Στον τελικό μετά από 17 χρόνια ο Απόλλων (73-75)!

Μετά από 17 χρόνια ο Απόλλων Πάτρας επέστρεψε σε τελικό Κυπέλλου! Η ομάδα του Νίκου Βετούλα μετά από ένα συναρπαστικό ματς κέρδισε με 73-75 στη Νέα Κηφισιά και πήρε το πρώτο «εισιτήριο» για τον τελικό της δθιοργάνωσης.
Πηγή: basketplus.gr

Το δεύτερο... μπορεί να αργήσει ακόμα!

Οι Αχαιοί είχαν σε μεγάλη μέρα τον Φιτζπάτρικ και στο τρίτο δεκάλεπτο γύρισαν την εις βάρος τους κατάσταση. Οι γηπεδούχοι είχαν την ευκαιρία να πάνε το ματς στην παράταση, όμως στο τέλος ο Τσαλδάρης αστόχησε.

Η Νέα Κηφισιά είχε τον έλεγχο από το ξεκίνημα, αλλά ο Απόλλων δεν την άφηνε να ξεφύγει. Οι γηπεδούχοι έκλεισαν το δεκάλεπτο στο 19-11 και συνέχισαν με 26-19, όμως οι Αχαιοί με πρωταγωνστή τον Φιτζπάτρικ κατάφεραν να κλείσουν την ψαλίδα και να μειώσουν σε 34-30 στο ημίχρονο.

Ο Φιτζπάτρικ «πήρε φωτιά» έξω από τα 6.75 και με τρία τρίποντα (έφτασε τους 17 πόντους) έγραψε το 43-43 για τον Απόλλωνα. Η ομάδα του Βετούλα πήρε το μομέντουμ του αγώνα και με τους Πεν, Γκάλογουεϊ να προσφέρουν σημαντικές λύσεις, έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο 50-56.

Με Μπροστάρη τον Ντούβνιακ οι γηπεδούχοι μετέτρεψαν το 50-59 σε 57-59, αλλά ο Φιτζπάτρικ ξαναπήρε το όπλο του και με δύο τρίποντα έγραψε το +8 για τον Απόλλωνα (63-71), στο 37'. Οι φιλοξενούμενοι έμειναν μπροστά (69-75) αλλά έχασαν τη συγκέντρωσή τους. Οι Τσαλδάρης και Ντέιβις με 4/4 βολές (μεσολάβησαν 0/2 του Γκάλογουεϊ) μείωσαν σε 73-75 στο 47'. Ο Ελ Αμίν έκανε λάθος στα 17'' πριν από το τέλος όμως ο Τσαλδάρης αστόχησε σε λέι απ και ο Απόλλων πήρε την πρόκριση.

Τα δεκάλεπτα: 19-11, 34-30, 50-56, 73-75.