Βαριά ήττα ...

Από paokbc.gr: Ο ΠΑΟΚ γνώρισε βαριά ήττα από τον Παναθηναϊκό με 117-79 στο ΟΑΚΑ για την 17η αγωνιστική της ΕΚΟ Basket League, καθώς παρουσιάστηκε ανταγωνιστικός μόνο στο πρώτο ημίχρονο.
Πηγή: paokbc.gr

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο, με τον ΠΑΟΚ να προηγείται με 14-15 με ένα τρίποντο του Shannon Shorter στο 6΄και τον Παναθηναϊκό να κλείνει την πρώτη περίοδο στο +5 (26-21).

Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να μείνει κοντά στο σκορ μέχρι τα μέσα της δεύτερης περιόδου, όταν ο Ζήσης Σαρικόπουλος διαμόρφωσε το 34-29. Στη συνέχεια ο Παναθηναϊκός άρχισε να ευστοχεί με μεγάλη συνέπεια από την περιφέρεια και έτσι βρέθηκε στο +18 (52-34). Ο ΠΑΟΚ μείωσε στους 10 (52-42) με ένα σερί 0-8 με σκόρερ τους Bobby Brown και Αdam Smith και τελικά οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 54-42.

Ο Παναθηναϊκός ξέφυγε στο σκορ στην Τρίτη περίοδο, όταν και με ένα επί μέρους σκορ 32-11, ανέβασε τη διαφορά στους 33 πόντους (86-53) για να φτάσει τελικά στη νίκη με 117-79, με το δεύτερο ημίχρονο να ημίχρονο να μην αντέχει ιδιαίτερης κριτικής.

Τα δεκάλεπτα: 26-21, 54-42, 86-53, 117-79

Παναθηναϊκός: Thomas 10 (1), Rice 15 (5), Rautins 21 (7), Παπαπέτρου 10 (1), Βουγιούκας 9 (1), Παπαδάκης 9 (3), Johnson 3 (1), Fredette 8 (2), Καλάθης 5, Wiley 10, Μήτογλου 17

ΠΑΟΚ: Rhett 2, Smith 25 (6), Brown 7 (1), Καρράς 2, Τσόχλας, Χατζηνικόλας 2, Μαργαρίτης 5 (1), Best 3, Williams 10, Shorter 15 (1), Σαρικόπουλος 7