Εντεκα ντέρμπι ΠΑΟΚ - Παναθηναϊκού έχουν γίνει το μήνα Οκτώβριο. Δύο, όμως, την ίδια μέρα, 25/10 και το Gazzetta.gr σας τα θυμίζει...
Πηγή: gazzetta.gr

Τα ντέρμπι ΠΑΟΚ - Παναθηναϊκού τον ΟκτώβριοΠλήρης οθόνη
ΠΑΟΚ και Παναθηναϊκός έχουν συναντηθεί ένδεκα φορές στην Τούμπα. Με πέντε νίκες ο «Δικέφαλος» έχει το «πάνω χέρι» έναντι των τριών νικών των «πράσινων».

Υπάρχει ένα ντέρμπι, πριν από 23 χρόνια, που έγινε την ίδια ημέρα με γηπεδούχο τον ΠΑΟΚ για την 7η αγωνιστική και έληξε ισόπαλο 1-1. Ο Παναθηναϊκός του Ιβιτσα Όσιμ προηγήθηκε με τον Λούη Χριστοδούλου στο 36' και ο ΠΑΟΚ του Βλάντιμιρ Πέτροβιτς ισοφάρισε στο 65ο λεπτό.

Κι ένα ακόμη που έγινε το 1981 με νικητή τον ΠΑΟΚ. Με ένα από τα ελάχιστα γκολ του με την ασπρόμαυρη φανέλα, ο Κώστας Ιωσηφίδης άνοιξε το σκορ για τον "Δικέφαλο" στο 57ο λεπτό και από δική του σέντρα τέσσερα λεπτά πριν από τη λήξη ο Γιώργος Κωστίκος με κεφαλιά νίκησε για δεύτερη φορά τον Βασίλη Κωνσταντίνου.