ΠΑΟΚ: Η… 15λεπτη καλύτερη άμυνα

Από inpaok.com: Μια περίεργη πρωτιά για την ομάδα του Αμπέλ Φερέιρα
Πηγή: inpaok.com

Ο χρόνος που θα επιτευχθεί ένα γκολ είναι καθοριστικός για την πορεία ενός αγώνα.

Άλλες ομάδες έχουν το αβαντάζ να σκοράρουν νωρίς, άλλες τα καταφέρνουν αργά με την επιμονή και αντοχή τους. Άλλες είναι σταθερές σε αποτελεσματικότητα σε όλο το παιχνίδι.

Περισσότερα από 100 γκολ στην κανονική περίοδο, το 23% του συνόλου, μπήκαν στο τελευταίο τέταρτο των αγώνων.

Πάντοτε τα περισσότερα μπαίνουν σε αυτό το δεκαπεντάλεπτο, καθώς ουσιαστικά είναι πολύ περισσότερος ο χρόνος, μαζί με τις καθυστερήσεις.

Ενδιαφέρον παρουσιάζει το γεγονός ότι έχουμε περισσότερα γκολ στα πρώτα 15 λεπτά παρά μεταξύ 16 και 30. Κάτι τέτοιο είχε να συμβεί από το 2013-14, αλλά η διαφορά ήταν πολύ μικρή, με 99 γκολ μεταξύ 1-15 και 96 γκολ μεταξύ 16-30.

Το πρώτο δεκαπεντάλεπτο είπαμε ότι είναι σημαντικό. Συνήθως τα φαβορί μπαίνουν δυνατά και σκοράρουν, ενώ δεν δέχονται εύκολα γκολ.

Ο Ολυμπιακός πέτυχε 14 γκολ στο πρώτο τέταρτο, περισσότερα αριθμητικά, αλλά και αναλογικά στο σύνολο των γκολ του.

Περισσότερα από 25% των γκολ του μπήκαν νωρίς. Παραπλήσιο ποσοστό εμφανίζει και ο Άρης, ενώ δεν σκόραραν καθόλου Ξάνθη και Παναιτωλικός στα πρώτα 15 λεπτά!

Την καλύτερη άμυνα στα πρώτα 15′ την παρουσίασε ο ΠΑΟΚ, καθώς δέχτηκε ένα γκολ.

Ένα δέχτηκε και ο Ολυμπιακός, αλλά από τα εννέα συνολικά, ο ΠΑΟΚ δέχτηκε ένα από τα 23 στο διάστημα αυτό.

Η ΑΕΛ δέχτηκε εννέα γκολ στο διάστημα αυτό, τα περισσότερα από κάθε άλλη ομάδα, αλλά και μεγάλο ποσοστό όσων δέχτηκε, πάνω από το ένα τέταρτο!

Λίγα γκολ δέχτηκε σχετικά ο Παναιτωλικός, που μάλιστα δε σκόραρε, με αποτέλεσμα συνολικά στα παιχνίδια του στα πρώτα 15′ να έχουν μπει μόλις τρία γκολ (0-3), τα λιγότερα από κάθε άλλη ομάδα.

Στους παρακάτω πίνακες θα δούμε την κατανομή των γκολ αλλά δεκαπεντάλεπτο αγώνα, αλλά και την επιθετική και αμυντική αποτελεσματικότητά τους στα πρώτα 15′.

Πότε μπήκαν τα 444 γκολ:

01′-15′: 64 (14,41%)

16′-30′: 54 (12,16%)

31′-45′: 77 (17,34%)

46′-60′: 77 (17,34%)

61′-75′: 70 (15,77%)

76′-90′: 102 (22,97%)