Σχεδόν 30 λεπτά οι συνολικές διακοπές στο ΠΑΟΚ - Άρης!

Από sdna.gr: Το SDNA μέτρησε μία προς μία τις διακοπές στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης και το συμπέρασμα που προκύπτει είναι ότι ανάμεσα στις διακοπές παίχτηκε και λίγο ποδόσφαιρο!
Πηγή: sdna.gr

Είθισται τα ντέρμπι να είναι γεμάτα διακοπές, πολύ ξύλο και λίγο... ποδόσφαιρο. Αυτό της Τούμπας, όμως ξεπέρασε σχεδόν κάθε όριο. Στο τέλος η σούμα έβγαλε 34 φάουλ (16-18), δύο κόκκινες και συνολικά 14 λεπτά καθυστερήσεων που υπέδειξε ο Τάσος Σιδηρόπουλος (από 7 σε κάθε ημίχρονο) Εκ πρώτης όψεως ακούγονται πολλά. Στην πραγματικότητα όμως, ο πραγματικός χρόνος ποδοσφαίρου στο ντέρμπι του ΠΑΟΚ με τον Άρη ήταν απελπιστικά λίγος. Το SDNA μέτρησε μία προς μία τις διακοπές που κράτησαν πάνω από 30 δευτερόλεπτα και τις έβγαλε 20!

Χωρίς να μετριούνται οι καθυστερήσεις σε εκτελέσεις φάουλ, πλάγιου ή άουτ (που ήταν πάρα πολλές), οι συνολικές διακοπές στο ντέρμπι (μιλάμε πάντα για διακοπές που κράτησαν άνω των 30 δευτερολέπτων) βγάζει μία σούμα που βγάζει κοντά στο... μισάωρο! Με άλλα λόγια σε ένα παιχνίδι που κράτησε 53:25 στο πρώτο μέρος και 53:10 στην επανάληψη (το σύνολο 106 λεπτά και 35 δευτερόλεπτα) ο καθαρός χρόνος παιχνιδιού ζήτημα να ξεπέρασε τα 50 λεπτά, κάτι που δεν επέτρεψε στις δύο ομάδες να βρουν ρυθμό και να παρουσιάσουν θέαμα ανάλογο της αξίας των παικτών τους.

Χαρακτηριστικό είναι ότι μόνο στο πρώτο μέρος, οι τρεις τραυματισμοί του τερματοφύλακα του Άρη, Χουλιάν Κουέστα διέκοψαν το παιχνίδι για 7 λεπτά και 2 δευτερόλεπτα, σε ένα πρώτο μέρος που είχε ακόμα δύο δίλεπτες διακοπές λόγω εξέτασης VAR, τον τραυματισμό / αναγκαστική αλλαγή του Δημήτρη Πέλκα και αρκετούς ακόμα τραυματισμούς!

0:00 - 1:02 (Διακοπή ενός λεπτού λόγω στάσης εργασίας των ποδοσφαιριστών για τους ανασφάλιστους συναδέλφους τους)

5:47 - 7:42 (Διακοπή λόγω V.A.R. στο γκολ της ισοφάρισης του ΠΑΟΚ)

9:15 - 9:46 (Διακοπή λόγω τραυματισμού Ματίγια)

11:25 - 12:50 (Διακοπή λόγω τραυματισμού Πέλκα, ο οποίος αντικαθίσταται)

16:14 - 16:45 (Διακοπή λόγω τραυματισμού Κόρχουτ)

17:48 - 21:05 (Διακοπή λόγω τραυματισμού Κουέστα)

23:17 - 26:17 (Διακοπή, καθώς ο Κουέστα πέφτει πάλι κάτω)

28:06 - 29:10 (Διακοπή για σύγκρουση Ντιγκινί - Λέο Μάτος)

39:10 - 39:55 (Διακοπή για τρίτο τραυματισμό του Κουέστα)

47:09 - 49:04 (Διακοπή λόγω VAR στο ακυρωθέν γκολ του Λέο Μάτος)

Αν κάνει κανείς την σούμα, εύκολα προκύπτει ότι ο αγώνας σταμάτησε για 15 λεπτά στο πρώτο μέρος (τελικά δόθηκαν 7 λεπτά καθυστερήσεων και ο Σιδηρόπουλος σφύριξε λήξη ημιχρόνου στο 53:25) σε ένα ματς που εκτός από όλες αυτές τις διακοπές είχε στο πρώτο μέρος 20 φάουλ (12-8) και αρκετές ακόμα μικροκαθυστερήσεις λόγω διαπληκτισμών, διαμαρτυριών και αργών επαναφορών της μπάλας σε κάθε διακοπή (φάουλ, πλάγιο, άουτ).

Το δεύτερο ημίχρονο -παραδόξως- ήταν πιο ήσυχο, ωστόσο βάσει κανονισμού ξεκινάμε με μίνιμουμ δύο λεπτά καθυστερήσεων ένεκα των τεσσάρων αλλαγών που έγιναν (οι αναγκαστικές αλλαγές του Πέλκα και του Κουέστα έγιναν στο 12ο λεπτό και στο ημίχρονο) στην επανάληψη. Ωστόσο, κι εδώ η σούμα βγάζει διψήφιο νούμερο με λεπτά διακοπής. Υπενθυμίζουμε ότι σημειώνονται μόνο οι διακοπές άνω του μισού λεπτού.

60:24 - 61:55 (Καθυστέρηση σε εκτέλεση φάουλ του Ματίγια)

66:22 - 67:11 (Διακοπή για αποβολή Λέο Μάτος)

70:00 - 71:33 (Διακοπή για αποβολή Λούκας Σάσα)

73:04 - 74:00 (Διακοπή λόγω τραυματισμού Ντιγκινί)

77:00 - 77:30 (Διακοπή λόγω VAR για τσεκάρισμα πιθανού πέναλτι στον ΠΑΟΚ)

81:16 - 81:56 (Διακοπή λόγω κράμπας του Ματίγια)

83:33 - 84:54 (Διακοπή λόγω τραυματισμού Ροζ, ταυτόχρονα γίνεται και αλλαγή του Άρη)

86:17 - 90:00 (Διακοπή λόγω έντασης στην εξέδρα και στους πάγκους μετά το 1-2 του Ματίγια)

93:52 - 94:18 (Διακοπή λόγω VAR για τσεκάρισμα πιθανού πέναλτι στον ΠΑΟΚ).

96:06 - 98:04 (Διακοπή μετά το 2-2 του ΠΑΟΚ για αψιμαχίες των παικτών στην μεσαία γραμμή).

Με άλλα λόγια και στην επανάληψη προκύπτουν 13 λεπτά καθαρών διακοπών, χωρίς να υπολογίζονται τα δύο επιπλέον λεπτά από τις αλλαγές που έγιναν και τις λοιπές καθυστερήσεις, που ήταν αρκετές. Ο Σιδηρόπουλος υπέδειξε 7 λεπτά καθυστερήσεων και τελικά σφύριξε την λήξη στο 98:15, αν και κατ' ουσίαν μετά το 2-2 του ΠΑΟΚ στο 96:06 δεν παίχτηκε άλλο ποδόσφαιρο.

Σκεφτείτε πόσες περισσότερες συγκινήσεις θα είχε να προσφέρει αυτό το ντέρμπι (όπως και κάθε παιχνίδι) με περισσότερο καθαρό χρόνο ποδοσφαίρου και λιγότερες διακοπές. Στην πραγματικότητα καμία ομάδα να κατάφερε να βρει ρυθμό, οι καθυστερήσεις αυτές «σκότωσαν» το θέαμα και στέρησαν στο κοινό ένα ακόμα καλύτερο ματς.

Η υπόδειξη πολλών λεπτών καθυστερήσεων παραμένουν ταμπού για τους περισσότερους διαιτητές στην Ελλάδα, όμως η είσοδος του VAR (η εξέταση του οποίου είναι ακόμα πολύ αργή στην Ελλάδα και αφαιρεί / κλέβει πολύ καθαρό χρόνο παιχνιδιού) θα πρέπει να τους ωθήσει να μην φοβούνται να δίνουν τα πραγματικά λεπτά καθυστερήσεων, έστω κι αν αυτά ηχούν παράξενα στα κοινά ώτα.

Δεν αφορά ομάδες, εδώ δεν εξετάζεται αν οι καθυστερήσεις στην Τούμπα ήταν σκόπιμες ή όχι (αυτό μόνο ο διαιτητής μπορεί αν το κρίνει).