Διπλό με «υπογραφή» Λημνιού, Γιαννούλη

Από paok24.com: Κορυφαίοι με τη φανέλα της Εθνικής οι δύο «ασπρόμαυροι»

Το γκολ του Λημνιού μετά από ασίστ του Γιαννούλη έκρινε την εκτός έδρας αναμέτρηση της Ελλάδας με την Αρμενία για την 9η αγωνιστική της προκριματικής φάσης του Euro 2020.

Με μεγάλους πρωταγωνιστές του Δημήτρη Λημνιό (σκόρερ) και Δημήτρη Γιαννούλη (ασίστ) η Εθνική Ελλάδας επικράτησε στο Ερεβάν με 1-0 της Αρμενίας.

Ο Γιαννούλης έκανε τα... πάντα στον αγωνιστικό χώρο και μάλιστα θα μπορούσε να κερδίσει πέναλτι στο 22', αλλά λανθασμένα ο Πολωνός διαιτητής, θεώρησε πως ο Έλληνας διεθνής έκανε «θέατρο».

Στο 35ο λεπτό μετά από ωραίο συνδυασμό του Μπακασέτα με τον Γιαννούλη η μπάλα έφτασε στον Λημνιό που με σουτ μέσα από την περιοχή δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Αρμένιο τερματοφύλακα.

Ο Λημνιός στο 47' έχασε μεγάλη ευκαιρία για να βάλει την Ελλάδα με δύο γκολ μπροστά, όμως αυτή τη φορά ο διεθνής ποδοσφαιριστής του ΠΑΟΚ δεν μπόρεσε να κερδίσει τον Αϊραπετιάν.

Στο 66' ο Λημνιός ήταν και πάλι πρωταγωνιστής όταν σούταρε αλλά βρήκε σε ετοιμότητα τον Αϊραπετιάν.

Στο 79' ο Λημνιός έγινε δημιουργός βρίσκοντας με εντυπωσιακή ενέργεια τον Μασούρα που έστειλε όμως τη μπάλα άουτ.

Σε αντίθεση με τους Λημνιό και Γιαννούλη που αγωνίστηκαν και στα 90 λεπτά του αγώνα, στον πάγκο έμεινε ο Αλέξανδρος Πασχαλάκης.