Με μπροστάρη τον Χαρτ ο ΑΓΟΡ 84-77 τον Άρη

Ο Τζάστιν Χαρτ ξαναπήρε το όπλο του και το Ρέθυμνο επέστρεψε στις νίκες επικρατώντας 84-77 του Άρη. Στους 23 πόντους σταμάτησε ο Αμερικανός.
Πηγή: sportfm.gr

Με ηγέτη τον Τζάστιν Χαρτ, που είχε 23 πόντους, αλλά και τον Νίκο Αγγελόπουλο να «μιλά» σε κρίσιμα σημεία, το Ρέθυμνο επέστρεψε στις επιτυχίες και επικρατώντας του Άρη με 84-77 έκανε τρεις τις νίκες του στην Α1 για την τέταρτη αγωνιστική. Πολλά λάθη και νεκρά διαστήματα για τους «κίτρινους».

Οι δύο ομάδες έβλεπαν το καλάθι σαν κοφίνι από το ξεκίνημα, με το Ρέθυμνο να ξεκινά με 6-0 και τον Άρη να απαντά με 11-0 (6-11). Ο Χαρτ μετά την κακή εμφάνιση απέναντι στον ΠΑΟΚ θύμισε τον παίκτη των δύο πρώτων αγωνιστικών με 10 πόντους στην πρώτη περίοδο (16-15). Οι φιλοξενούμενοι είχαν μεγαλύτερο πλουραλισμό, αλλά έκαναν εύκολα το λάθος (11 στο ημίχρονο) με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα (31-30). Ο Αγγελόπουλος πήρε τη σκυτάλη στο σκορ για τους γηπεδούχους, που κατάφεραν να κλείσουν το ημίχρονο με κάρφωμα του Γκάμπριελ και προβάδισμα 46-43.

Το τρίτο δεκάλεπτο ανήκε στους Κρητικούς. Εκμεταλλευόμενοι τις καλές επιθετικές επιλογές τους, αλλά και την αστοχία των παικτών του Άρη από μακριά έφτασαν σε διψήφια διαφορά (55-45, 60-50) και μέχρι το +12, 69-57. Το παιχνίδι δεν είχε τελειώσει και ο Πελεκάνος με τρίποντο φρόντισε να το υπενθυμίσει σε όλους μειώνοντας στους τέσσερις (69-65) στην τέταρτη περίοδο. Ένα τρίποντο του Καλλινικίδη κι ένα γκολ-φάουλ του Αγγελόπουλου επανέφεραν τη διαφορά σε υψηλά επίπεδα, 79-68, σφραγίζοντας τη νίκη για τους γηπεδούχους.

Δεκάλεπτα: 23-22, 46-43, 69-60, 84-77.

Ρέθυμνο (Γιαπλές): Χαρτ 23, Καλλινικίδης 5, Κουμπούρας 5, Αγγελόπουλος 14, Προύιτ 11, Καλαμπόκης 5, Λάτοβιτς 2, Αλεξάντερ 8, Άρμπετ, Γκάμπριελ 11.

Άρης (Αγγέλου): Μποχωρίδης 5, Χαντ, Πελεκάνος 12, Γκίκας 7, Τσακαλέρης, Ασημακόπουλος 12, Χαρίσης 9, Λαρεντζάκης 2, Βεζένκοφ 4, Μούρτος 9, Αθηναίου 17.