 9-11 στο 6'. Οι γηπεδούχοι με Ασημακόπουλο και Πελεκάνο κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 13-13, όμως οι Ροδίτες ανέβασαν την απόδοση τους και πήραν τα ηνία της αναμέτρησης ξανά. Έχοντας πολυφωνία επιθετικά με τον Νάτζφεϊ να ευστοχεί σε τρίποντο στο 8' το σκορ έγινε 13-18, ενώ ο Στεφανίδης με σουτ από τη γωνία έγραψε το 13-22, το οποίο ήταν και σκορ πρώτου δεκαλέπτου.

Με το πόδι στο γκάζι μπήκε στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου ο Κολοσσός, ο οποίος με τρίποντα των Τσαρ και Νάτζφεϊ εκτόξευσε τη διαφορά στους 15 πόντους (13-28) στο 12').Οι παίκτες του Μουρατίδη, όμως, αντέδρασαν και με σερί 7-0 μείωσαν στο 15' σε 20-30 μετά από καλάθι του Ασημακόπουλου. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν το σερί τους και με τρίποντα από Βεζένκοφ και Αθηναίου μείωσαν σε 26-30. Με μπροστάρη τον Παπαντωνίου η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη ανέβασε ξανά τη διαφορά (28-35), όμως το ημίχρονο έκλεισε με τον Λαρεντζάκη να μειώνει σε 30-35, σκορ με το οποίο έκλεισε το πρώτο ημίχρονο.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τον Κολοσσό να έχει τον έλεγχο σε άμυνα και επίθεση και βρίσκοντας πόντους από τον Γεωργαλλή το σκορ έγινε 30-40 στο 22'. Η διαφορά των 10 πόντων παρέμενε σταθερά υπέρ του Κολοσσού, ο οποίος είχε τον έλεγχο στο πρώτο μισό της τρίτης περιόδου (34-44 στο 25'). Το θέαμα συνέχισε να είναι κακό, καθώς οι δύο ομάδες με δυσκολία έβρισκαν σκορ, γεγονός το οποίο λειτουργούσε υπέρ του Κολοσσού, ο οποίος είχε προβάδισμα σταθερά. Κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο με διαφορά 7 πόντων (39-46).

Καλύτερα ξεκίνησε το τέταρτο δεκάλεπτο ο Κολοσσός, με τους Ροδίτες να βρίσκουν πόντους από Σίμπσον και Παπαντωνίου για το 41-51 στο 33'. Ο Χαντ, όμως, πήρε προσπάθειες και με συνεχόμενους πόντους μείωσε σε 46-51. Ο Δημήτρης Πρίφτης βρήκε... ήρωα στο πρόσωπο του Τέιλορ Σμιθ, ανεβάζοντας τη διαφορά στο 37' στους 10 ξανά (46-56). Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να ανατρέψουν την κατάσταση, όμως οι Ροδίτες κράτησαν το προβάδισμα, πανηγυρίζοντας μια πολύ σπουδαία νίκη με σκορ 57-68.

Τα δεκάλεπτα: 13-22, 30-35, 39-46, 57-68

Άρης (Μουρατίδης): Μποχωρίδη 4ς, Χαντ 7(1), Πελεκάνος 15(1), Τσακαλέρης, Ασημακόπουλος 6(12 ριμπ.), Λαρεντζάκης 4, Βεζένκοφ 7(2), Σαρικόπουλος, Μούρτος 2, Αθηναίου 12(2).

Κολοσσός Ρόδου (Πρίφτης): Παπαντωνίου 14(2), Τσαρ 3(1), Γεωργαλλής 5(1), Κόμματος 5(1), Σμιθ 13, Στεφανίδης 8, Σίμπσον 6, Τσάμης 2, Όσμπι 4, Κάπελαν, Νάτζφεϊ 8(2).