Πλήρωσε τα λάθη του...

Από acpaok.gr: Με ήττα ολοκλήρωσε τον πρώτο γύρο η ομάδα του ΠΑΟΚ, καθώς έχασε από τον Πανναξιακό, στην 11η αγωνιστική της Volley League Γυναικών 2019-20.

Οι ασπρόμαυρες δεν κατάφεραν να πετύχουν την τέταρτη συνεχόμενη νίκη στο πρωτάθλημα και με 21 πόντους βρίσκονται, μαζί με τον Πανναξιακό, στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας.

Πριν την έναρξη του αγώνα βραβεύτηκε η Πολωνή ακραία του ΠΑΟΚ, Κλαούντια Καζορόφσκα, για την ανάδειξή της ως MVP της 9ης αγωνιστικής. Τη βράβευση έκανε ο γενικός αρχηγός του γυναικείου τμήματος βόλεϊ του ΠΑΟΚ, κ. Γιώργος Χατζηβασιλειάδης. Από την πλευρά του ο ΠΑΟΚ, μέσω της αρχηγού της ομάδος, Εύας Χαντάβα, απένειμε τιμητική πλακέτα στον διαιτητή της αναμέτρησης, κ. Μπουγιούκα, για την προσφορά του στο άθλημα.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, ο ΠΑΟΚ ήταν ο κυρίαρχος στο πρώτο σετ, όπου δεν απειλήθηκε σε κανένα σημείο και με πίεση στο σερβίς έφτασε άνετα στην κατάκτησή του με 25-11.

Διαφορετική εικόνα στο δεύτερο σετ της αναμέτρησης, με τις δυο ομάδες να φτάνουν μαζί στο σκορ μέχρι το 15-15. Από εκεί και έπειτα ο δικέφαλος πάτησε γκάζι, πήρε αρχικά το προβάδισμα (19-16) και παίζοντας συγκεντρωμένα κέρδισε και το δεύτερο σετ με 25-19.

Ο Πανναξιακός μπήκε πιο δυνατά στο τρίτο σετ του παιχνιδιού και κατάφερε να προηγηθεί με 8-11, αναγκάζοντας τον Μιχάλ Μάσεκ να καλέσει τάιμ άουτ. Η φιλοξενούμενη ομάδα συνέχισε να πιέζει και παρέμεινε μπροστά (12-17), για να κατακτήσει το σετ με 19-25 και να μειώσει σε 2-1.

Στο τέταρτο σετ του παιχνιδιού, ο ΠΑΟΚ δεν μπόρεσε να πιάσει το ρυθμό που θα ήθελε και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 7-11. Παρά την εκπληκτική εμφάνιση της Εύας Χαντάβα, ο δικέφαλος δεν μπόρεσε να τελειώσει το παιχνίδι, χάνοντας το σετ με 26-28.

Στο τάι μπρέικ, οι ασπρόμαυρες βρέθηκαν πίσω στο σκορ (4-8). Ο ΠΑΟΚ βρήκε τις λύσεις στα χέρια της Χαντάβα, όμως παρά τη μείωση της διαφοράς, οι φιλοξενούμενες πέτυχαν την ανατροπή και με 2-3 σετ πήραν τη νίκη.

Διαιτητές: Μπουγιούκας Κ., Γεωργιάδης

Τα σετ: 2-3 (25-11, 25-19, 19-25, 26-28, 12-15) σε 120′.