«Βόμβα» από τον Προμηθέα - Απέκλεισε την ΑΕΚ μέσα στο «σπίτι» της

Από enikos.gr: Η ΑΕΚ αφού δεν τελείωσε την σειρά των πλέι οφ με τον Προμηθέα στην Πάτρα, είχε την ευκαιρία να προκριθεί σε τελικούς πρωταθλήματος μετά από 14 χρόνια, σημειώνοντας μια νίκη στο «σπίτι» της, μπροστά στους οπαδούς της, αφού τελικά δικαιώθηκε στο ΑΣΕΑΔ για την τιμωρία που της είχε επιβληθεί.
Πηγή: enikos.gr

Οι Πατρινοί όμως ήταν αποφασισμένοι να γράψουν εκείνοι ιστορία και αφού είχαν τον έλεγχο σε όλο το ματς, κατάφεραν να νικήσουν με 84-85 στην παράταση και θα αντιμετωπίσουν τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ στους τελικούς του πρωταθλήματος. Μάλιστα έγιναν η πρώτη επαρχιακή ομάδα που θα διεκδικήσει τον τίτλο.

Ο Προμηθέας Πάτρας ζόρισε την ΑΕΚ, η οποία δεν μπορούσε να βρει στόχο με τίποτα από τα 6.75 (0/8τρ.) και έπαιρνε πόντους μόνο από τον Χάντερ, ο οποίος την βοήθησε να ισοφαρίσει σε 10-10 στο 7΄. Οι Γκίκας και Λίποβι ήταν εύστοχοι από την περιφέρεια και βοήθησαν τους φιλοξενούμενους να προηγηθούν με 11-18 στο 9' με τον Σαντ-Ρος να μειώνει στο δεκάλεπτο (14-18). Ο Κασελάκης έδωσε διαφορά οκτώ πόντων στον Προμηθέα Πάτρας (14-22, 11'), αλλά ο Λαρεντζάκης βρήκε λύσεις για τους «κιτρινόμαυρους» σε άμυνα κι επίθεση, με αποτέλεσμα να ισοφαρίσει σε 26-26 στο 17'. Οι Γκίκας, Κασελάκης και Χολ «εκτέλεσαν» ξανά (32-37, 19'), για να διαμορφώσει ο Μπράουν το 34-39 (20').

Η ΑΕΚ αντέδρασε με την έναρξη της τρίτης περιόδου κι έκανε ένα μικρό σερί (40-39, 22'), αλλά ο Παρκς ανέλαβε δράση μαζί με τον Λίποβι κι έδωσαν ξανά το προβάδισμα στον Προμηθέα Πάτρας με 43-49 στο 25'. Ο Μπράουν εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Σαντ Ρος, έκλεψε και κάρφωσε στον αιφνιδιασμό και ο Χολ έδωσε για πρώτη φορά διψήφια διαφορά στο ματς στο 30' (49-59).

Με σερί ξανά στην τέταρτη περίοδο, η ΑΕΚ μείωσε σε 56-59 στο 32', όμως ο Προμηθέας Πάτρας συνέχιζε να έχει τον έλεγχο (62-66, 36'). Το ματς έγινε... ντέρμπι (68-68, 38'). Λίποβι και Γιορκ ευστόχησαν από τα 6.75 (71-73), ο Λαρεντζάκης έκανε φάουλ σε προσπάθεια του Μπράουν για τρεις (71-76) και ο Σάκοτα οδήγησε το ματς στην παράταση (76-76).

Στο έξτρα πεντάλεπτο, ο Σαντ Ρος κράτησε την ΑΕΚ (79-78, 42'), ο Κασελάκης έκανε το 82-85 με βολές, ο Κουβανός μείωσε (84-85), αλλά χαράμισε την τελευταία επίθεση.

Τα δεκάλεπτα: 14-18, 34-39, 49-59, 76-76 (κ.α), 84-85 (παράταση).

ΑΕΚ : Χάντερ 27 (12/16 δίποντα, 3/9 βολές), Τζέιμς 8, Σαντ-Ρος 14 (3/4 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Θίοντορ 2 (1/8 σουτ), Γιορκ 10 (2/11 τρίποντα), Ξανθόπουλος, Σάκοτα 9 (1), Λαρεντζάκης 14 (4/7 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 5 ασίστ), Γιαννόπουλος, Εμπάκουε

Προμηθέας Πάτρας: Σαλούστρος, Μέιερ 3 (1), Χολ 5 (1/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 5 ασίστ), Ελις 12, Μπράουν 16 (5/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Κασελάκης 17 (6/11 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 9 ρμπάουντ, 5 ασίστ), Γκίκας 8 (2), Κατσίβελης, Τσαϊρέλης, Λίποβι 10 (3/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Παρκς 12 (8 ριμπάουντ)