Λάθη και αστοχία στέρησαν μια μεγάλη νίκη

Η Εθνική Νέων Ανδρών πάλεψε απέναντι στην Ισπανία, αλλά τη λύγισαν τα λάθη και η αστοχία. Με 18/45 δίποντα, 2/16 τρίποντα και 19 λάθη (8 ο Μποχωρίδης), η ομάδα του Κώστα Μίσσα στηρίχτηκε στην καλή άμυνά της, αλλά δεν έφτασε μέχρι τέλους.
Πηγή: basketplus.gr

Ανέτρεψε διαφορά 6 πόντων στο τελευταίο δίλεπτο, ισοφάρισε, αλλά λάθη και αστοχία της στέρησαν τη νίκη – πρόκριση στην επόμενη φάση του Ευρωμπάσκετ.

Το ματς ήταν κλειστό στην αρχή, όμως οι Ισπανοί με ένα ξέσπασμα και καλή άμυνα έκλεισαν το δεκάλεπτο στο 22-12. Στη δεύτερη περίοδο ήταν η σειρά της Ελλάδας να σφίξει τα μετόπισθέν της και με μπροστάρη τον Διαμαντάκο μετέτρεψε το 22-12 σε 32-29.

Με καλή άμυνα η Εθνική μας πήρε το προβάδισμα στο τρίτο δεκάλεπτο (33-37 στο 24'.30'', με επιμέρους 1-8). Η ομάδα του Μίσσα με τον Μποχωρίδη να σκοράρει κράτησε το προβάδισμα ως το τέλος της περιόδου (41-46).

Οι Ισπανοί ξεκίνησαν με 9-0 στο τέταρτο δεκάλεπτο (50-46 στο 34') την ώρα που η ομάδα μας έκανε αρκετά λάθη. Στα 3'.18'' ο Αγραβάνης με 1/2 βολές έκανε το 54-50 (και αφού νωρίτερα η Ισπανία αποκόμισε μόνο μία βολή από αντιαθλητικό φάουλ του Καμπερίδη) αλλά στα 2'.44'' ο Χριστοδούλου έκανε λάθος και ο Ντίαζ έγραψε το 56-50.

Με βία βολή του Μπο χωρίδη καλάθι του Λιάπη και 2/2 του Χριστοδούλου η Ελλάδα μείωσε σε 56-55 στα 1'.26''. Είκοσο δευτερόλεπτα αργότερα ο Καμπερίδης έφερε το ματς στα ίσια. Στα 28'' και μετά από επιθετικό ριμπάουντ ο Αλμπάλντε έγραψε το 59-57 και στα 9'' ο Καμπερίδης έκανε λάθος. Ο Μιζουέλα με 1/2 βολές έκανε το 60-57. Στα 5'' ο Μποχωρίδης έχασε επίτηδες τη δεύτερη βολή, αλλά το σουτ του Λιάπη κόπηκε και η Εθνική μας ηττήθηκε.

Τα δεκάλεπτα: 22-12, 32-29, 41-46, 60-58.

Ισπανία (Πονσαρνάου): Μαρτίν, Πάουλι, Βιθέδο 9, Μπριθουέλα 10, Σανς 2, Ερνανγκόμεθ Γκ. 6, Ντίαθ 4, Σάιθ 13 (10ρ), Αβάλδε 14, Νόγουες, Ερνανγκόμεθ Χ. 2, Ιριάρτε

Ελλάδα (Μίσσας): Μποχωρίδης 12(6ρ,7α), Λιάπης 7 (7ρ), Σπυριδωνίδης, Χριστοδούλου 7, Σιόλογκας 4, Κουζέλογλου 2, Καμπερίδης 7, Αγραβάνης 7, Διαμαντάκος 12, Μαραγκός

.......................................................................................

Νίκησε η Λιθουανία, «ζωντανή» η Ελλάδα

Η Σλοβενία κυριάρχησε στο συντριπτικά μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης, αλλά η Λιθουανία ήταν αυτή που πήρε τη νίκη στο φινάλε με το τελικό 63-62. Μια νίκη που διατήρησε ζωντανές τις ελπίδες της Ελλάδας για πρόκριση στην τελική φάση της διοργάνωσης. Η Εθνική μας αντιμετωπίζει την Τετάρτη (16/7, 19:15) τη Σλοβενία,

Διαιτητές: Μογκούλκοτς (Τουρκία), Γκουριόν (Ισραήλ), Μαχλίν (Ρωσία)

Δεκάλεπτα: 11-15, 25-38, 42-50, 63-62

Λιθουανία (Μασιούλις): Ζαλάλις 4, Ταμούλις 11, Γκιντβάινις 2, Λεκαβίτσιους 9, Ντίμσα 10, Γιανκάιτις 10, Κρεστίνιν 7, Γκριγκόνις 6, Ταρόλις 4

Σλοβενία (Νοβάκοβιτς): Νίκολιτς 8, Ρίζμαν 3, Κόκολ 5, Ρέμπετς 16, Ντόλενσεκ 2, Ρίτλοπ 14, Στράζαρ 4, Μπολτσίνα 10