Νταμπλούχος Ελλάδος ο Φίλιππος!

Οι Βεροιώτες νίκησαν τον Διομήδη Άργους στον 3ο τελικό της Handball Premier με 26-21 στο ΔΑΚ Αγίας Τριάδας
Πηγή: handball.org.gr

Πρωταθλητής, αλλά και νταμπλούχος Ελλάδος μετά από 13 χρόνια αναδείχθηκε ο Φίλιππος Βέροιας. Η ομάδα του Στέλιου Σεϊρεκίδη νίκησε 26-21 τον Διομήδη Άργους στο κατάμεστο κλειστό της Αγίας Τριάδας και κατέκτησε για πρώτη φορά τον τίτλο μετά το μακρινό 2003!

Αυτό ήταν το 9ο πρωτάθλημα του Φιλίππου και μαζί με τα 6 κύπελλα, έγραψε ιστορία, καθώς ισοφάρισε τα 15 τρόπαια που έχει στο σύνολο του ο Ιωνικός ΝΦ.
Ο Φίλιππος ήταν ανώτερος στο δεύτερο ημίχρονο, έχοντας σε καταπληκτική ημέρα τον Κώστα Τσιλιμπάρη με 13 επεμβάσεις (3 σε εκτελέσεις πέναλτι) και πρώτο σκόρερ τον αρχηγό Δημήτρη Μπαντή που σημείωσε 8 γκολ. Το παιχνίδι κρίθηκε στο διάστημα 44-54, όταν ο Φίλιππος μετέτρεψε το 15-17 σε 15-23. Ο Διομήδης στο δεύτερο ημίχρονο ήταν πολύ νευρικός, ενώ είναι χαρακτηριστικό ότι σε όλο το ματς έχασε τέσσερα πέναλτι!

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 3-2, 3-2, 7-4, 8-6, 10-10 (ημχ.), 11-12, 14-14, 15-18, 15-21, 17-23, 21-26.

ΔΙΟΜΗΔΗΣ (Δημήτρης Δημητρούλιας): Κοτανίδης, Μεγαλοοικονόμου 1, Καρκαλάτος, Κρεμαστιώτης, Πασσιάς 2, Μούγιτς 5, Άντρεγιτς, Ντάσεβιτς, Τουνγκελίδης, Σαμαράς 3, Σεϊρεκίδης 1, Μυλωνάς 2, Λοίζος, Δάσκαλος, Παπαδόπουλος 7.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ (Στέλιος Σεϊρεκίδης): Ευαγγελόπουλος, Αρβανιτίδης, Χαραλαμπίδης, Μιχαηλίδης 1, Ανανιάδης 3, Μπαντής 8, Δεληγιάννης, Σανίκης 2, Βουτσάς, Καρυπίδης 4, Κότσιφας, Δραγκόλας 1, Τσιλιμπάρης, Τριανταφυλλίδης, Παπαδόπουλος 2, Βεσελίνοβιτς 5.

Παρατηρητές: Μπεμπέτσος- Νικολίτσας, Διαιτητές: Τζαφερόπουλος- Μπέτμαν, δίλεπτα: 4-7, πέναλτι: 3/7-2/2.

Μοιρασμένες εντυπώσεις στο πρώτο

Ο Διομήδης ξεκίνησε καλύτερα (2-0 στο 3:36 και 3-1 στο 5:25), αλλά ο Φίλιππος σταδιακά ισορρόπησε και ισοφάρισε 3-3 (15:44), αφήνοντας για 11 λεπτά χωρίς γκολ τους «Λύκους» που σκόραραν πάλι στο 16:21 (4-3) με τον Πασσιά. Λίγο αργότερα (19:21) με αιφνιδιασμό του Αδάμ Παπαδόπουλου οι γηπεδούχοι έφτασαν για πρώτη φορά στο +3 (7-4). Με εξαιρετικό τον Τσιλιμπάρη (έξι επεμβάσεις εκ των οποίων οι δύο σε πέναλτι) ο Φίλιππος έμεινε μέσα στο ματς, ενώ η ομάδα του Άργους έχασε και άλλο πέναλτι, έχοντας συνολικά 2/5.

Οι Βεροιώτες κατάφεραν να πλησιάσουν στο γκολ (7-6) με δύο γκολ του Βεσελίνοβιτς, ενώ στο 26:01 με τον Μπαντή ισοφάρισε 8-8 μετά από ώρα. Μάλιστα λίγο πριν το φινάλε πέρασε μπροστά (9-10) με νέο τέρμα του Βεσελίνοβιτς από την περιφέρεια, αλλά αστραπιαία ο Παπαδόπουλος με εντυπωσιακό εναέριο με την λήξη έστειλε τις ομάδες ισόπαλες (10-10) στα αποδυτήρια.

Ανώτερος στο δεύτερο ο Φίλιππος

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο Φίλιππος ξέφυγε με δύο γκολ διαφορά (11-13) με Σανίκη και Καρυπίδη στο 35:25, ενώ λίγο αργότερα (38') ο Μπαντής από δύσκολη θέση έγραψε το 12-14. Οι «Λύκοι» με Μούγιτς και Παπαδόπουλο ισοφάρισαν 14-14 λίγο πριν την συμπλήρωση των 40 λεπτών. Μπαντής, Καρυπίδης και Δραγκόλας έδωσαν στον Φίλιππο για πρώτη φορά προβάδισμα τριών γκολ (14-17) στο 43' και ενώ νωρίτερα ο Τσιλιμπάρης με νέα φοβερή διπλή επέμβαση σε πέναλτι και τετ α τετ του Μυλωνά είχε κρατήσει ανέπαφη την εστία του!

Στο 45:49 με το σκορ στο 15-18, ο Νίκος Βουτσάς αποβλήθηκε με τρία δίλεπτα (για αγκωνιά σε Παπαδόπουλο) και ο Φίλιππος έχασε έναν πολύτιμο αμυντικό του. Παρόλα με παίκτη λιγότερο οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο +5 (15-20) με τέρματα των Βεσελίνοβιτς και Ανανιάδη στο 48:05, ενώ με νέο τέρμα του αρχηγού Δημήτρη Μπαντή το σκορ έγινε 15-21 στο 49:42. Με μεγάλη αυτοπεποίθηση πλέον και διαφορά ο Φίλιππος κράτησε χωρίς γκολ τον Διομήδη για δέκα λεπτά και με σερί 6-0 μετέτρεψε το 15-17 σε 15-23 στο 54', καθαρίζοντας ουσιαστικά το παιχνίδι, το οποίο ολοκληρώθηκε με σκορ 21-26.