Ο 200άρης Σαρικόπουλος και ο διαφορετικός Ιωνικός

Από paok24.com:Ο ΠΑΟΚ υποδέχεται τον Ιωνικό αύριο στις 15:45, με τη νίκη να αποτελεί μονόδρομο γι' αυτόν. Ένα παιχνίδι στο οποίο, ο Ζήσης Σαρικόπουλος αναμένεται να κάνει τη 200η συμμετοχή του στη Basket League...
Πηγή: paok24.com

Αναλυτικά όσα αναφέρει ο ΕΣΑΚΕ στην ιστοσελίδα του:

"Η ήττα του περασμένου Σαββάτου στη Λάρισα κράτησε τον ΠΑΟΚ στις τέσσερις νίκες και στην επικίνδυνη ζώνη. Ο Δικέφαλος περιμένει το Σάββατο (18/1, 15:45) στο PAOK Sports Arena τον Ιωνικό Affidea που προέρχεται από την ήττα στα... σημεία από τον Προμηθέα, που ήταν η τρίτη συνεχόμενη του και τον κράτησε στο 7-8.

ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΣΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΓΥΡΟ

Στο παιχνίδι της 3ης αγωνιστικής που ήταν και το πρώτο μεταξύ των δύο ομάδων από τη σεζόν 1986-87, ο Ιωνικός Affidea επικράτησε με 83-66 χάρη στην κυριαρχία του στην 4η περίοδο στη διάρκεια της οποίας έκανε επιμέρους σκορ 20-4. Ήταν η πρώτη νίκη του στο Πρωτάθλημα και τον οδήγησαν σε αυτήν τρεις πρώην "ασπρόμαυροι" οι Λουκάς Μαυροκεφαλίδης με 22 πόντους, επτά ριμπάουντ και εννιά κερδισμένα φάουλ, Βασίλης Χαραλαμπόπουλος με 16 πόντους, πέντε ριμπάουντ και Τζαμάλ Τζόουνς με 15 πόντους και έξι ριμπάουντ. Για τον ΠΑΟΚ ο Άνταμ Σμιθ είχε 18 πόντους ενώ 13 είχε ο Άαρον Μπεστ και 11 ο Τζεκουάν Λιούις.

ΠΑΟΚ

*Ξεχωριστό θα είναι το μεθαυριανό παιχνίδι για τον Ζήση Σαρικόπουλο καθώς θα είναι το 200ό του στην ΕΚΟ Basket League.

*Στις τρεις πρώτες εμφανίσεις του στο ελληνικό Πρωτάθλημα, ο Σάνον Σόρτερ είχε περισσότερα εύστοχα τρίποντα (9/18) από τα εύστοχα δίποντα (8/21).

*Ελάχιστη είναι η απόσταση της επιθετικής παραγωγικότητας του ΠΑΟΚ από δεκάλεπτο σε δεκάλεπτο. Έχει μέσο όρο 19,9 πόντων στο πρώτο, 20,2 στο δεύτερο και από 20,3 στο τρίτο και στο τέταρτο δεκάλεπτο.

ΙΩΝΙΚΟΣ AFFIDEA

*"100άρης" σε δύο διαφορετικές κατηγορίες θα γίνει σύντομα ο Θωμάς Κώττας. Χρειάζεται τρεις εύστοχες βολές και τρία επιθετικά ριμπάουντ.

*Ο Γιάννης Δημάκος είχε 10/10 βολές στα τέσσερα προηγούμενα παιχνίδια του Ιωνικού Affidea.

*Στις τρεις ήττες του στις ισάριθμες προηγούμενες αγωνιστικές ο Ιωνικός Affidea δεν ξεπέρασε τους 70 πόντους στην επίθεση. Στις προηγούμενες 12 αγωνιστικές μόνο μία φορά έμεινε κάτω από τους 71, έχοντας 68 κόντρα στη Λάρισα.