Το…κοντέρ του (new entry) κόουτς Ματζουράκη στην Τούμπα

Από sdna.gr: Σε ανεκπλήρωτο πόθο έχει εξελιχθεί στην πολύχρονη προπονητική καριέρα του νέου τεχνικού του Απόλλωνα Σμύρνης, Γιάννη Ματζουράκη μια νίκη επί του ΠΑΟΚ στην Τούμπα. Το SDNA «σκάλισε» κι έχει τις λεπτομέρειες...
Πηγή: sdna.gr

Εποχή Γιάννη Ματζουράκη στον Απόλλωνα Σμύρνης. Ο «Ρουμάνος» πήρε το χρίσμα του «αντι – Μοντεαγούδο» στον Απόλλωνα Σμύρνης και καλείται να δώσει σφυγμό στην «Ελαφρά Ταξιαρχία» που παραμένει χωρίς ανάσα (βλ. βαθμούς) έπειτα από πέντε αγωνιστικές.

Με το «καλημέρα» ο έμπειρος τεχνικός θα πέσει στα...βαθιά, με πρώτο αντίπαλο τον ΠΑΟΚ το απόγευμα της Κυριακής (7/10) στην Τούμπα.

Ένα γήπεδο που έπειτα από 35 χρόνια στους πάγκους, ο κόουτς Ματζουράκης δεν έχει καταφέρει ποτέ να βγει νικητής.

Με το προπονητικό κοστούμι έξι ομάδων (Αιγάλεω, Πιερικός, Ξάνθη, ΟΦΗ, Καλλονή, Παναιτωλικός) και σε σύνολο 16 επισκέψεων στο γήπεδο του ΠΑΟΚ, μετράει 5 ισοπαλίες και 11 ήττες.

Κάνοντας το σχετικό rewind στο χρόνο θα θυμηθούμε πως η πρώτη φορά που ο κόουτς Ματζουράκης πήγε στην Τούμπα ήταν ως τεχνικός του Αιγάλεω στις 26 Φεβρουαρίου 1984, με το «Σίτι» να αποσπά ισοπαλία (0-0).

Παρεμπιπτόντως, να σημειωθεί πως την περίοδο (Απρίλιος 2000 – Νοέμβριος 2000) όπου ο Ματζουράκης έκατσε στο «μεγαλύτερο» πάγκο της καριέρας του και κοουτσάρισε τον Ολυμπιακό, δεν πήγε στην Θεσσαλονίκη προκειμένου να αντιμετωπίσει τον ΠΑΟΚ.

Όσο για τις 5 ισοπαλίες στην Τούμπα, αυτές καταγράφηκαν με τον ίδιο να έχει την τεχνική καθοδήγηση του Αιγάλεω, της Ξάνθης, της Καλλονής και του Παναιτωλικού.

Αναλυτικά όλα τα παιχνίδια του κόουτς Ματζουράκη με αντίπαλο τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα.

26/2/84 ΠΑΟΚ – Αιγάλεω 0-0

23/2/92 ΠΑΟΚ – Πιερικός 2-1

20/9/92 ΠΑΟΚ – Πιερικός 3-0

11/5/97 ΠΑΟΚ – Ξάνθη 4-1

21/9/97 ΠΑΟΚ – Ξάνθη 1-1

11/2/98 ΠΑΟΚ – Ξάνθη 2-0

21/3/99 ΠΑΟΚ – Ξάνθη 0-0

12/12/99 ΠΑΟΚ – Ξάνθη 5-0