Δεν χανόταν η πρόκριση!

Aπό paok24.com:Η νίκη του ΠΑΟΚ στο πρώτο παιχνίδι με την τουρκική Μουράτπασα αποδείχτηκε καθοριστική για την έκβαση της πρόκρισης, αφού παρά το ισόπαλο 24-24, η πρόκριση κατέληξε στις «ασπρόμαυρες» που πήραν το «εισιτήριο» για το δεύτερο γύρο του EHF Cup.

Σε μία «ζεστή» ατμόσφαιρα για μία ακόμη φορά στο Φιλίππειο της Βέροιας, ΠΑΟΚ και Μουράτπασα αναδείχτηκαν ισόπαλες 24-24, με τον Δικέφαλο να είναι εκείνος που πανηγύρισε την πρόκριση, μετά τη νίκη του με 32-25 στο πρώτο ματς.

Οι «ασπρόμαυρες» στον επόμενο γύρο θα αντιμετωπίσει την πρωταθλήτρια Σερβίας, ZORK Γιαγκόντινα, που αποκλείστηκε από τα προκριματικά του Champions League.

Αρκετά ισορροπημένα ξεκίνησε το δεύτερο παιχνίδι μεταξύ της τυπικά γηπεδούχου Μουράτπασα και του ΠΑΟΚ. Οι Τουρκάλες με τις σκληρές τους άμυνες επιχείρησαν να ανακόψουν τον ρυθμό του Δικεφάλου, που έβρισκε ωστόσο τις λύσεις, με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες (4-4) στα πρώτα δέκα λεπτά. Ανάλογη η εικόνα και στη συνέχεια με τις κυπελλούχες Τουρκίας να βρίσκουν σκορ κυρίως από την Γκιουλ, την ώρα που ο Δικέφαλος με τις Χατζηπαρασίδου, Ζυγούρα και Νίκολιτς διασπούσε την αντίπαλη άμυνα (8-8 στο 20'). Ακόμη και στο σημείο που η Μουράτπασα πήρε προβάδισμα με δύο γκολ (11-9 στο 25') οι «ασπρόμαυρες» έμειναν ψύχραιμες και με τις Ζυγούρα, Χατζηπαρασίδου ανέτρεψαν την εικόνα και έβαλαν μπροστά τον ΠΑΟΚ (11-13 στο φινάλε του πρώτου μέρους) την ώρα που η Καμπόιμ έκανε σπουδαίες επεμβάσεις.

Η Μουράτπασα μπήκε καλύτερα στην επανάληψη και με τις σπουδαίες επεμβάσεις της Ντουρντού κατάφερε να προηγηθεί με τρία γκολ (18-15), με τον ΠΑΟΚ να προσπαθεί να κρατήσει επαφή με το σκορ, έχοντας στο μυαλό του και την υπεράσπιση του +7 από τη νίκη στο παιχνίδι της Παρασκευής. Οι «ασπρόμαυρες» βελτίωσαν την άμυνα τους και με τις Γκάτζιου, Παναγιωτίδου, Χατζηπαρασίδου μείωσαν στο γκολ (20-19 στο 48'). Ο ΠΑΟΚ εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό του πλεονέκτημα και ισοφάρισε (21-21 στο 53') με τα χρονικά περιθώρια να αρχίσουν να στενεύουν πλέον για τις Τουρκάλες που επιχείρησαν την τελική τους αντεπίθεση (23-21 στο 55'), χωρίς όμως αποτέλεσμα, αφού ο Δικέφαλος με το «καθαρό» μυαλό στα τελευταία λεπτά και με τις Γκάτζιου, Φερφόλια, Χατζηπαρασίδου έφερε... τούμπα το ματς (23-24), με την Κίλιτς απλώς να διαμορφώνει το τελικό 24-24.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ:

ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ - Ο ΠΑΟΚ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΦΑΣΗ

24-24 Κίλιτς

23-24 και μπροστά ο ΠΑΟΚ με πέναλτι της Χατζηπαρασίδου

Τελευταίο λεπτό στην αναμέτρηση

23-23 με την Φερφόλια στο 58' ο ΠΑΟΚ ισοφαρίζει

23-22 ωραίο γκολ της Γκάτζιου στο 57' και λάθος της Μουράτπασα στη δική της επίθεση

21-20 με τη Νίκολιτς στο 51'

Τελευταία δέκα λεπτά στην αναμέτρηση - Υπενθυμίζουμε πως ο ΠΑΟΚ έχει κερδίσει το πρώτο ματς με +7

18-15 Σαρίκαγια στο 40'

Χαμένο πέναλτι της Χατζηπαρασίδου - Σπουδαίες επεμβάσεις από την Ντουρντού στα τελευταία λεπτά

Τώρα γίνεται η παρουσίαση των δύο ομάδων

Αρκετοί φίλοι του ΠΑΟΚ και σήμερα στις εξέδρες του κλειστού της Βέροιας. Με πανό από τη Θεσσαλονίκη, τη Βέροια, το Σιδηρόκαστρο, την Έδεσσα και άλλες περιοχές.

Οι «ασπρόμαυρες» πήραν προβάδισμα πρόκρισης από τον πρώτο αγώνα τον οποίο κέρδισαν με 32-25.

Φίλες και φίλοι του PAOK24 καλησπέρα από το Φιλίππειο της Βέροιας. Στις 15:00 ξεκινάει ο αγώνας ρεβάνς για τον πρώτο προκριματικό γύρο του EHF Cup ανάμεσα στην τυπικά γηπεδούχο για σήμερα Μουράτπασα και τον ΠΑΟΚ.