Τι έγινε στον όμιλο του ΠΑΟΚ: Μόνη πρώτη η JDA Dijon

Απο paokbc.gr: Η γαλλική JDA Dijon είναι μόνη πρώτη στον βαθμολογικό πίνακα του 4ου ομίλου του Basketball Champions League, στον οποίο συμμετέχει και ο ΠΑΟΚ, μετά την ολοκλήρωση της 10ης αγωνιστικής.
Πηγή: paokbc.gr

Η JDA Dijon πέτυχε μία πολύ σημαντική εκτός έδρας νίκη επί της Happy Casa Brindisi με 88-93, σε ένα παιχνίδι που είχε το προβάδισμα από την αρχή ως το τέλος και έφτασε να προηγείται ακόμα και με 19 πόντους. Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο David Holston με 19 πόντους και 5 ασίστ, με τους Γάλλους να έχουν συνολικά 13/21 τρίποντα. Από την πλευρά των γηπεδούχων, ο Darius Thompson είχε 22 πόντους με 9/12 σουτ και 7 ασίστ.

Στην Ουγγαρία, η Casademont Zaragoza υποχρέωσε τη Falco Szombathely στην πρώτη της εντός έδρας ήττα στη διοργάνωση, καθώς επικράτησε με 70-77. Οι Ούγγροι βρέθηκαν στο +5 στην Τρίτη περίοδο, αλλά ένα σερί 0-13 των Ισπανών διαμόρφωσε το 55-63 υπέρ τους και ουσιαστικά έκρινε το παιχνίδι. Ο Nicolas Brussino είχε 19 πόντους με 5/7 τρίποντα και ο DJ Seeley 18, οι 15 εκ των οποίων στην πρώτη περίοδο. Από την πλευρά της Falco, ο Marko Filipovity είχε 15 πόντους με 3/5 τρίποντα.

Στην Τουρκία, έγινε το πιο συναρπαστικό παιχνίδι της εβδομάδας, καθώς μετά από 33 εναλλαγές στο προβάδισμα, η Besiktas επιβλήθηκε της Telekom Baskets Bonn με 80-76. Ο Τoddrick Gotcher ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών με 20 πόντους και 8/10 σουτ, αλλά το πιο σημαντικό σου του αγώνα πέτυχε ο Ismet Akpinar 12΄΄ πριν το φινάλε, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ. Από την Bonn, o Anthony DiLeo είχε 18 πόντους και 7 ασίστ και ο Martin Breunig 16 πόντους.