Ο Ολυμπιακός δεύτερο βήμα για τελικό με δεύτερο 3-0 επί του Παμβοχαϊκού

Απο volleyleague.gr : Σε αγώνα επανάληψη του πρώτου τελικού ο Ολυμπιακός νίκησε με το ίδιο σκορ (3-0) και σχεδόν με τον ίδιο τρόπο τον Παμβοχαϊκό στον δεύτερο ημιτελικό των πλέι οφ της Volley League «Πάμε Στοίχημα» που έγινε στο «Μελίνα Μερκούρη» στο Ρέντη.
Πηγή: volleyleague.gr

Η ομάδα του Πειραιά με αποτελεσματικότητα επίθεσης 71% και πρωταγωνιστές για άλλη μία φορά τον Λίμπερμαν Αγκάμεζ και τον Κονσταντίν Τσούπκοβιτς νίκησε εύκολα και την Τρίτη 18 Απριλίου θα προσπαθήσει να πάρει στο Βραχάτι την τρίτη νίκη που θα του δώσει και το εισιτήριο για τον τελικό. Ο Παμβοχαϊκός θα έχει μία ακόμα ευκαιρία στην έδρα του για να πάρει τη νίκη που θα του επιτρέψει να κάνει όνειρα για ανατροπή. Με την εικόνα όμως που έδειξαν οι δύο ομάδες σε δύο αγώνες ο Παμβοχαϊκός θα έχει πολύ δύσκολο έργο.

Στο 1ο σετ ο Ολυμπιακός είχε από την αρχή διαφορά στο σκορ με 2-3 πόντους. Ο Παμβοχαϊκός μείωσε με 14-13 αλλά από εκεί και πέρα οι ερυθρόλευκοι με Τσούπκοβιτς και Αγκάμεζ ξέφυγαν 16-13. Ο άσσος του Σουλτανόπουλου έκανε το 18-14 και με την άουτ επίθεση του Πελεκούδα και το λάθος του Γκράχαμ η διαφορά εκτοξεύτηκε για τον Ολυμπιακό που πήρε το 1ο σετ 25-16.

Ο αγώνας κρίθηκε στο 2ο σετ όπου ο Παμβοχαϊκός κατάφερε να γίνει ανταγωνιστικός και να έχει σε μεγάλο μέρος του σετ προβάδισμα στο σκορ. Ο Ολυμπιακός ήταν μπροστά μέχρι το 14-13, αλλά ο Παμβοχαϊκός έκανε σερί 3-0 και προηγήθηκε 16-14 χάρις τις επιθέσεις Πελεκούδα, Πέτι και λάθος του Αγκάμεζ. Η διαφορά για τον Παμβοχαϊκό έφτασε στη μέγιστη τιμή της με 18-15 από τον άσσο του Πελεκούδα. Ο Ολυμπιακός και πάλι δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Με δύο επιθέσεις από Αγκάμεζ, Τσούπκοβιτς και δύο λάθη από Πέτι, Σμιθ οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν σερί 4-0 και προσπέρασαν 19-18. Ο Παμβοχαϊκός με τον άσσο του Πέτι προσπέρασε για τελευταία φορά με 21-20 αλλά από εκεί και πέρα έγιναν καθοριστικά λάθη από τον Σμίθ και τον Τζελάτι και χάθηκαν σημαντικές ευκαιρίες. Ο Ολυμπιακός απάντησε με τον Αγκάμεζ που έφερε το πρώτο σετ μπολ, ο Πέτι ισοφάρισε 24-24 αλλά ο Κοκκινάκης και ο Αγκάμεζ τελείωσαν το σετ με 26-24 κάνοντας το 2-0.

Το 3ο σετ ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με προβάδισμα 5-1 με δύο πόντους του Τσούπκοβιτς, έναν του Κόστα και δύο λάθη των φιλοξενούμενων. Η διαφορά άνοιξε στο 13-6 και από εκεί και πέρα ο Παμβοχαϊκός παρέδωσε τα όπλο αφήνοντας τον Ολυμπιακό να φτάσει στη νίκη με 25-14.

Διαιτητές: Γεωργουλέας, Μυλωνάκης.

Διακύμανση:
1ο σετ: 8-6, 16-13, 21-16, 25-16
2ο σετ: 8-7, 14-16, 20-21, 26-24
3ο σετ: 8-3, 16-11, 21-14, 25-14

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 4 άσσους, 38 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων και του Παμβοχαϊκού προήλθαν από 6 άσσους, 28 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-16, 26-24, 25-14) σε 75'

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπόσκαν): Σουλτανόπουλος 5 (3/4 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Στιβαχτής, Κοκκινάκης 8 (6/7 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 63% υπ - 50% άριστες), Άθος Κόστα 4 (2/5 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Αγκάμεζ 18 (17/24 επ, 1 μπλοκ), Τσούπκοβιτς 13 (10/15 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 50% υπ - 30% άριστες) / Στεφάνου (λ, 46% υπ - 15% άριστες), Ζουπάνι 1 (μπλοκ), Φιλίποφ.

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Δεληκώστας): Σμιθ, Γκράχαμ 1 (1/5 επ), Πέτι 16 (11/27 επ, 4 άσσοι, 1 μπλοκ, 44% υπ - 33% άριστες), Πελεκούδας 9 (6/8 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Τζελάτι 2 (2/9 επ), Μπατατζίμ 6 (6/15 επ, 71% υπ - 47% άριστες) / Παπαδημητρίου (λ, 59% υπ - 18% άριστες), Αγγελόπουλος 2 (2/5 επ), Παπάζογλου 1 (μπλοκ), Σκαρλατίδης.

Ο προπονητής του Ολυμπιακού Σλόμπονταν Μπόσκαν δήλωσε: «Ήμασταν πολύ σοβαροί και κάναμε καλά την δουλειά. Ο Παμβοχαϊκός έπαιξε ουσιαστικά χωρίς τον διαγώνιο Τζελάτι, δεν ξέρω γιατί αλλά το γεγονός έκανε τα πράγματα πιο εύκολα. Πολύ σημαντικό είναι το πρώτο ματς στο Βραχάτι. Είναι δύσκολο να κρατήσεις το σκεπτικό που χρειάζεται, όταν προηγείσαι με 2-0 στις νίκες, αλλά είναι πολύ σημαντικό να είμαστε σοβαροί για να πάρουμε την τρίτη νίκη μας».

Ο προπονητής του Παμβοχαϊκού Κώστας Δεληκώστας τόνισε: «Κρατάμε ότι σε κάποιες ψηλές μπάλες ήμασταν καλοί, αλλά αυτό το κάνουμε όλη τη σεζόν. Θα μπορούσαμε να πάρουμε το δεύτερο σετ, αλλά ο πασαδόρος μας έκανε ένα τεχνικο λάθος. Βέβαια θα παίρναμε το σετ όχι τη νίκη, γιατί ο Ολυμπιακός είναι δύο κλάσεις καλύτερος από εμάς. Ο Τζελάτι είχε πρόβλημα υγείας και ζήτησε να βγει. Το επόμενο παιχνίδι στην έδρα μας, το βλέπουμε σαν παιχνίδι σαν γιορτή. Θα προσπαθήσουμε να χτυπήσουμε το ματς. Είμαστε πρωταθλητές στη δεύτερη κατηγορία του πρωταθλήματος. Μετά την πρώτη τριάδα εμείς ήμασταν καλύτεροι».