Σολανάκης και Αληχανίδης “καθάρισαν” για τον ΠΑΟΚ

Ο Σολανάκης και ο Αληχανίδης οδήγησαν τον ΠΑΟΚ στη νίκη με 16-10 απέναντι στο μαχητικό Παλαιό Φάληρο, για την 9η αγωνιστική της Α1 ανδρών, στο Ποσειδώνιο.
Πηγή: waterpololive.gr

Η ομάδα του Νίκου Βενετόπουλου έβαλε δύσκολα στον "Δικέφαλο" και πάλεψε μέχρι τις αρχές του 4ου οκταλέπτου, αλλά τελικά οι παίκτες του Παναγιώτη Βέργου έφτασαν σε μια ευρεία νίκη, παρότι στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα δεν είχαν καλές επιλογές στον παίκτη παραπάνω.

Τα οκτάλεπτα: 2-2, 3-3, 3-1, 8-4.

Οι σκόρερ:

ΠΑΟΚ: Αληχανίδης 4, Κόλιανιν 4, Σολανάκης 4, Μιτελούδης 1, Σαρησάββας 1, Μαζοκοπάκης 1, Νικολαΐδης 1.

Π. ΦΑΛΗΡΟ: Παπαναστασίου 3, Σιώνης 2, Τσέτκοβιτς 2, Ξενάκης 2, Τσάγκαρης 1.

Το WaterPoloLive βρέθηκε στο Ποσειδώνιο κολυμβητήριο, από όπου μετέδωσε την αναμέτρηση λεπτό προς λεπτό!

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΠΑΟΚ: 1. Κεχαγιάς, 2. Σαρησάββας, 3. Μιτελούδης (αρχηγός), 4. Αληχανίδης, 5. Προσινικλής, 6. Νικολαΐδης, 7. Κόλιανιν, 8. Παπαποστόλου, 9. Βογιατζόγλου, 10. Σολανάκης, 11. Μαζοκοπάκης, 12. Βαχαρέλης, 13. Φοροζίδης, 14. Κίσσας, 15. Δημητριάδης. Προπονητής: Παναγιώτης Βέργος.

Π. ΦΑΛΗΡΟ: 1. Γαβαλάς, 2. Πολυχρόνης, 3. Τσέτκοβιτς, 4. Ξενάκης, 5. Σιώνης, 6. Σπηλιωτόπουλος, 7. Παναγούλης, 8. Βερύκοκος (αρχηγός), 9. Φυτάλης, 10. Φωκάς, 11. Κουκουμάκης, 12. Τσάγκαρης, 13. Πεβερέτος, 14. Σαλτέρης, 15. Παπαναστασίου. Προπονητής: Νίκος Βενετόπουλος.
1ο ΟΚΤΑΛΕΠΤΟ

1-0: Ο Κόλιανιν ανοίγει το σκορ για τον ΠΑΟΚ στον παίκτη παραπάνω, 7:09 πριν το τέλος του οκταλέπτου.

2-0: Ο Σολανάκης σκοράρει για τους γηπεδούχους στο δεύτερο δοκάρι, στον παίκτη παραπάνω (4:14).

-Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με πρες και μαρκάρει από μπροστά τον αντίπαλο φουνταριστό, ενώ την ίδια άμυνα ακολουθεί και το Παλαιό Φάληρο.

-Τάιμ άουτ για το Π. Φάληρο, που θα παίξει με παίκτη παραπάνω στην επόμενη φάση, λόγω αποβολής του Βαχαρέλη.

-Τάιμ άουτ για τον ΠΑΟΚ, με το σκορ να παραμένει στο 2-0 (1:57).

2-1: Ο Παπαναστασίου βρίσκει δίχτυα για το Παλαιό Φάληρο, στον παίκτη παραπάνω (0:49)

2-2: Ο Τσέτκοβιτς ισοφαρίζει με ψηλοκρεμαστή λόμπα από το κέντρο, ενώ απομένουν μόλις 5" για τη λήξη του οκταλέπτου.

Τέλος 1ου οκταλέπτου: Ο ΠΑΟΚ σκόραρε δύο φορές στον παίκτη παραπάνω, αλλά στην συνέχεια έχασε άλλες τρεις ευκαιρίες με αριθμητικό πλεονέκτημα. Το Παλαιό Φάληρο βρήκε το ρυθμό του στο φινάλε και μπόρεσε να φέρει το παιχνίδι στα ίσια με δύο γκολ στο τελευταίο λεπτό.
2ο ΟΚΤΑΛΕΠΤΟ

-Δοκάρι από τον Αληχανίδη στον παίκτη παραπάνω, χαμένη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ.

2-3: Κόντρα "1-0″ για το Παλαιό Φάληρο, με τον Σιώνη να βάζει μπροστά στο σκορ τους φιλοξενούμενους για πρώτη φορά (6:31)

-Και πάλι στον παίκτη παραπάνω ο ΠΑΟΚ, αλλά ο Μιτελούδης σημαδεύει το δοκάρι...

-Πιο σκληρές γίνονται οι μάχες, κυρίως στους φουνταριστούς. Το παιχνίδι αποκτά πιο δυνατό ρυθμό.

-Ο ΠΑΟΚ έχει γυρίσει σε άμυνα ζώνης, αλλά ο Βογιατζόγλου αποβάλλεται (3:59). Τάιμ άουτ από τον Βενετόπουλο, για να οργανώσει την επίθεση του Παλαιού Φαλήρου στον παίκτη παραπάνω.

2-4: Κι άλλο γκολ από τον Παπαναστασίου στον παίκτη παραπάνω. Προβάδισμα δύο τερμάτων για τους φιλοξενούμενους (3:36)

-Αγχωμένοι οι παίκτες του ΠΑΟΚ στην επίθεση, δεν έχουν σωστές επιλογές στην τελική προσπάθεια.

-Κόρνερ για τους γηπεδούχους μετά από σουτ του Σολανάκη (2:20)

3-4: Ο Κόλιανιν σκοράρει για τον ΠΑΟΚ, με σουτ από την περιφέρεια (2:01). Πρώτο γκολ για τον ΠΑΟΚ στα ίσια, "σπάει" την επιθετική δυστοκία του έπειτα από περίπου 10 λεπτά χωρίς να βρει δίχτυα.

4-4: Νέο γκολ από τον Κόλιανιν, στον παίκτη παραπάνω, 56" πριν από το ημίχρονο. Οι γηπεδούχοι ισοφαρίζουν χάρη σε δύο διαδοχικά γκολ του Κροάτη.

4-5: Γκολ για το Παλαιό Φάληρο με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Ξενάκη, στα 41" πριν από τη λήξη του 2ου οκταλέπτου.

5-5: Ο Μιτελούδης σκοράρει με όμορφο διαγώνιο σουτ από την περιφέρεια, ενώ απομένουν 14" για το ημίχρονο.

Τέλος 2ου οκταλέπτου: Ο ΠΑΟΚ δεν έχει εκμεταλλευτεί τις πολλές κερδισμένες αποβολές, ενώ από την άλλη πλευρά το Παλαιό Φάληρο ξέρει τι θέλει μέσα στο παιχνίδι και έχει σίγουρες επιλογές στην επίθεση, παραμένοντας μέσα στο παιχνίδι.
3ο ΟΚΤΑΛΕΠΤΟ

6-5: Ο Σολανάκης δίνει προβάδισμα στον ΠΑΟΚ με σουτ από τη θέση φουνταριστού (7:05)

6-6: Ισοφάριση από τον Σιώνη, με σουτ από τη θέση "1″ (4:08)

-Κερδισμένη αποβολή για τον ΠΑΟΚ, αλλά ο Σαρησάββας αστοχεί στο σουτ στον παίκτη παραπάνω (3:01)

-Τάιμ άουτ για τον Παναγιώτη Βέργο, που θα οργανώσει την επίθεση της ομάδας του με παίκτη παραπάνω, λόγω αποβολής του Τσάγκαρη (2:34).

7-6: Ο Κόλιανιν ξαναβρίσκει δίχτυα, με σουτ από το πρώτο δοκάρι μετά από πάσα του Αληχανίδη, στον παίκτη παραπάνω (2:24)

-Αλλεπάλληλα επιθετικά φάουλ από τις δύο ομάδες, ενώ έχουμε μπει στο τελευταίο λεπτό του 3ου οκταλέπτου.

8-6: Εύστοχη εκτέλεση πέναλτι από τον Αληχανίδη, προβάδισμα δύο τερμάτων για τον ΠΑΟΚ (0:50). Το πέναλτι κέρδισε ο Σολανάκης από τον Παναγούλη.

Τέλος 3ου οκταλέπτου: Ο ΠΑΟΚ μπόρεσε να ξαναπάρει κεφάλι στο σκορ, μετά το αρχικό 2-0, αλλά όλα θα κριθούν στο τελευταίο οκτάλεπτο...
4ο ΟΚΤΑΛΕΠΤΟ

-Για πρώτη φορά το Παλαιό Φάληρο κερδίζει το σπριντ.

9-6: Νέο εύστοχο πέναλτι από τον Αληχανίδη (7:25). Το πέναλτι είχε κερδίσει ο Βαχαρέλης, μετά από διεκδίκηση στη θέση του φουνταριστού.

9-7: Γκολ για το Παλαιό Φάληρο από τον Τσάγκαρη, με σουτ από το δεύτερο δοκάρι, στον παίκτη παραπάνω (6:50).

10-7: Άμεση απάντηση από τον Σολανάκη, που σκοράρει από θέση φουνταριστού (6:37).

-Έχοντας προβάδισμα τριών γκολ, ο ΠΑΟΚ πηγαίνει πλέον σε πιο αργές επιθέσεις, θέλοντας να διαχειριστεί καλύτερα τα περίπου 5 λεπτά που απομένουν.

11-7: Γκολ του Σολανάκη, μετά από πάσα του Παπαποστόλου (4:59). Ξεφεύγουν στο σκορ οι γηπεδούχοι.

12-7: Νέο γκολ για τον ΠΑΟΚ, με σουτ του Σαρησάββα από τη θέση "1″ (4:17)

12-8: Εντυπωσιακό σκαστό σουτ από τον Ξενάκη, μειώνει το Παλαιό Φάληρο (3:55)

13-8: Γκολ από τον Αληχανίδη, αφού οι παίκτες του ΠΑΟΚ βρέθηκαν με αριθμητικό πλεονέκτημα "2-1″ (3:18)

-Χαμένο πέναλτι για το Π. Φάληρο. Ο Κεχαγιάς αποκρούει την εκτέλεση του Τσάγκαρη (2:50)

14-8: Εύστοχη εκτέλεση πέναλτι από τον Αληχανίδη (2:41), ο ΠΑΟΚ "κλειδώνει" τη νίκη.

14-9: Ο Τσέτκοβιτς βρίσκει δίχτυα για τους φιλοξενούμενους (2:17)

15-9: Ο Μαζοκοπάκης προστίθεται στη λίστα των σκόρερ για τον ΠΑΟΚ (1:49)

16-9: Γκολ από τον φουνταριστό με σκόρερ τον Νικολαΐδη (1:09)

16-10: Ο Παπαναστασίου σκοράρει για το Π. Φάληρο (0:45)

-Τέλος του παιχνιδιού. Ο Σολανάκης και ο Αληχανίδης "καθάρισαν" το παιχνίδι για τον ΠΑΟΚ, απέναντι σε μια καλή και δουλεμένη ομάδα, που πάλεψε μέχρι τις αρχές του 4ου οκταλέπτου.