Ένα γκολ κάθε 107 λεπτά!

Ο Ζβόνιμιρ Βούκιτς με τα δύο γκολ που πέτυχε απέναντι στον Πανθρακικό έφτασε τα 10 τη φετινή σεζόν πραγματοποιώντας μία εξαιρετική χρονιά, παρότι το προσεχές καλοκαίρι (στις 19 Ιουλίου) θα κλείσει τα 35 του χρόνια (καθώς είναι γεννημένος το 1979).
Πηγή: sport103.gr

Είναι η 6η φορά στη μεγάλη του καριέρα που ο Σέρβος μεσοεπιθετικός πιάνει διψήφιο αριθμό τερμάτων σε μία χρονιά εκ των οποίων οι 5 είναι με τα ασπρόμαυρα!

Τέσσερις φορές έχει φτάσει ή ξεπεράσει τα 10 γκολ με τη φανέλα της Παρτιζάν (2000-01, 2001-02, 2002-03 και 2011-12), μία με τον ΠΑΟΚ (2013-14) και άλλη μία με την Σαχτάρ Ντόνετσκ (2003-04) την πρώτη φορά που είχε βγει εκτός Σερβίας.

2013-14 ΠΑΟΚ 26 10

Συνολικά ο Σέρβος μαέστρος έχει φτάσει τα 118 γκολ σε 414 παιχνίδια από το 1996 που ξεκίνησε την επαγγελματική του καριέρα στην Πρόλετερ Ζρένιανιν μέχρι σήμερα.

Η πιο παραγωγική χρονιά της καριέρας του ήταν η σεζόν 2002-03 όταν πέτυχε 24 γκολ με την Παρτιζάν και με τις εμφανίσεις του κέρδισε το εισιτήριο για να πάρει μεταγραφή στη Σαχτάρ Ντόνετσκ.

ΑΛΛΑΓΗ ΚΑΙ ΓΚΟΛ!

Ωστόσο από πέρυσι που ήρθε στον ΠΑΟΚ έχει εξελιχθεί στον παίκτη κλειδί για τα δύσκολα, καθώς έχει πετύχει τα 9 από τα 12 γκολ του μπαίνοντας αλλαγή!

Πέρυσι και τα δύο γκολ που είχε πετύχει τα είχε βάλει προερχόμενος από τον πάγκο, ενώ φέτος έχει σκοράρει 7 από τα 10 γκολ μπαίνοντας αλλαγή, όπως έκανε στο παιχνίδι με τον Πανθρακικό.

Συνολικά έχει παίξει σε 26 ματς εκ των οποίων μόλις 8 φορές ήταν βασικός και άλλες 18 μπήκε αλλαγή.

ΕΝΑ ΓΚΟΛ ΚΑΘΕ 107'

Η αναλογία των γκολ που έχει πετύχει σε σχέση με τα λεπτά που έχει αγωνιστεί φέτος είναι επίσης εντυπωσιακή. Έχοντας 10 γκολ σε 1072 αγωνιστικά λεπτά πετυχαίνει ένα γκολ κάθε 107 λεπτά, δηλαδή σχεδόν ένα γκολ σε κάθε ολόκληρο ματς που παίζει!

ΓΚΟΛ ΚΑΙ ΝΙΚΗ!

Εντυπωσιακό είναι το γεγονός ότι ο ΠΑΟΚ έχει 10Χ10 νίκες όταν ο Σέρβος σκοράρει (δύο πέρυσι και 8 φέτος)!

Ο Βούκιτς εκτός από τα δύο γκολ που πέτυχε στο ματς με τον Πανθρακικό μπαίνοντας αλλαγή, προερχόμενος από τον πάγκο έχει σκοράρει φέτος και απέναντι στον Άρη (νίκη 3-1), τον Εργοτέλη (νίκη 2-1), την Αναγέννηση Καρδίτσας (νίκη 3-0), τον Πλατανιά (νίκη 2-0) και τη Σαχτέρ (νίκη 2-1), ενώ τα μοναδικά του γκολ που έχει βάλει όταν ξεκινάει βασικός ήταν δύο στο 3-0 με τον Απόλλωνα Σμύρνης στο Κύπελλο και άλλο ένα με την Καλλονή στο 2-5 του πρωταθλήματος.

Επίσης ο Βούκιτς έχει μεγάλη λατρεία να σκοράρει στην Τούμπα! Εντός έδρας έχει πετύχει τα 11 από τα 12 γκολ του από πέρυσι και μόνο στο 2-5 με την Καλλονή βρήκε δίχτυα εκτός!

ΣΤΗΝ 11η ΘΕΣΗ

Ο Βούκιτς έχοντας πλέον 12 γκολ με τη φανέλα του ΠΑΟΚ έπιασε στην 11η θέση των ξένων σκόρερ της ιστορίας του Δικέφαλου τον Μαγκντί Τολμπά. Πλέον χρειάζεται άλλα τρία γκολ για να πιάσει στη 10η θέση τον Μίλαν Λούχοβι...